niania elektroniczna: jaka jest najlepsza
fot. Fotolia

Niania elektroniczna: do nasłuchu, z kamerą, lampką, noktowizorem. Które funkcje są potrzebne?

Dobra niania elektroniczna przyda się w każdym domu, w którym jest małe dziecko. Pozwala na kontrolowanie snu dziecka i jego aktywności. Nowoczesne nianie elektroniczne mają wiele przydatnych funkcji i znacząco różnią się między sobą ceną i designem.
Małgorzata Wódz
niania elektroniczna: jaka jest najlepsza
fot. Fotolia

Niania elektroniczna pozwoli ci lepiej łączyć opiekę nad dzieckiem i codzienne zajęcia. Ułatwia też sprawowanie opieki nad dzieckiem w nocy, jeśli niemowlę śpi w oddzielnym pokoju. Jaką nianię wybrać? To zależy od tego, co jest dla ciebie najważniejsze. Zobacz nasz przegląd i wybierz model, który najlepiej odpowie na twoje potrzeby:

Niania elektroniczna:

 1. Przydatne funkcje 
 2. Prosta i niedroga
 3. Z obrazem
 4. Z komunikacją w dwie strony
 5. Z dużym zasięgiem
 6. Ładnie zaprojektowana
 7. Pracująca w ciemności

Funkcje niań elektronicznych

Najprostsze nianie umożliwiają nasłuch – przekazują wszystkie dźwięki (albo ciszę) panujące w dziecięcym pokoju. Taka elektroniczna niania to wersja bardzo podstawowa, ale i tak jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Bardziej skomplikowane (i droższe) urządzenia mają dodatkowe funkcje. Najczęstszą z nich jest przekazywanie obrazu wideo, co umożliwia nie tylko nasłuch, ale i obserwację dziecka. Jednak to nie wszystko, co może rodzicom zaoferować niania elektroniczna. Bardziej zaawansowane modele mają różne funkcje, które występują w poszczególnych urządzeniach w różnych kombinacjach:
 • termometr (mierzy temperaturę w pomieszczeniu),
 • lampkę nocną,
 • możliwość zbliżania obrazu i obrotu kamery,
 • możliwość odtwarzania kołysanek,
  możliwość nagrywania obrazu
 • tryb nocny – widać dziecko także w ciemnym pokoju,
 • duży zasięg między nadajnikiem a odbiornikiem,
 • duży wyświetlacz,
 • regulację natężenia dźwięku.

Każdy rodzic z pewnością znajdzie nianię, która będzie na jego kieszeń. Ceny przyzwoitych niań elektronicznych zaczynają się od ok. 100 zł. Najbardziej zaawansowane urządzenia renomowanych producentów kosztują powyżej 600 zł.
Redakcja poleca: Jak wybrać materac dla niemowlaka?
Jak wybrać materac do łóżeczka dla niemowlaka podpowiada ekspert.

1. Prosta i tania niania elektroniczna (tyle wystarczy!)

Jeśli uważasz, że zakup niani elektronicznej musi wiązać się z dużym wydatkiem, jesteś w błędzie. Cenę urządzenia podnoszą dodatkowe opcje, jakie oferują producenci. Wielu rodziców szuka jednak sprzętu, który świetnie wywiąże się ze swojej podstawowej roli, czyli przekazywania dźwięku. To właśnie dzięki niej możesz mieć dziecko „na podsłuchu” i reagować, gdy zapłacze. Takim urządzeniem jest np. niania KT Monitor. Sprzedawana w przystępnej cenie (ok. 100 zł). Jest energooszczędna, bo włącza się tylko wtedy, gdy „usłyszy’’ dźwięki.
 
niania elektroniczna w dobrej cenie
 

2. Niania elektroniczna z obrazem

Dzięki niani elektronicznej możesz nie tylko słyszeć, co dzieje się u dziecka, ale również widzieć. Nic bardziej nie rozczula rodziców, nawet tych zmęczonych po całym dniu opieki nad maluchem, niż widok śpiącego brzdąca. Taką możliwość daje np. urządzenie z kamerą i monitorem WiFi – pozwala oglądać dziecko w kolorze – co więcej obraz jest cyfrowy i można go przybliżyć na słodkie rączki czy stópki maleństwa.
 
niania elektroniczna z kamerą
 

3. Niania elektroniczna z komunikacją w dwie strony

Słyszeć i widzieć dziecko, to jedno, a móc szybko zareagować na jego płacz – to drugie. Martwisz się, że zanim dobiegniesz do dziecięcej sypialni, maleństwo rozpłacze się na dobre i trudno ci będzie je potem uspokoić? Z pomocą może przyjść niania elektroniczna, np. Truelife NannyCam H32, która umożliwia komunikację w obie strony – czyli ty słyszysz dziecko, ale dziecko może również usłyszeć ciebie. Maluchy często uspokajają się, gdy słyszą znajomy głos, a z dwulatkiem za pośrednictwem takiej niani można porozmawiać, bez konieczności wchodzenia od razu do jego sypialni. Dodatkowe zalety tego urządzenia to 8 melodii kołysanek, które pomogą dziecku w zasypianiu, kolorowy wyświetlacz, regulacja głośności oraz czujnik temperatury.
niania elektroniczna z komunikacją w dwie strony
 

4. Niania elektroniczna z dużym zasięgiem

To bardzo ważny parametr jeśli mieszkacie w domu lub dużym mieszkaniu, albo jeśli często wyjeżdżacie z dzieckiem np. na działkę. Większy zasięg pozwoli bez stresu zejść z piętra na parter, by napić się kawy, wyjść na chwilę do ogrodu, garażu czy wynieść śmieci i mieć cały czas pod kontrolą dziecko. Lionelo Care Babyline 7.1  działa w zasięgu do 260 m – to pozwoli w podbramkowej sytuacji, gdy dziecko długo śpi, nawet np. szybko wyprowadzić psa.

Duży zasięg pozwala również kontrolować maluszka, którego na południową drzemkę wystawiasz do ogródka. Dodatkowy bonus to wbudowany termometr i 40 godzin działania na jednym ładowaniu.

niania elektroniczna z dużym zasięgiem
 

 

5. Ładna niania elektroniczna

Niania elektroniczna staje się stałym elementem wystroju wnętrza, w którym śpi dziecko. Nic dziwnego, że kryterium wyboru bywają nie tylko jej funkcjonalności, ale również wygląd. Urządzenie wyprodukowane przez firmę V tech niania BM4300 ma kształt sowy. Dodatkowe zalety: dwukierunkowa komunikacja, czujnik temperatury i automatyczny tryb kamery nocnej.

niania elektroniczna sowa
 

 

6. Niania elektroniczna pracująca w ciemności

Jeśli chcesz nie tylko słyszeć, ale również bardzo dobrze widzieć śpiące dziecko o każdej porze dnia i nocy, zwróć uwagę, czy niania elektroniczna jest wyposażona w tzw. noktowizor. To funkcja, która pozwala urządzeniu „widzieć” w ciemności. Wyraźny obraz z ciemnego pokoju zapewnia niania Motorola MBP35XLC dzięki opcji nocnego podglądu z podświetleniem w podczerwieni, która nie zakłóca snu dziecka. Jej dodatkową zaletą jest również termometr i komunikacja w dwie strony oraz uchwyt do mocowania kamerki na różnych sprzętach.
niania elektroniczna działająca w ciemności
 


Więcej o śnie dziecka:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy