Jak zabezpieczyć dziecko w samochodzie?
fot. AdobeStock

Raport bezpiecznej jazdy

Bezpieczeństwo w podróży z dzieckiem to coś, czego w żadnym razie nie można bagatelizować. Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? Jakie cechy powinien mieć samochód, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat.
Jak zabezpieczyć dziecko w samochodzie?
fot. AdobeStock

Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne podróżowanie. Jednak dobry fotelik to nie wszystko. Co jeszcze zapewnia bezpieczną podróż?

Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem? Oto kilka ważnych zasad, o których powinniśmy pamiętać:
  • Dziecko zawsze powinno być przypięte w odpowiednio dopasowanym foteliku, zamontowanym na środku tylnego siedzenia, tyłem do kierunku jazdy – zaleca się wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia 4 roku życia.
  • Jeżeli poduszka powietrzna jest włączona – dziecko nie może podróżować na przednim siedzeniu w foteliku, nawet gdy jest on zamontowany tyłem do kierunku jazdy.
  • Dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wzrostu i wielkości dziecka – pasy nie mogą być skręcone i muszą być odpowiednio napięte, tak by nie było luzu pomiędzy nimi a ciałem dziecka.
  • Zakładaj dziecku takie ubrania, aby nie krępowały jego ruchów w trakcie podróży – zanim zapniesz malucha w foteliku, zdejmij mu kurtkę.
  • Jeśli są trudności z zapakowaniem wszystkich rzeczy do bagażnika, umieść przedmioty na dole pomiędzy siedzeniami.
  • Miej pod ręką torbę z jedzeniem dla dziecka oraz przybory pielęgnacyjne – pamiętaj jednak, aby nie karmić dziecka w czasie jazdy samochodem.
  • Zainwestuj w osłonki na szyby, które ochronią malucha przed słońcem.
  • W trakcie jazdy wszystkie drzwi samochodu powinny być zablokowane tak, by dziecko nie otworzyło ich od wewnątrz.
  • I najważniejsze – nigdy nie pozostawiaj dziecka samego w aucie, nawet na tak zwaną chwilę.
      

Samochód, który gwarantuje bezpieczną jazdę

Zabierając rodzinę na wycieczkę jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za osoby podróżujące samochodem, ale i za pieszych. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoich najbliższych, warto wybrać samochód, który umożliwia awaryjne hamowanie w razie konieczności. Takie udogodnienie posiada Škoda Karoq, która wprowadziła innowacyjną funkcję awaryjnego hamowania Pedestrian Monitor. Auto potrafi rozpoznać ryzyko kolizji z pieszym i samodzielnie zareagować, najpierw ostrzegając przed niebezpieczeństwem, a ostatecznie automatycznie uruchamiając hamulce. Obecne w samochodzie zaawansowane rozwiązania mogą przydać się także w uniknięciu tych mniej poważnych, ale dużo częściej zdarzających się i uciążliwych sytuacji – takich jak stłuczki, wgniecenia i otarcia karoserii podczas manewrowania na parkingach. Wtedy bardzo cenna okaże się funkcja Manoeuvre Assist, która bazując na obecnych w samochodzie czujnikach parkowania i elektronicznych systemach stabilizacji toru jazdy przy niskich prędkościach, rozpoznaje i reaguje na napotkane przeszkody, najpierw wysyłając wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia kierowcy, w ostateczności samemu hamując i zapobiegając uszkodzeniu.
      

„Kwestia bezpieczeństwa ma dla ŠKODY elementarne znaczenie, dlatego nasza marka nie ustaje w wysiłkach, by wprowadzać do swoich modeli najbardziej zaawansowane rozwiązanie znane wcześniej z wyższych segmentów rynku. Dla ŠKODY bezpieczeństwo to nie przywilej, a podstawowe prawo każdego uczestnika ruchu” – mówi Maciej Nowak, Kierownik ds. Produktu marki ŠKODA. Wszystkie te zaawansowane funkcje, które posiada Škoda Karoq mają zagwarantować twojej rodzinie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Poznaj całą rodzinę Škody: www.skoda-auto.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy