rasy psów najczęściej gryzące dzieci
fot. Adobe Stock

Zanim kupisz zwierzaka - zobacz rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci

Najnowsze badania pokazują, które rasy psów są niebezpieczne dla dzieci. Sprawdź je, zanim zdecydujesz się na podarowanie psiaka maluchowi.
Agnieszka Majchrzak
rasy psów najczęściej gryzące dzieci
fot. Adobe Stock
Media regularnie donoszą o tragicznych przypadkach pogryzienia dziecka przez psa. Bardzo często przyczyną dramatu jest nieodpowiednie izolowanie niebezpiecznych zwierząt. W starciu z agresywnym psem dziecko jest bez szans na skuteczną obronę. Dlatego tym bardziej, zanim do waszego domu na stałe zawita czworonóg, dobrze przemyślcie jakiej rasy miałby być. To nie są mity, że istnieją agresywne rasy psów. Są i te badania kolejny raz to potwierdzają. Przeczytajcie!

Najbardziej agresywny jest pitbul i ...

Jak się okazuje, największe ryzyko pogryzienia stwarzają pitbule oraz psy rasy mieszanej - wynika z badań naukowców z The Ohio State University College of Medicine oraz The Ohio State University Wexner Medical Center w Stanach Zjednoczonych. Analizy pokazały, że powodują one najpoważniejsze obrażenia dziecka powstałe w wyniku pojedynczego ugryzienia. Dotyczy to także psów z szerokimi i krótkimi głowami o wadze od 30 do 45 kilogramów. Jednak ze statystyk wynika, że w około 60 proc. przypadków ugryzienia dziecka rasa psa pozostaje nieznana.

"Ponieważ w przypadku znacznej części pogryzień chodziło o psy rasy mieszanej, a często nie wiedzieliśmy, jaki typ psa był zaangażowany w te incydenty, przyjrzeliśmy się dodatkowym czynnikom, które mogą pomóc przewidzieć tendencję do gryzienia, gdy rasa nie jest znana – takim, jak waga oraz kształt głowy" – powiedział dr Garth Essig z Ohio State's Wexner Medical Center. Na tej podstawie wytypowano najgroźniejsze rasy. Za pitbulem i mieszańcami, na trzecim miejscu znalazł się owczarek niemiecki.

Naukowcy przestudiowali przypadki urazów twarzy w ciągu ostatnich 15 lat. Oceniali rozmiary rany, uszkodzenia tkanek, złamania kości i inne rany na tyle poważne, że trzeba było dokonać chirurgicznego zabiegu rekonstrukcji twarzy dziecka.

"Małe dzieci są szczególnie narażone na ugryzienia, ponieważ mogą nie zauważyć subtelnych oznak świadczących, że pies może ugryźć" - powiedział współautor badania, dr Charles Elmaraghy z Ohio State's College of Medicine.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Dzieci w wieku 5-9 lat najbardziej zagrożone 

Pogryzienia ludzi przez psy to poważny problem w Stanach Zjednoczonych. Co roku psy gryzą 4,7 miliona osób. Jedna piąta z nich wymaga opieki medycznej z powodu odniesionych obrażeń - informuje "International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology", powołując się na badania Centers for Disease Control and Prevention.

Leczenia potrzebują głównie dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Skutkiem pogryzienia mogą być poważne obrażenia fizyczne oraz urazy psychiczne. Rany twarzy często wymagają operacji rekonstrukcyjnej ze względu na uszkodzenia nerwów lub utratę tkanek.

Robię to, co mama i tata

Okoliczności powodujące, że pies gryzie, są różne i mogą na nie wpływać zarówno zachowanie zwierzęcia typowe dla jego rasy, jak i zachowanie ofiary, rodziców oraz właściciela psa.

"Dzieci naśladują swoich rodziców" - powiedziała Meghan Herron, profesor weterynarii w klinice weterynaryjnej w Ohio State's College of Veterinary Medicine. Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili pokazać dziecku, jak należy się obchodzić z czworonogiem.

- Bądź wzorem dla swojego dziecka i unikaj wszelkich konfrontacyjnych lub ryzykownych sytuacji, które mogą wywołać strach lub agresję psa, a które mogłoby naśladować dziecko - powiedział profesor. Chodzi na przykład o ostre nagany, bicie, przeganianie z jakiegoś miejsca lub odbieranie przedmiotów z użyciem siły.

Pokaż, jak obchodzić się z psem

Jak zaznaczył naukowiec, w większości wypadków dziecko zostaje pogryzione przez psa, gdy zbliża się do odpoczywającego zwierzęcia. Dlatego należy zapewnić czworonogowi miejsce do odpoczynku z dala od biegających i bawiących się dzieci i zachęcać go, aby tam przebywał.

W wielu wypadkach do pokąsania dochodzi pomimo obecności dorosłego w pomieszczeniu. Dlatego, jeżeli nie możesz poświęcić uwagi dziecku przebywającemu z psem najlepiej:
  • zapewnij fizyczną barierę między nimi, np. w postaci drzwi lub bramki dla dziecka mocowanej na schodach;
  • naucz dziecko, aby nie niepokoiło odpoczywającego psa i trzymało się z dala od kojca, legowiska i innych miejsc odpoczynku przeznaczonych dla niego;
  • dziecko nie powinno zbliżać się, dotykać psa w trakcie jego jedzenia - zapewnij czworonogowi spokojne miejsce do jedzenia z dala od dziecka;
  • maluch nigdy nie powinien próbować samodzielnie odebrać psu porwanej przez niego zabawki lub przekąski – naucz go, aby prosił o pomoc dorosłego.

Teoretycznie każdy pies może ugryźć. Sygnałami ostrzegawczymi, które wysyła nam nasz zwierzak są m.in.:
  • skupiony na człowieku wzrok;
  • uszy nastawione do tyłu;
  • szczerzenie zębów;
  • zjeżony włos na grzbiecie i uniesiony ogon.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych są 83 miliony psów, a liczba ta wciąż rośnie. Także w Polsce psy są najpopularniejszymi pupilami mieszkającymi w naszych domach.

Opublikowane badania pokazują, że wybierając psa, którego chcemy mieć w domu, bardzo ważne jest sprawdzenie jego rasy. Kupno psa dla dziecka to musi być przemyślana decyzja pod każdym względem. Nie można zwierzęcia potraktować jako kaprysu chwili, a potem, gdy już się znudzi, albo nie będzie taki, jak tego oczekiwaliśmy, zastanawiać się, co dalej z nim zrobić. 

Pies w pewnym sensie staje się kolejnym członkiem rodziny - jest także ważny, trzeba się o niego troszczyć, dbać o jego zdrowie i rozwój. Jest to o wiele łatwiejsze do zrobienia, gdy wiesz, jaki jest charakter jego rasy.

Źródło: mp.pl
  [content:0_26944,0_18123,1_2685,2_1246:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy