Groźne rasy psów
fot. Adobe Stock

Groźne rasy psów - które najczęściej gryzą dzieci? [LISTA]

Groźne rasy psów to te zakwalifikowane jako najbardziej podatne na agresję. W polskim prawie określono, które rasy psów mogą być niebezpieczne: zaliczają się do m.in. pitbulle czy rottweilery. Opisujemy, które zwierzaki nie sprawdzą się jako towarzysze małych dzieci i wyjaśniamy, jak nauczyć malucha bezpiecznej zabawy z każdym czworonogiem.
Groźne rasy psów
fot. Adobe Stock
Groźne rasy psów mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci. Chociaż to, czy pies będzie agresywny, czy nie, zależy w dużej mierze od jego wychowania, niektóre rasy są bardziej temperamentne. Media regularnie donoszą o tragicznych - przypadkach pogryzienia malucha przez psa - w starciu z agresywnym psem dziecko jest bez szans na skuteczną obronę. Chociaż piesek dla dziecka to przeważnie świetny pomysł, zanim do waszego domu na stałe zawita czworonóg - dobrze przemyślcie jakiej rasy miałby być. Poniżej wyjaśniamy, które psy uznawane są prawnie za groźne rasy, a także radzimy, jak uchronić dziecko przed agresją ze strony zwierząt.

Spis treści:

Groźne rasy psów

Każdy pies od czasu do czasu na prawo przejawiać agresywne zachowania takie jak warczenie na nieznane osoby czy chęć gryzienia, kiedy przeszkadza mu się w jedzeniu. To zupełnie naturalny mechanizm obronny. Problem zaczyna się, kiedy pies jest nieobliczalny i przejawia groźne, niekontrolowane zachowania. Według badań najwięcej przypadków agresji wykazują psy rasy mieszanej - tak ustalili naukowcy z The Ohio State University College of Medicine oraz The Ohio State University Wexner Medical Center w Stanach Zjednoczonych. Statystyka ta jednak jest nieco skrzywiona - psy rasy mieszanej, czyli kundelki, to zwierzaki, które bardzo często nie posiadają właścicieli, rozmnażają się poza kontrolą, a ich losy pozostawione są przypadkowi. Nic więc dziwnego, że to właśnie psy, które nie otrzymują właściwego wychowania, wykazują często zachowania agresywne.

Lista psów agresywnych [11 RAS]

Istnieją jednak rasy, które (nawet zadbane i profesjonalnie hodowane) w swoim profilu psychologicznym mają tendencję do agresji bądź bardzo silne instynkty terytorialne. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2003 roku, do ras potencjalnie agresywnych zalicza się:
 • amerykański pitbull terrier
 • buldog amerykański
 • dog argentyński
 • rottweiler
 • owczarek kaukaski
 • Akbash dog
 • Tosa inu
 • Perro de Presa Canario (pies kanaryjski)
 • Perro de Pressa Mallorquin (pies z Majorki)
 • Anatolian karabash
 • pies moskiewski stróżujący.

W przypadkach pogryzień i agresywnych zachowań, zwłaszcza wobec dzieci, pojawiają się jednak także owczarki niemieckie nieuwzględnione w przepisach.

Zgodnie z ustawą z 1997 roku, każda osoba, która chciałaby hodować psa jednej z powyższych ras, musi posiadać zezwolenie. Pozwala to kontrolować właścicieli ras potencjalnie niebezpiecznych.

Powyższe rasy psów są do siebie podobne wyglądem: są duże, posiadają masywne tułowia i głowy oraz szerokie szczęki. Psy zbudowane w ten sposób zostały biologicznie uwarunkowane do zadań myśliwskich bądź obrony, dlatego uznawane są najbardziej podatne na agresywne zachowania.

Naucz dziecko obchodzić się z psami

Okoliczności powodujące, że pies gryzie, są różne i mogą na nie wpływać zarówno zachowanie zwierzęcia typowe dla jego rasy, jak i zachowanie ofiary, rodziców oraz właściciela psa.

„Małe dzieci są szczególnie narażone na ugryzienia, ponieważ mogą nie zauważyć subtelnych oznak świadczących, że pies może ugryźć" - powiedział współautor badania, dr Charles Elmaraghy z Ohio State's College of Medicine.

Meghan Herron, profesor weterynarii w klinice weterynaryjnej w Ohio State's College of Veterinary Medicine, uważa z kolei, że maluchy naśladują zachowania swoich rodziców, dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili pokazać dziecku, jak należy się obchodzić z czworonogiem.

„Bądź wzorem dla swojego dziecka i unikaj wszelkich konfrontacyjnych lub ryzykownych sytuacji, które mogą wywołać strach lub agresję psa, a które mogłoby naśladować dziecko” - powiedział profesor. Chodzi tu na przykład o ostre nagany, bicie, przeganianie z jakiegoś miejsca lub odbieranie przedmiotów z użyciem siły. Psy potrafią być także agresywne, kiedy przeszkadza im się w wypoczynku.

Dziecko i agresywny pies w domu

Jeśli wy, wasi sąsiedzi lub rodzina posiadacie dużego psa uznawanego za agresywnego wobec dzieci, zadbajcie o przestrzeganie poniższych zasad:
 • zapewnijcie fizyczną barierę między nimi, np. w postaci drzwi lub bramki dla dziecka mocowanej na schodach
 • nauczcie dziecko, aby nie niepokoiło odpoczywającego psa i trzymało się z dala od kojca, legowiska i innych miejsc odpoczynku przeznaczonych dla niego
 • dziecko nie powinno zbliżać się, dotykać psa w trakcie jego jedzenia - zapewnij czworonogowi spokojne miejsce do jedzenia z dala od dziecka
 • maluch nigdy nie powinien próbować samodzielnie odebrać psu porwanej przez niego zabawki lub przekąski – naucz go, aby prosił o pomoc dorosłego.

Kiedy pies może ugryźć?

Nie tylko groźne rasy psów mogą ugryźć dziecko lub dorosłego - teoretycznie każdy zwierzak, niezależnie od rasy, może potencjalnie zaatakować. Sygnałami ostrzegawczymi, które wysyła nam nasz zwierzak, są m.in.:
 • skupiony na człowieku wzrok
 • uszy nastawione do tyłu
 • szczerzenie zębów
 • zjeżony włos na grzbiecie i uniesiony ogon.

Opublikowane badania pokazują, że wybierając psa, którego chcemy mieć w domu, bardzo ważne jest sprawdzenie jego rasy. Pies dla dzieci musi być przemyślaną decyzją pod każdym względem. Nie można zwierzęcia potraktować jako kaprysu chwili, a potem, gdy już się znudzi, albo nie będzie taki, jak tego oczekiwaliśmy, zastanawiać się, co dalej z nim zrobić. 

Pies w pewnym sensie staje się kolejnym członkiem rodziny - jest także ważny, trzeba się o niego troszczyć, dbać o jego zdrowie i rozwój. Jest to o wiele łatwiejsze do zrobienia, gdy wiesz, jaki jest charakter jego rasy.

Źródło: mp.pl, Piesologia, sejm.gov.pl
 
Zobacz też: 
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy