akcja Reaguj masz prawo, przemoc wobec dzieci, klapsy, bicie dziecka, kary cielesne,
fot. materiały prasowe RPD

Reaguj, masz prawo! 3 filmy, które mogą uratować życie dziecka

Jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka? Nie wiesz, jak się zachować? Skorzystaj z gotowych podpowiedzi specjalistów i filmów. To wcale nie jest takie trudne.
Małgorzata Wódz
akcja Reaguj masz prawo, przemoc wobec dzieci, klapsy, bicie dziecka, kary cielesne,
fot. materiały prasowe RPD

Przekonanie, że nikt nie powinien się wtrącać w sprawy rodziny może być przyczyną cierpienia dziecka, które czasem prowadzi do wielkich tragedii. I choć zdajemy sobie z tego sprawę, wiele osób ma problem, jak zachować się, gdy przypuszczamy, że dziecku dzieje się krzywda. Specjaliści z biura Rzecznika Praw Dziecka przygotowali gotowe scenariusze, które pomogą się w takiej sytuacji odnaleźć.


1. Nieznana ci osoba źle traktuje dziecko - w parku, na placu zabaw, na ulicy

  1. Zadaj pytanie, które odwróci uwagę, np. „Przepraszam, która godzina?" To pozwoli miło, bez zaogniania sytuacji zacząć rozmowę.
  2. Pokaż, że widzisz, co się dzieje: „Jest Pani zdenerwowana. Czy mogę jakoś pomóc?" W ten sposób dasz rodzicowi szansę, żeby mógł się wytłumaczyć, by zachował godność.
  3. Przekaż pozytywną informację, np. dzieląc się swoim doświadczeniem, mówiąc, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo to, co robimy, wpływa na nasze dziecko, itp.

Obejrzyj film: Jak reagować, gdy ktoś na ulicy krzwdzi dziecko. Redakcja poleca: Grzeczne dzieci 1 - Kampania GADKI Fundacji Dzieci Niczyje
Wystartowała kampania edukacyjna GADKI przeciw wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Zobacz pierwszy z pięciu filmów promujących tę kampanię.

2. Znajomy, sąsiad lub ktoś z rodziny krzywdzi dziecko

  1. Postaraj się obniżyć poziom agresji, np. witając się: „Cześć, dawno cię nie widziałam", „Dzień dobry, miło cię znowu spotkać".
  2. Zwróć uwagę na to, co się dzieje: „Widzę, że Jasiek znów płacze, moja znajoma ostatnio też miała z dzieckiem taki przypadek"...
  3. Nie osądzaj, bo ktoś przestanie cię słuchać, daj do zrozumienia, że to szkodzi dziecku i podpowiedz, jak sobie z tym można poradzić, np. podpowiedz, że w przedszkolu są świetne warsztaty dla rodziców, masz ciekawy poradnik o wychowaniu dzieci.


Obejrzyj film: Jak reagować po sąsiedzku, gdy ktoś krzywdzi dziecko. 3. Gdy podejrzewasz, że ktoś znęca się fizycznie lub psychicznie nad dzieckiem:

  • Możesz powiadomić Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole.
  • Rzecznika Praw Dziecka, np. dzwoniąc pod Dziecięcy Telefon Zaufania RPD – 800 12 12 12 - jeśli wymienione wyżej instytucje bagatelizują problem.


Obejrzyj film: Jak reagować przez instytucje.
Filmy zostały przygotowane przez biuro Rzecznika Praw Dziecka w ramach akcji zapobiegania przemocy wobec dzieci „Reaguj, masz prawo".
 
 

Czytaj też: Wstrząsające fakty - kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy