Encyklopedia zdrowia dziecka

Reanimacja

Warto opanować tę umiejętność. Może Ci się przydać każdego dnia, by ratować zdrowie i życie dziecka. Opracował: lek. med. Jan Stradowski.

Krok po kroku
1.
Jeśli dziecko uległo wypadkowi, powinnaś najpierw sprawdzić, czy oddycha i czy ma wyczuwalne tętno. Popatrz, czy jego klatka piersiowa porusza się, spróbuj też usłyszeć albo poczuć oddech, zbliżając twarz do jego ust. Pamiętaj, że dodatkowy objaw niedotlenienia to blada lub siniejąca skóra.
2. Puls dziecka najlepiej sprawdzisz, gdy położysz palec wskazujący na tętnicy szyjnej malucha (obok grdyki, tzw. jabłka Adama). Nie rób tego kciukiem, gdyż możesz wyczuć własne tętno i wziąć je za puls malucha.
3. Jeśli podejrzewasz, że dziecko zakrztusiło się ciałem obcym (np. cukierkiem, koralikiem), odchyl jego głowę, zajrzyj do buzi i postaraj się usunąć je z gardła. Musisz je wygarnąć zgiętym palcem wskazującym (w innym wypadku mogłabyś wepchnąć przedmiot głębiej).
4. Jeśli dziecko nie oddycha, ale ma wyczuwalne tętno, wykonaj sztuczne oddychanie. Gdy nie oddycha i nie ma tętna, musisz zacząć wykonywać pełną reanimację.

Niemowlęta
Sztuczne oddychanie:
1. Połóż dziecko na plecach.
2. Delikatnie odchyl mu głowę do tyłu i unieś podbródek.
3. Obejmij ustami usta i nos dziecka.
4. Wykonaj dwa wydechy po około półtorej sekundy każdy.
5. Jeśli maluch nie zacznie oddychać sam, kontynuuj wydechy (jeden co trzy sekundy) aż do przybycia pomocy.
Reanimacja:
1. Wykonaj dwa sztuczne oddechy i sprawdź puls.
2. Jeśli go nie wyczuwasz, przyłóż czubki trzeciego i czwartego palca do mostka dziecka, około centymetra poniżej poziomu sutków.
3. Wykonuj masaż serca w tempie co najmniej 100 uciśnięć na minutę, uciskając klatkę piersiową tak, aby obniżała się o 1-2 cm.
4. Co pięć uciśnięć wykonuj jeden sztuczny oddech.
5. Co minutę sprawdzaj puls.

Dzieci powyżej pierwszego roku życia
Sztuczne oddychanie:
1. Połóż dziecko na plecach.
2. Odchyl mu głowę do tyłu i unieś podbródek.
3. Palcami jednej ręki zaciśnij mu nos.
4. Obejmij ustami usta dziecka.
5. Wykonaj dwa wydechy, a jeśli nie daje to efektu, powtarzaj jeden wydech co trzy sekundy aż do przybycia pomocy.
Reanimacja:
1. Wykonaj dwa sztuczne oddechy i sprawdź puls.
2. Jeśli go nie wyczuwasz, ułóż nasadę jednej dłoni na mostku dziecka, około centymetra poniżej sutków.
3. Wykonuj masaż serca w tempie co najmniej 100 uciśnięć na minutę, uciskając klatkę piersiową tak, aby obniżała się o 2-3 cm.
4. Co pięć uciśnięć wykonuj jeden sztuczny oddech.
5. Co minutę sprawdzaj puls.

Pamiętaj!
- U niemowląt należy bardzo delikatnie odchylać głowę do tyłu, aby nie uszkodzić kręgosłupa.
- W czasie wykonywania sztucznego oddychania zwracaj uwagę na to, czy klatka piersiowa dziecka unosi się – jeśli nie, spróbuj raz jeszcze odchylić głowę malucha, unieść jego podbródek i rozpocząć wydechy.
- Reanimacja, zwłaszcza w przypadku większego dziecka oraz podczas ataku astmatycznego, jest bardzo męcząca dla ratownika, dlatego musisz oszczędzać siły i jak najszybciej wezwać pomoc. Kontynuuj reanimację do czasu przybycia lekarza lub do momentu, gdy dziecko zacznie samodzielnie oddychać.
- Gdy dziecko zacznie samodzielnie oddychać i jego serce znów będzie pracować, musisz uważnie obserwować malucha i w razie potrzeby jak najszybciej zacząć reanimację od początku.
- Zawsze po poważnym, wymagającym reanimacji wypadku zgłoś się do lekarza, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twojemu dziecku nic już nie dolega.

Ucz się pomocy
Wiedzę teoretyczną najlepiej wspomóc treningiem. Spytaj o kurs pierwszej pomocy w szkole rodzenia albo w lokalnym oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. Uwaga – taki kurs powinna też odbyć każda opiekunka zajmująca się dzieckiem!

Zobacz także:
Zakrztuszenie
Utrata przytomności

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz atrykuł:
– Zakrztusiło się!
Co robić kiedy się zakrztusi

Przydatne linki:
www.pck.org.pl (informacje o kursach pierwszej pomocy)
www.pierwszapomoc.com