Rebis
fot. Adobe Stock

Recepta na szczęśliwe i spokojne rodzicielstwo… istnieje! Możesz po nią sięgnąć w każdej chwili

Ten moment, w którym ujrzałaś dwie kreski na teście ciążowym – pamiętasz? Radość i ekscytacja pomieszana ze strachem. Tysiące pytań i pustka w głowie. Nie ty jedna... rodzicielstwo zmienia wszystko, a na każdym jego etapie pojawiają się inne pytania i problemy. Z pomocą już od 70. lat służy poradnik dla rodziców „Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie” autorstwa doktora Benjamina Spocka.
Rebis
fot. Adobe Stock
Jeśli rodzicielstwo jest podróżą, książkę Spocka możemy uznać za przewodnik turystyczny  przedstawiający główne atrakcje oraz mniej znane punkty orientacyjne. Dzięki wiedzy w nim zgromadzonej łatwiej będzie znaleźć drogę czy ominąć przeszkodę. Przewodnik pomoże ci także rozpoznać teren w niektórych... mniej przyjemnych miejscach.

Wiesz więcej, niż sądzisz  

Idea, która przyświeca autorowi to „you know more than you think you do” i w tym duchu autor prowadzi rodziców od ciąży, przez wiek niemowlęcy, przedszkolny i nastoletni, aż po wejście w dorosłość. Doktor Spock podkreśla, jak ważne jest otwarte i tolerancyjne, choć jednocześnie wyważone, konsekwentne i spójne podejście do dziecka, bo tylko takie pozwoli wychować człowieka szczęśliwego i spełnionego, który akceptuje siebie i innych, potrafi radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nim życie, ma poczucie własnej wartości i kieruje się jasnymi zasadami.
„Nie traktuj zbyt poważnie tego, co mówią znajomi i rodzina. Nie daj się zastraszyć opiniom specjalistów. Zaufaj swojemu zdrowemu rozsądkowi. Wychowywanie dziecka nie musi być skomplikowane, jeśli zachowasz spokój i będziesz się kierować intuicją. Miłość, jaką rodzice w naturalny sposób obdarzają swoje dziecko, jest sto razy ważniejsza od perfekcyjnego przewijania czy wiedzy, kiedy wprowadzić pokarmy stałe. Za każdym razem, gdy bierzesz na ręce swoje maleństwo, przewijasz je lub uśmiechasz się do niego, ono czuje że należy do ciebie, a ty czujesz, że należysz do niego".
fragment rozdziału „Zaufaj sobie i swoim dzieciom”
Redakcja poleca: Ten film wyciśnie łzy u każdego rodzica – rodzicielstwo w 84 sekundach
Udaj się z nami w podróż zaczynająca się od 2 kresek na teście, zdjęcia z USG, a kończącą się gdy...

Od noworodka do nastolatka

Niezależnie od tego, na jakim etapie rodzicielstwa jesteś aktualnie, z pewnością odnajdziesz w poradniku odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań. Treść podzielona jest na 5 części.
CZĘŚĆ 1: Twoje dziecko rok po roku
Dowiesz się z niej między innymi  jak przebiega rozwój fizyczny i psychiczny dziecka od chwili narodzin do zakończenia okresu dojrzewania, z jakimi młody człowiek zmaga się lękami i problemami.
CZĘŚĆ 2: Odżywianie
Zamieszczono w niej informacje na temat zasad karmienia dziecka, w tym również karmienia piersią i butelką, wprowadzania pokarmów stałych oraz kilka pomysłów na proste posiłki.
CZĘŚĆ 3: Zdrowie i bezpieczeństwo
To kompendium wiedzy o najczęstszych chorobach wieku dziecięcego, ale również informacje w zakresie pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w domu i poza nim oraz podpowiedź jak poradzić sobie z maluchem, którego czeka seria zastrzyków…
CZĘŚĆ 4: Jak wychować zdrowe psychicznie dziecko
Dowiesz się z niej czego potrzebują dzieci, jakie są ich potrzeby emocjonalne na różnych etapach rozwoju czym jest dyscyplina i czy system nagród i kar rzeczywiście działa. Spock prezentuje także podejścia do wychowania w różnych typach rodziny, podpowiada jak przygotować dziecko do odpowiedzialnego podjęcia współżycia seksualnego i funkcjonowania w związkach oraz mówi o wyzwaniach i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą zmiany zachodzące w świecie: nowe technologie, szczególnie Internet, globalizacja, zmiany obyczajowe i wiele innych.
CZĘŚĆ 5: Częste problemy rozwojowe i zaburzenia zachowania
W tej części przeczytać można o rywalizacji pomiędzy rodzeństwem, problemach ze snem nawykach takich jak obgryzanie paznokci czy jąkanie a także różnym sposobie okazywania emocji przez dzieci. Autor podejmuje jednak także trudniejsze zagadnienia, między innymi wychowanie dziecka z niepełnosprawnością czy zaburzeniami depresyjnymi.

Wsparcie od ponad 70 lat

Pierwsze wydanie książki „Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie” autorstwa  Benjamina Spocka pojawiło się w 1946 roku. Poradnik zrewolucjonizował wówczas podejście do rodzicielstwa i odmienił życie całego pokolenia. Po ponad 70 latach, na sklepowe półki trafiło właśnie najnowsze, rozszerzone, uaktualnione wydanie poradnika opracowane na nowo przez doktora Roberta Needlmana.
Najnowsze wydanie książki zostało rozszerzone o takie zagadnienia jak:

- opieka nad dzieckiem w sferze eksplozji informacji i narastających lęków;
- propagowanie sukcesu bez kładzenia nadmiernego nacisku na współzawodnictwo;
- media elektroniczne i obsesja na punkcie gier komputerowych;
- odżywianie, w tym zapobieganie otyłości i innym chorobom przewlekłym;
- różnorodność w kulturze, rodzinach, poglądach na rodzicielstwo oraz w seksualności;
- najnowsze opinie na temat wychowywania dzieci, które mają szczególne potrzeby zdrowotne i rozwojowe;
- częste problemy współczesności, takie jak ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu, lęki czy depresja.
Choć czasy niewątpliwie się zmieniły, mądre i serdeczne rady dra Spocka wciąż mają sens. Zawsze twierdził on, że dzieci to ludzie, którzy chcą się uczyć, dawać sobie radę i iść do przodu, by w końcu stać się szczęśliwymi i silnymi dorosłymi.

Szacunek i partnerstwo to klucz do spokoju i satysfakcji w tej wspólnej podróży. Kultowy poradnik dla rodziców nie zaciąży w żadnym bagażu, a niewątpliwie przyda się w czasie tej niezwykłej przygody.
Szerokiej drogi!
 
Artykuł powstał z udziałem wydawnictwa Rebis
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy