Refluks żołądkowo-przełykowy u dziecka
fot. stock.adobe.com

Po czym poznać, że dziecko cierpi na refluks?

Martwi cię, że dziecku dużo się ulewa i być może cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy? Sprawdź, jak objawia się ta dolegliwość! Cofanie się treści pokarmowej może być groźne dla zdrowia dziecka. Przeczytaj, czym jest i jak leczyć refluks u dzieci i niemowląt!
Milena Oszczepalińska
Refluks żołądkowo-przełykowy u dziecka
fot. stock.adobe.com
Każdemu niemowlakowi zdarza się ulewać mleko po jedzeniu. Układ trawienny tak małych dzieci nie jest jeszcze w pełni sprawny, stąd te dolegliwości. Czasami jednak ulewanie jest na tyle częste i intensywne, że rodzice podejrzewają, że dziecko może cierpieć na refluks żołądkowo przełykowy. Jak rozpoznać tę chorobę? Przeczytaj!

Co to jest refluks?

Refluks to inaczej choroba refluksowa przełyku. Jest to dolegliwość, która polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W żołądku produkowane są enzymy trawienne i kwas solny, które również wracają wraz z pokarmem, powodując charakterystyczne pieczenie, czyli zgagę.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Przyczyny choroby:

Głównymi przyczynami refluksu są:
 • otyłość,
 • nieprawidłowe opróżnianie się żołądka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku,
 • ciąża.
Choroba refluksowa występuje również często równocześnie z inną chorobą, np. twardziną lub cukrzycą. Mogą na nią zapadać nie tylko dorośli, lecz także dzieci, w tym noworodki i niemowlaki.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Refluks żołądka, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, można rozpoznać po dodatkowych objawach, które mu towarzyszą. U dzieci są to:
 • utrata masy ciała;
 • płaczliwość,
 • drażliwość;
 • niedokrwistość;
 • zgaga;
 • kłopoty z przełykaniem jedzenia.

Ulewanie u niemowlaka a refluks

Nie powinno wzbudzać niepokoju ulewanie, które nie jest obfite i trwa nie dłużej niż do 8 miesiąca życia. Zwykle, gdy dziecko zaczyna się pionizować, czyli samodzielnie siadać, próbować stawać, problemy z ulewaniem mijają. Jeśli jednak mimo skończonego już roku, dziecko nadal ulewa, konieczna jest wizyta u specjalisty. Leczeniem refluksu żołądka zajmuje się gastrolog. Warto choćby przy wizycie kontrolnej u pediatry wspomnieć o swoich przypuszczeniach. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, skieruje na dalsze badania.

Jak rozpoznać refluks u niemowlaka?

Wskazaniem do podejrzenia refluksu u niemowlaka jest:
 • świszczący oddech;
 • kaszel;
 • chrypka;
 • duszność;
 • częste zapalenia krtani.
Jeśli dodatkowo dziecko nie przybiera na wadze tyle, ile powinno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na chorobę refluksową przełyku. Wskazuje na to również przenikliwy płacz dziecka, które ulało podczas odbijania. Taki płacz świadczy o pieczeniu w gardle. Niemowlęciu, które ma refluks, ulewa się nie tylko tuż po posiłku, lecz także w przerwach między posiłkami lub w nocy.

Sposoby na refluks u niemowlaka

Leczenie refluksu u małego dziecka skupia się na zmianie sposobu jedzenia. Niemowlę nie powinno być karmione w pozycji leżącej na płasko, ale główkę mieć znacznie wyżej niż brzuszek. Można też przed podaniem mleka dać dziecku kropelki zapobiegające ulewaniu. Bardzo ważne jest, by dziecko po posiłkach nie leżało, ale było pionizowane. Dobrym sposobem jest też podniesienie tej części łóżeczka, gdzie niemowlę ma głowę, np. podkładając pod nogi łóżeczka książki lub pod materac dodatkową, wysoką poduszkę. Dzieciom karmionym sztucznie warto podawać do jedzenia mieszanki antyrefluksowe (oznaczone symbolem AR). Działają one w ten sposób, że pęcznieją w żołądku i tym samym blokują pokarmowi cofanie się w stronę przełyku.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci

Gastrolog zleci do wykonania szereg badań, które pozwolą na prawidłowe zdiagnozowanie choroby i później efektywne jej leczenie. Niezbędne badania to: W leczeniu refluksu przełyka bardzo ważna jest zmiana diety. Powinno się jeść częściej, ale mniejsze porcje. Jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania problem pozostaje, koniecznie jest leczenie farmakologiczne lub nawet operacyjne. Obecnie takie operacje wykonuje się metodą laparoskopową

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy