refluks u dziecka
fot. stock.adobe.com

Refluks u dziecka: objawy, przyczyny, co na refluks u dzieci

Jeżeli niemowlę bardzo często ulewa, nie przybiera na wadze, a także odmawia jedzenia i jest płaczliwe – może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Cofanie się treści pokarmowej może być groźne dla zdrowia malucha. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę, a także jakie są jej przyczyny i w jaki sposób należy leczyć refluks u dziecka. 
Milena Oszczepalińska
refluks u dziecka
fot. stock.adobe.com
Każdemu niemowlakowi zdarza się ulewać mleko po jedzeniu. Układ trawienny małych dzieci nie jest jeszcze w pełni sprawny, stąd te dolegliwości. Czasami jednak ulewanie jest na tyle częste i intensywne, że rodzice podejrzewają, że dziecko może cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. 

Spis treści:

Co to jest refluks u dziecka?

Refluks to inaczej choroba refluksowa przełyku. Jest to dolegliwość, która polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W żołądku produkowane są enzymy trawienne i kwas solny, które wracają wraz z pokarmem, powodując charakterystyczne pieczenie, czyli zgagę. Dzieje się tak na skutek obniżonego napięcia zwieracza dolnego przełyku.

Refluks żołądkowy u dzieci: przyczyny

Główną przyczyną refluksu u niemowląt jest niedojrzałość zwieracza przełyku. Działanie mięśnia odpowiedzialnego za zamykanie wejścia do żołądka i blokowanie cofania się pokarmu jest osłabione. Układ trawienny takiego malucha nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a co za tym idzie – zwieracz przełyku nie domyka się w sposób poprawny.

Refluks u dorosłych i starszych dzieci powoduje:
 • otyłość,
 • nieprawidłowe opróżnianie się żołądka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.
Choroba refluksowa występuje często równocześnie z innymi chorobami, np. twardziną lub cukrzycą. Mogą na nią zapadać nie tylko dorośli, lecz także dzieci, w tym noworodki i niemowlaki.

Refluks u dziecka: objawy

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, można rozpoznać po dodatkowych objawach, które towarzyszą refluksowi.

Wskazania do podejrzenia refluksu u niemowlaka:
 • częste ulewanie po posiłku, 
 • świszczący oddech, 
 • kaszel,
 • brak apetytu,
 • spowolniony przyrost masy ciała. 

Dodatkowe charakterystyczne objawy refluksu u niemowląt:
 • Na refluks żołądkowy u niemowlaka wskazuje również przenikliwy płacz dziecka, które ulało podczas odbijania. Taki płacz świadczy o pieczeniu w gardle.
 • Niemowlę, które ma refluks, ulewa nie tylko tuż po posiłku, lecz także w przerwach między posiłkami lub w nocy.

Objawami refluksu u starszych dzieci dodatkowo są: 
 • chrypka, 
 • ból lub kłucie w okolicy przełyku, 
 • trudności z połykaniem, 
 • dławienie i krztuszenie się, 
 • duszność, 
 • częste zapalenie krtani

Ulewanie u niemowlaka a refluks

Jak odróżnić refluks od ulewania pokarmu typowego dla wieku niemowlęcego? Niepokoju nie powinno wzbudzać ulewanie, które nie jest obfite i trwa nie dłużej niż do 8 miesiąca życia.

Zwykle, gdy dziecko zaczyna się pionizować, czyli samodzielnie siadać, próbować stawać, problemy z ulewaniem mijają. Jeśli jednak mimo skończonego roku, dziecko nadal ulewa, konieczna jest wizyta u specjalisty. Leczeniem refluksu żołądka zajmuje się gastrolog. Warto choćby przy wizycie kontrolnej u pediatry wspomnieć o swoich przypuszczeniach. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, skieruje na dalsze badania. 

Sposoby na refluks u niemowlaka

Leczenie refluksu u małego dziecka skupia się na zmianie sposobu przyjmowania pokarmu. Niemowlę nie powinno być karmione w pozycji leżącej na płasko, ale mieć główkę ułożoną znacznie wyżej niż brzuszek.

Bardzo ważne jest, by po posiłkach dziecko nie leżało, ale było pionizowane (niemowlę można trzymać w pozycji do odbicia). Dobrym sposobem jest też podniesienie części łóżeczka, w której niemowlę ma głowę, np. podkładając pod nogi łóżeczka książki lub pod materac wysoką poduszkę.

Przed podaniem mleka można podać dziecku kropelki zapobiegające ulewaniu. Dzieciom karmionym sztucznie warto wybierać mieszanki antyrefluksowe (oznaczone symbolem AR). Działają one w ten sposób, że pęcznieją w żołądku i tym samym blokują cofanie się pokarmu w stronę przełyku.

Co na refluks u starszych dzieci?

Leczenie refluksu musi być dostosowane do wieku dziecka. U niemowląt można liczyć na to, że refluks zniknie samoistnie. U starszych dzieci w leczeniu refluksu przełyku bardzo ważna jest zmiana diety. Dziecko powinno jeść częściej, ale mniejsze porcje. Jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania problem pozostaje, konieczne jest leczenie farmakologiczne. 

Gastrolog zleci do wykonania szereg badań, które pozwolą na prawidłowe zdiagnozowanie choroby i później efektywne jej leczenie. Niezbędne badania to:
 • badanie RTG klatki piersiowej;
 • badanie endoskopowe przełyku;
 • 24-godzinna pH-metria przełyku.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy