Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
fot. AdobeStock

Refluks czy ulewanie - jak je odróżnić i pomóc niemowlęciu

Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli trwa to zbyt długo lub jest obfite, może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.Jak rozpoznać refluks u niemowląt?
Sylwia Niemczyk
Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
fot. AdobeStock
Refluks u niemowląt występuje wtedy, gdy pokarm, który był już w żołądku, cofa się do przełyku lub wyżej, do jamy ustnej i wydostaje się na zewnątrz. Na ulewanie cierpi wiele niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia – to u nich zjawisko fizjologiczne i zwykle nie wymaga leczenia. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jednak ulewanie jest obfite lub przedłuża się powyżej 12. miesiąca życia, a zwłaszcza jeśli dziecko źle przybiera na wadze, konieczne jest leczenie.

 

Co jest przyczyną refluksu u niemowląt?

Ulewania u noworodka i niemowlęcia mogą być spowodowane np. zburzeniami pracy przewodu pokarmowego, zwężeniem odźwiernika żołądka. Przyczyną może być też nietolerancja jakiegoś pokarmu (np. białka mleka) czy też infekcja układu moczowego. Niekiedy ulewanie i wymioty mogą być również spowodowane niektórymi zaburzeniami metabolicznymi.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Jak objawia się refluks u niemowlęcia?

Dziecko ulewa, czasem wymiotuje chlustająco, najczęściej zaraz po karmieniu, ale zdarza się, że także między posiłkami czy w nocy. Przy tych objawach niemowlę często płacze z powodu bólu (pieczenie w przełyku). Wymioty bywają czasem zabarwione krwią. Podejrzenie refluksu u niemowlęcia powinny też wzbudzić niewyjaśnione objawy ze strony układu oddechowego:
  • napady świszczącego oddechu,
  • przewlekły kaszel,
  • chrypka,
  • duszność,
  • nawracające zapalenia krtani.
[content:0_5669,0_24578,8_829,0_3854:CMNews]


Jakie choroby towarzyszą refluksowi?

Dziecko, które ma refluks, cierpi na nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli, nawracające zapalenie krtani, zapalenia ucha środkowego i zapalenie zatok nosa (starsze dzieci). Choroba ta może również przyczyniać się do występowania astmy oskrzelowej.

Refluks u niemowlęcia - kiedy do lekarza?

Konsultacji z lekarzem wymagają w zasadzie każde ulewania, a zwłaszcza te nasilone, które nie ustępują z wiekiem, szczególnie jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, wymiotuje z domieszką krwi lub żółci. Najbardziej niepokojące jest, jeśli objawy refluksu utrzymują się powyżej 12.–15. miesiąca. Podobnie jak pojawienie się ich u dziecka, które wcześniej było zdrowe.

Czy są powikłania po refluksie?

Długotrwały refluks u niemowlęcia może spowodować zapalenie przełyku, które trzeba intensywnie leczyć.

Polecamy: Refluks u dzieci

Jak leczyć refluks u dzieci?


Po konsultacji z lekarzem konieczna jest zmiana sposobu żywienia. Należy też pionizować dziecko po posiłku, można podawać mieszanki antyrefluksowe (AR), które po spożyciu pęcznieją w żołądku i utrudniają cofanie się pokarmu. Dziecko karmione sztucznie, które ma uczulenie na białka mleka krowiego, powinno pić preparaty mlekozastępcze, np. Nutramigen, Elcare. Przy prawidłowym leczeniu wymioty i ulewania szybko ustępują. Dziecko zaczyna też przybierać na wadze.
Zobacz, jak powinna przebiegać wizyta u pediatry z dzieckiem:


Zobacz aktualny schemat żywienia niemowląt.


Konsultacja: prof. Maria Korzon, pediatra onkolog, członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, pracuje w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy