Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
fot. AdobeStock

Refluks czy ulewanie - jak je odróżnić i pomóc niemowlęciu

Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli trwa to zbyt długo lub jest obfite, może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.Jak rozpoznać refluks u niemowląt?
Sylwia Niemczyk
Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
fot. AdobeStock
Refluks u niemowląt występuje wtedy, gdy pokarm, który był już w żołądku, cofa się do przełyku lub wyżej, do jamy ustnej i wydostaje się na zewnątrz. Na ulewanie cierpi wiele niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia – to u nich zjawisko fizjologiczne i zwykle nie wymaga leczenia. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jednak ulewanie jest obfite lub przedłuża się powyżej 12. miesiąca życia, a zwłaszcza jeśli dziecko źle przybiera na wadze, konieczne jest leczenie.

 

Co jest przyczyną refluksu u niemowląt?

Ulewania u noworodka i niemowlęcia mogą być spowodowane np. zburzeniami pracy przewodu pokarmowego, zwężeniem odźwiernika żołądka. Przyczyną może być też nietolerancja jakiegoś pokarmu (np. białka mleka) czy też infekcja układu moczowego. Niekiedy ulewanie i wymioty mogą być również spowodowane niektórymi zaburzeniami metabolicznymi.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak objawia się refluks u niemowlęcia?

Dziecko ulewa, czasem wymiotuje chlustająco, najczęściej zaraz po karmieniu, ale zdarza się, że także między posiłkami czy w nocy. Przy tych objawach niemowlę często płacze z powodu bólu (pieczenie w przełyku). Wymioty bywają czasem zabarwione krwią. Podejrzenie refluksu u niemowlęcia powinny też wzbudzić niewyjaśnione objawy ze strony układu oddechowego:
  • napady świszczącego oddechu,
  • przewlekły kaszel,
  • chrypka,
  • duszność,
  • nawracające zapalenia krtani.
[content:0_5669,0_24578,8_829,0_3854:CMNews]


Jakie choroby towarzyszą refluksowi?

Dziecko, które ma refluks, cierpi na nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli, nawracające zapalenie krtani, zapalenia ucha środkowego i zapalenie zatok nosa (starsze dzieci). Choroba ta może również przyczyniać się do występowania astmy oskrzelowej.

Refluks u niemowlęcia - kiedy do lekarza?

Konsultacji z lekarzem wymagają w zasadzie każde ulewania, a zwłaszcza te nasilone, które nie ustępują z wiekiem, szczególnie jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, wymiotuje z domieszką krwi lub żółci. Najbardziej niepokojące jest, jeśli objawy refluksu utrzymują się powyżej 12.–15. miesiąca. Podobnie jak pojawienie się ich u dziecka, które wcześniej było zdrowe.

Czy są powikłania po refluksie?

Długotrwały refluks u niemowlęcia może spowodować zapalenie przełyku, które trzeba intensywnie leczyć.

Polecamy: Refluks u dzieci

Jak leczyć refluks u dzieci?


Po konsultacji z lekarzem konieczna jest zmiana sposobu żywienia. Należy też pionizować dziecko po posiłku, można podawać mieszanki antyrefluksowe (AR), które po spożyciu pęcznieją w żołądku i utrudniają cofanie się pokarmu. Dziecko karmione sztucznie, które ma uczulenie na białka mleka krowiego, powinno pić preparaty mlekozastępcze, np. Nutramigen, Elcare. Przy prawidłowym leczeniu wymioty i ulewania szybko ustępują. Dziecko zaczyna też przybierać na wadze.
Zobacz, jak powinna przebiegać wizyta u pediatry z dzieckiem:


Zobacz aktualny schemat żywienia niemowląt.


Konsultacja: prof. Maria Korzon, pediatra onkolog, członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, pracuje w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy