fot. Fotolia

Reforma edukacji – to już pewne! Zobacz, co się zmieni

Nocne głosowanie w sprawie przyszłości naszych dzieci już za nami...
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Już od 1 września czeka nasze dzieci „niespodzianka”. Czy będzie udana? Jak zwykle czas pokaże, w końcu dzieci są młode, elastyczne i do wszystkiego się przyzwyczają. A ich rodzice? No cóż, pogadają, pogadają i też się przyzwyczają. Nauczyciele? Oni to dopiero przekonają się, co to jest dobra zmiana. Tak właśnie myślą o rodzinach rządzący.

Dyskusja w sejmie była burzliwa. W końcu i temat bardzo ważny dla niektórych posłów, zwłaszcza rodziców, których dzieci czeka rewolucja. Koniec gimnazjów, dłuższe licea i technika, powrót do 8-letniej podstawówki – wracamy do starych standardów.

Odrzucono wszelkie poprawki opozycji, odrzucono propozycje, by reforma była przeprowadzana stopniowo przez kilka lat. Wielka kłótnia polityczna, która miała miejsce w nocy w Sejmie, odbije się najbardziej na naszych dzieciach.

Czytaj: Jak wychować dziecko, żeby odnosiło sukcesy?

Wiele jest głosów, że reforma cofa nasze szkoły do czasów PRL-u. Wiele osób zauważa, że projekt nie jest poparty żadnymi analizami i konsultacjami. Reforma ma też jednak rzesze zwolenników, którzy twierdzą, że dzieci będą dzięki 8-letniej szkole podstawowej oraz 4-letniej szkole licealnej lepiej wykształcone. Czy tak będzie?

Jakie zmiany nas czekają?

1. 8-letnie szkoły podstawowe
2. 4-letnie liceum, 5-letnie technikum
3. dwustopniowe szkoły branżowe (zamiast szkół zawodowych)
4. zmiany zaczną się już od rocznika 2017/2018
5. gdy dziecko kończy w 2016/2017 r. VI klasę, przechodzi automatycznie do VII
6. w roku 2018/2019 ostatni rocznik zakończy gimnazjum
7. na koniec szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin ósmoklasisty (polski, matematyka, język obcy obowiązkowo, do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia). Wyniki egzaminu decydują o przyjęciu do szkoły średniej
8. kształcenie dwujęzyczne od VII klasy
9. ocena z etyki i religii będzie się wliczać do średniej

Jak Wy postrzegacie tę reformę? Czy jest to dobre rozwiązanie dla dzieci? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: Przygotowania do przedszkola

źródło: onet
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy