GRY
 
 

Refundacja in vitro

Komu przysługuje refundacja in vitro? Ile prób zapłodnienia będzie dofinansowane? Oto najważniejsze fakty o rządowym programie leczenia niepłodności.

lekarz, para, wizyta lekarska, badanie, kobieta, mężczyzna
fot. Alexander Raths - Fotolia.com

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Celem rządowego programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013- 2016" jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia in vitro (pozaustrojowego) parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia.

Kiedy ruszył program leczenia niepłodności?

Program leczenia niepłodności ruszył 1 lipca 2013 roku i potrwa do 2016 r.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Kogo obejmie program refundacji in vitro?

Trzyletni program leczenia niepłodności obejmie 15 tysięcy par, u których stwierdzono (i potwierdzono dokumentacją medyczną) bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności (zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej) w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu. Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn. Z programu refundacji in vitro będą też mogły skorzystać osoby z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych lub zakaźnych (pacjenci, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości). W ramach programu finansowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro, dotyczy to także par, które nie mają ślubu.

Pobierz: plik PDF z treścią całego programu refundacji in vitro

Przygotowano na podstawie materiałów ze strony www.premier.gov.pl.

 

Ocena (4 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj