mały lockdown koronawirus co ze szkołami
fot. Adobe Stock

Nowy REKORD zakażeń: od soboty mały lockdown! Co ze szkołami?

Koronawirus coraz groźniejszy! Liczba zakażeń w Polsce wciąż rośnie, rząd zdecydował więc o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Mały lockdown obejmie aż 6 milionów osób. Czy szkoły zostaną zamknięte?
Magdalena Drab
mały lockdown koronawirus co ze szkołami
fot. Adobe Stock
Nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa wejdą w życie 3 października. W Polsce przybędzie żółtych i czerwonych stref, obowiązek noszenia maseczek na ulicach obejmie miliony osób w kolejnych regionach. Co z dziećmi, które cały czas chodzą do szkół i przedszkoli?

Mały lockdown w Polsce, co ze szkołami?

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono aż 2292 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 27 osób. Pandemia staje się coraz groźniejsza, rząd wprowadza więc kolejne obostrzenia. Od 3 października będzie więcej żółtych i czerwonych stref, a ograniczenia spowodowane koronawirusem obejmą prawie 6 milionów ludzi. To dlatego nowe zasady bezpieczeństwa już zaczęto nazywać małym lockdownem.

Czerwone strefy w Polsce:

Powiaty: aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim, żniński w województwie kujawsko-pomorskim, białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński w województwie wielkopolskim, krotoszyński w województwie wielkopolskim, międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski w województwie pomorskim, miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski w województwie małopolskim, myślenicki w województwie małopolskim, nowotarski w województwie małopolskim, tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.

Żółte strefy w Polsce

Powiaty: bartoszycki w województwie warmińsko-mazurskim, iławski w województwie warmińsko-mazurskim, nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski w województwie łódzkim, piotrkowski w województwie łódzkim, wieluński w województwie łódzkim, brzeski w województwie opolskim, oleski w województwie opolskim, bytowski w województwie pomorskim, kościerski w województwie pomorskim, nowodworski w województwie pomorskim, gdański w województwie pomorskim, miasto na prawach powiatu Gdańsk w województwie pomorskim, miasto na prawach powiatu Gdynia w województwie pomorskim, pucki w województwie pomorskim, słupski w województwie pomorskim, wejherowski w województwie pomorskim, dębicki w województwie podkarpackim, miasto na prawach powiatu Rzeszów w województwie podkarpackim, mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim, kielecki w województwie świętokrzyskim, miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz w województwie małopolskim, suski w województwie małopolskim, wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski w województwie wielkopolskim, wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski w województwie mazowieckim, żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim, wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Najdotkliwiej obostrzenia odczują mieszkańcy czerwonych stref. W regionach o największej liczbie zakażeń koronawirusem trzeba zasłaniać usta i nos wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach i przy zachowaniu dystansu. Maseczkę należy nosić również w restauracjach aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Uroczystości rodzinne mogą się odbywać w gronie maksymalnie 50 osób, a w środkach komunikacji miejskiej można zajmować najwyżej 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących.
Na razie nie ma mowy o zamykaniu szkół i przedszkoli oraz powrocie do nauczania zdalnego. Mimo podejrzeń, że wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce może być następstwem otwarcia szkół, rząd nie zdecydował o wstrzymaniu zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych. Obecnie o zamknięciu placówki może zdecydować sanepid w porozumieniu z dyrekcją danej szkoły. Jeśli pojawi się ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, na nauczanie zdalne może przejść grupa uczniów bądź wszystkie dzieci ze szkoły.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy