rekordowe zasiłki macierzyńskie
fot. AdobeStock

Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? To są naprawdę bardzo duże pieniądze!

Są takie miejsca w Polsce, gdzie mamom wypłacane są olbrzymie kwoty. Sprawdź, ile możesz otrzymać zasiłku po urodzeniu dziecka i od czego zależy jego wysokość.
Agnieszka Majchrzak
rekordowe zasiłki macierzyńskie
fot. AdobeStock
Zasiłek macierzyński oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. Jego wysokość zależy m.in. innymi od tego, kiedy – i czy - kobieta złoży wniosek o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński 2018 należy się każdej kobiecie, która urodziła dziecko bez względu na formę zatrudnienia.

Największy zasiłek to 66 tys. zł

O tym, ile otrzymasz pieniędzy, decyduje twoje wynagrodzenie i odprowadzane od niego składki. Z najnowszych danych ZUS wynika, że 2230 zł to średni miesięczny zasiłek macierzyński na dziecko wypłacany przez ZUS. Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie te kwoty są nieporównywalnie większe. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, otrzymująca obecnie 66 647,10 zł. To największy zasiłek macierzyński w Polsce!

Na drugim miejscu jest mieszkanka Wrocławia, której wypłacane jest 37 104,70 zł, a na trzecim - z Poznania z kwotą 37 063,20 zł. Ponad 20 tys. zł dostają mamy z Warszawy (27 701,84 zł), Chorzowa (22 200,60 zł) i Rzeszowa (20 329,80 zł).

Jak to możliwe? - Wysokość wypłacanego zasiłku wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia - mówi "Faktowi" rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. "Dlatego tak istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna, a nie wypłacana pod tzw. stołem" - dodaje.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Po urodzeniu dziecka przysługują ci aż 52 tygodnie płatnego urlopu (w przeciwieństwie do późniejszego urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny). Na płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka składają się: 
  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
  • 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego
Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która w trakcie zatrudnienia urodziła dziecko lub przyjęła je na wychowanie. Jest on wypłacany przez ZUS nie tylko pracownicom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również osobom, które dobrowolnie opłacają składkę chorobową, np. kobietom zatrudnionym na umowę zlecenie czy prowadzące działalność gospodarczą. Kobiety, które nie odprowadzają składek na chorobowe, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tys. zł. zasiłku macierzyńskiego przez pierwszy rok życia dziecka.

Warto ubiegać się o zasiłek jak najszybciej po porodzie

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:

80 proc. podstawy wymiaru – w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego;
60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy wymiaru
100 proc. podstawy wymiaru – w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.

ZUS informuje, że zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres do:
  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie 2 lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie 2 lub więcej dzieci;
  • 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.
Jesteście zaskoczone tak wysokimi zasiłkami macierzyńskimi po urodzeniu dziecka? A w waszym miejscu zamieszkania, jakie są to sumy? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach.

Źródło: wp finanse

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy