dziecko w przedszkolu
fot. fotolia

Zabraknie miejsc w przedszkolach!

Rodzice trzylatków mogą mieć duży problem z przyjęciem dziecka do przedszkola. Rodziców sześciolatków czeka zaś trudna decyzja. "Posyłajcie sześciolatki do szkół!" - apelują samorządy i ratusze.
Marta Kabulska
dziecko w przedszkolu
fot. fotolia

Dla ilu trzylatków zabraknie miejsc w przedszkolach?

- Podejmujemy naprawdę duży wysiłek, by trzylatkom zapewnić miejsca w przedszkolach. Ale rodzice muszą się liczyć z trudnościami przy rekrutacji, nie jestem w stanie powiedzieć, ile miejsc dla najmłodszych damy radę przygotować. - powiedziała Beata Murawska, wicedyrektor miejskiego Biura Edukacji.

Chaos dotyczy przyjęcia do przedszkoli trzylatków. Przez ostatnie dwa lata rodzice zapomnieli o problemach związanych z dostaniem się dzieci do przedszkoli. Na wychowanie przedszkolne załapały się nawet dzieci poniżej trzeciego toku życia. W tegorocznej rekrutacji trzylatki będą przyjmowane do przedszkoli w ostatniej kolejności. Jeżeli sześciolatki pozostaną w przedszkolach dla dzieci z rocznika 2013 zabraknie miejsc. W samych łódzkich przedszkolach  zabraknie miejsc dla ok. 3 tys. trzylatków (informuje łódzki samorząd)!
Redakcja poleca: Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów, czy uważają, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Dlaczego zabraknie miejsc w przedszkolach dla trzylatków?

Choć rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się dopiero w marcu, gorączkowe przygotowania do niej już trwają. Wszystko to za sprawą zmian, o których posłowie zadecydowali w ostatnich dniach zeszłego roku. Wtedy to właśnie zlikwidowano obowiązek szkolny dla sześciolatków. W roku szkolnym 2016/2017 do klas pierwszych pójdą obowiązkowo tylko siedmiolatki. Rodzicom sześciolatków pozostawiono wybór między szkołą a zerówką.

Zlikwidowanie obowiązku szkolnego dla sześciolatków w praktyce

Dla wielu miast oznacza to sporo kłopotów. Przygotowywały się one na przyjęcie dużej ilości dzieci z rocznika 2010 do klas pierwszych. Wprowadzone zmiany najprawdopodobniej będą się wiązały ze zmniejszeniem liczby klas pierwszych, co grozi utratą pracy dla wielu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Posyłajcie sześciolatki do szkół

Kolejne miasta postanawiają rozpocząć kampanie, zachęcają rodziców do posyłania dobrowolnie sześciolatków do szkół.  W samej Warszawie ratusz uruchomi punkt konsultacyjny dla rodziców, na stronie internetowej urzędu pojawią się informacje na temat dojrzałości szkolnej sześciolatków, podstawówki będą urządzać dni otwarte. Podobne akcje planuje Łódź.

Jeśli rodzice nie poślą sześciolatków do szkół ...

Licząc się z brakiem chęci rodziców do posyłania sześciolatków do szkół przy jednoczesnej  konieczności zapewnienia miejsc trzylatkom w przedszkolach, PiS wprowadził przepis, który pozwala na utrzymanie w szkołach oddziałów przedszkolnych na dotychczasowych zasadach. Czy to wystarczy, by rozwiązać problem zbyt małej liczby miejsc?

6- latek w szkole, czy przedszkolu - którą opcje wybraliście?

Źródło: gazeta.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy