Rekrutacja do żłobka
fot. Adobe Stock

Rekrutacja do żłobka 2020 – kiedy złożyć wniosek, opłaty [zasady + harmonogram]

Rekrutacja do żłobka trwa od kwietnia do czerwca, ale przyjmowanie dzieci do placówek odbywa się przez cały rok. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji, m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka.
Dominika Bielas
Rekrutacja do żłobka
fot. Adobe Stock
Koniec kwietnia, maj i czerwiec to czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka. W związku z epidemią koronawirusa wiele placówek przedłużyło w tym roku terminy rekrutacji oraz wprowadziło zasadę składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną lub mailową. Są też miasta, jak np. Warszawa gdzie w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, nie przyjmuje się obecnie dzieci poniżej 1 roku życia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można je znaleźć na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce.

Rekrutacja do żłobka:

Terminy rekrutacji do żłobka

Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta.

I chociaż każde miasto w Polsce określa swoje warunki rekrutacji, to co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września. Zapisywanie dziecka do żłobka składa się z kilku etapów:
 • złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki,
 • ogłoszenie listy przyjętych dzieci,
 • potwierdzenie woli zapisu dziecka do wybranej placówki (jeżeli rodzice tego nie zrobią, wniosek zostanie odrzucony i nie bierze udziału w procesie rekrutacji do żadnej z placówek),
 • rekrutacja uzupełniająca – zapisy do żłobków, gdzie jeszcze pozostały wolne miejsca (czerwiec-lipiec).

Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do żłobka. Dzieci pozostające w placówce na następny rok nie biorą udziału w naborze.

Maluchy są przyjmowane na bieżąco, gdy zwalniają się miejsca. Ze względu na długie listy oczekujących, są żłobki, gdzie czeka się na miejsce nawet kilka lat! Z tego powodu wielu rodziców zapisuje swoje maleństwa do placówek zaraz po ich urodzeniu.
Najwięcej wolnych miejsc w żłobkach jest zazwyczaj we wrześniu, gdy najstarsze żłobkowe dzieci idą do przedszkoli, jednak rekrutacja zaczyna się nawet na początku roku kalendarzowego. Wiele placówek prowadzi rekrutację ciągłą, czyli wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok i również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca.
Redakcja poleca: Gdy czas wybrać nianię – film
Gdy kobieta musi wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim staje przed trudną decyzją pozostawienia dziecka pod opieką niani. Jak sobie z tym poradzić podpowiada nasz ekspert.

Rekrutacja do żłobka – złożenie wniosku

W związku z epidemią koronawirusa placówki w zdecydowanej większości prowadzą rekrutację online. Aby złożyć wniosek do wybranego żłobka, należy:
 • wejść na stronę internetową żłobka, urzędu miasta, lub gminy,
 • zapoznać się z listą wymaganych dokumentów (czy np. trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie rodziców w danej miejscowości, odprowadzanie podatku w miejscu zamieszkania, umowę o pracę, zaświadczenia o zatrudnieniu lub niepełnosprawności),
 • wypełnić elektroniczny wniosek.

Często przy elektronicznej rekrutacji można wybrać kilka żłobków (maksymalnie trzy placówki) w obrębie gminy lub miasta.

Jeżeli żłobek nie prowadzi internetowego naboru, trzeba pobrać wniosek bezpośrednio z wybranej placówki, tam także uzyskamy informację czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Wypełniony wniosek i ewentualne dokumenty składamy w żłobku. Wzór wniosku można także wydrukować ze strony internetowej placówki i wysłać mailem.
Ważne: w przypadku rekrutacji analogowej czasem złożenie wniosku w więcej niż jednym żłobku może skutkować wykluczeniem z rekrutacji, dlatego warto to sprawdzić na stronie gminy lub urzędu miasta.

Dodatkowe punkty w rekrutacji do żłobków

W przypadku żłobków nie ma rejonizacji, więc malucha można posłać do dowolnej wybranej przez rodziców placówki.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre publiczne żłobki mogą przyznać dodatkowe punkty właśnie za meldunek w rejonie. Premiowane są także rodziny, gdzie:
 • oboje rodziców pracuje,
 • rodzice odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym jest żłobek,
 • dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica,
 • dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej (więcej niż dwójka dzieci),
 • dziecko ma rodzeństwo - zwłaszcza z orzeczoną niepełnosprawnością lub uczęszczające już do danego żłobka,
 • dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej,
 • rodzice są niepełnosprawni,
 • rodzice uczą się w trybie dziennym.

Coraz więcej miast wprowadza zasadę przyjmowania do żłobków wyłącznie dzieci posiadających obowiązkowe szczepienia ochronne, tak jest m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Białymstoku lub też premiowania takich maluchów w pierwszej kolejności, np. w Krakowie. Wyjątkiem są maluchy, które nie zostały zaszczepione z powodów zdrowotnych.

Rekrutacja do żłobka a wiek dziecka

Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające:
 • co najmniej 20 tygodni,
 • nie więcej niż 3-latka.

Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt, dlatego trzeba sprawdzić taką możliwość w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko.

W wyjątkowych sytuacjach, np. braku miejsca w przedszkolu, żłobek może także przyjąć dziecko powyżej 3. roku życia.

Ile kosztuje żłobek?

W przypadku żłobka publicznego wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku oraz jego wyżywienie ustala urząd gminy lub miasta (stołeczne żłobki są darmowe).

Zwykle miesięczna opłata wynosi od 350 do 500 złotych. Kwota może ulec zmniejszeniu np. jeżeli maluch był nieobecny w żłobku. Można także ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za żłobek ze względu na trudną sytuację życiową.

Na stronie gminy warto również sprawdzić, czy gmina dopłaca do miejsc w żłobkach prywatnych (np. w Warszawie żłobki są darmowe). Rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy w wysokości 400 złotych w ramach programu Maluch Plus.

Rekrutacja do żłobka prywatnego

Żłobki publiczne, których działalność jest finansowana przez państwo, przyjmują co roku ograniczoną liczbę dzieci. To powoduje, że brak dostępności do żłobków jest jednym z głównych powodów późnego powrotu kobiet do pracy po urodzeniu dziecka.

Często rodzice są sfrustrowani trybem rekrutacji i bywa, że miejsce w żłobku dla ich dziecka pojawia się w momencie, gdy dziecko może już iść do przedszkola.

Z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania wiąże się rekrutacja do żłobka prywatnego. W dużych miastach alternatywa taka jest znacznie droższa, jednak w mniejszych miejscowościach niekiedy opłaty w żłobkach publicznych i prywatnych są bardzo podobne.

Aby dziecko zostało przyjęte do prywatnego żłobka, zazwyczaj wystarczy zadeklarować, że maluch będzie chodził do placówki i opłacić wpisowe (ok. 500 złotych).

Podobnie, jak w publicznych żłobkach, najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu. W przypadku prywatnych placówek liczy się jednak kolejność zgłoszeń, więc warto zapisać dziecko odpowiednio wcześniej. Opłaty zaczynają się od kilkuset złotych w małych miejscowościach do nawet 2 tys. złotych w większych miastach (nie wliczając wyżywienia). Często w ramach opłaty dzieci mają organizowane zajęcia dodatkowe.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy