Rekrutacja do żłobka
fot. Fotolia

Jak wygląda rekrutacja do żłobka?

Bez względu czy rodzicem kieruje potrzeba samorealizacji, czy względy ekonomiczne przychodzi czas, gdy mama (lub tata) wraca do pracy. Sprawdź, kiedy i jak zapisać dziecko do żłobka.
Dominika Bielas
Rekrutacja do żłobka
fot. Fotolia
Nie masz do dyspozycji babci lub nie chcesz z takiej pomocy skorzystać? Instytucja niani cię nie przekonuje? Zatem zastanów się nad żłobkiem. Wielu rodziców decyduje się na taką opiekę nad dzieckiem ze względów finansowych, ale i są tacy, których zdaniem żłobek przyniesie dziecku więcej korzyści. Bez względu na motywację, każdy z tych maluszków musi wziąć udział w rekrutacji.

Kiedy maluch może iść do żłobka?

Do publicznego żłobka można zapisać maluszka, który ma co najmniej 20 tygodni, ale nie więcej niż 3-latka. Warto wiedzieć jednak, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt, możesz to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcesz zapisać swoją pociechę. W wyjątkowych sytuacjach, np. brak miejsc w przedszkolach, żłobek może także przyjąć dzieci powyżej 3. roku życia. Listę żłobków znajdziesz w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy, lub miasta.

Najwięcej wolnych miejsc jest zazwyczaj we wrześniu, gdy najstarsze dzieci dostają się do przedszkoli, jednak rekrutacja zaczyna się nawet na początku roku kalendarzowego. Wiele placówek prowadzi zapisy przez cały rok. Maluchy są przyjmowane na bieżąco, gdy zwalniają się miejsca. Ze względu na długie listy oczekujących, są żłobki, gdzie czeka się na miejsce nawet kilka lat!
Redakcja poleca: Gdy czas wybrać nianię – film
Gdy kobieta musi wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim staje przed trudną decyzją pozostawienia dziecka pod opieką niani. Jak sobie z tym poradzić podpowiada nasz ekspert.

Jak przebiega rekrutacja?

W przypadku żłobków nie ma rejonizacji, więc malucha można posłać do dowolnej wybranej przez rodziców placówki. Warto jednak wiedzieć, że niektóre publiczne placówki mogą przyznać dodatkowe punkty właśnie za meldunek w rejonie. Premiowane często są także rodziny, gdzie:
  • oboje rodzice pracują;
  • rodzice uczą się w trybie dziennym;
  • rodzice odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym jest żłobek;
  • rodzice są niepełnosprawni;
  • dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica;
  • dziecko ma rodzeństwo - zwłaszcza z orzeczoną niepełnosprawnością lub uczęszczające już do danego żłobka;
  • dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej (więcej niż dwójka dzieci);
  • dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Warto wiedzieć! Nie ma jednej procedury zapisu do żłobka dla wszystkich placówek. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub uzyskasz bezpośrednio w placówce. Tam też uzyskasz informację czy rekrutacja przebiega internetowo, czy też wniosek musisz złożyć bezpośrednio w placówce.

Jak złożyć wniosek?

Jeśli placówka nie prowadzi internetowego naboru, weź wniosek bezpośrednio z przedszkola, tam także uzyskasz informację czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Wypełniony wniosek i ewentualne dokumenty składasz w wybranym żłobku. Jeśli placówka prowadzi rekrutację internetową, wejdź na stronę żłobka, urzędu miasta, lub gminy i zapoznaj się z listą wymaganych dokumentów oraz wypełnij elektroniczny wniosek. Często przy elektronicznej rekrutacji można wybrać kilka żłobków w obrębie gminy lub miasta. Wniosek wydrukuj i złóż w jednej wybranej placówce (tej, na której najbardziej ci zależy). Uwaga! W przypadku rekrutacji analogowej czasem złożenie wniosku w więcej niż jednym żłobku może skutkować wykluczeniem z rekrutacji warto to sprawdzić na stronie gminy lub urzędu miasta. Następnie czekaj na ogłoszenie listy przyjętych dzieci.

Ile kosztuje żłobek?

W przypadku żłobka publicznego wysokość opłat za z pobyt w żłobku oraz wyżywienie ustala urząd gminy lub miasta. Zwykle wynosi od 350 do 500 zł. Kwota może ulec zmianie np. jeśli maluch był nieobecny w żłobku. Można także ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za żłobek ze względu na trudną sytuację życiową. Na stornie gminy warto również sprawdzić, czy gmina dopłaca do miejsc w żłobkach prywatnych. Warszawie rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy o wysokości 400 zł. W ten sposób miasto chce pomóc rodzicom w powrocie na rynek pracy.

Rekrutacja do żłobka prywatnego

Żłobki publiczne, których działalność jest finansowana przez państwo, przyjmują co roku do grup ograniczoną liczbę dzieci. Często rodzice są sfrustrowani trybem rekrutacji i niekiedy miejsce się zwalnia, gdy maluch jest tak duży, że może się starać o miejsce w przedszkolu. Z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania wiąże się rekrutacja do żłobka prywatnego. W dużych miastach alternatywa taka jest znacznie droższa, jednak w mniejszych miejscowościach niekiedy opłaty w żłobkach publicznych i prywatnych są bardzo podobne

Aby malec dostał się do prywatnego żłobka, zazwyczaj wystarczy zadeklarować, że maluch będzie chodził do żłobka i opłacić wpisowe. Podobnie, jak w przypadku publicznych placówek, najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu. W przypadku prywatnych placówek liczy się jednak kolejność zgłoszeń, więc warto zapisać dziecko odpowiednio wcześniej. Opłaty zaczynają się od kilkuset złotych małych miejscowościach i nawet do 2000 zł w większych miastach (nie wliczając wyżywienia). Często w ramach opłaty dzieci mają organizowane zajęcia dodatkowe.

Czy w waszej miejscowości łatwo dostać się do żłobka? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi!

Wzmacniamy odporność