Nawilżanie skóry – konieczność czy moda? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Co to jest emolient i czy może nim być oliwka do ciała? Dlaczego nie wolno używać oleju kokosowego ze sklepu spożywczego do pielęgnacji? Zobacz, o co podczas liveczatu na fb Mamo, To Ja mamy pytały naszego eksperta, dr Magdalenę Sikorę i... poznaj jej fachowe odpowiedzi.

Podczas kolejnego z liveczatów organizowanych w ramach Internetowej Szkoły Rodzenia Mamo, To Ja, gościliśmy dr Magdalenę Sikorę. Naukowczynię, która na co dzień zajmuje się na Politechnice Łódzkiej badaniem składów kosmetyków. Co tym razem wzięliśmy pod lupę? Nawilżanie! Pani ekspert opowiadała o tym, jak, po co i dlaczego nasza skóra – a szczególnie skóra maluchów – musi dostawać pić. 

Dlaczego należy nawilżać skórę? 

Łagodna pielęgnacja, o której dużo mówimy dzięki marce Johnson's, to nie tylko czułość na co dzień i mycie łagodnymi preparatami. To także odpowiednie nawilżanie skóry dziecka. 
– Wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie, są związane z wodą – tłumaczy nasza ekspertka. W związku z tym skóra, która jest odwodniona, nieprawidłowo reaguje, może w niej dochodzić do różnych dysfunkcji. To szczególnie ważne u małych dzieci, bo one właśnie mają dużo bardziej przepuszczalną warstwę na powierzchni tej skóry. Wysuszenie może u nich nastąpić szybciej. 

Czego używać, by napoić skórę?

Mamy do dyspozycji mnóstwo preparatów, tzw. emolientów. Co to jest emolient?

Emolient to zarówno pojedynczy składnik, jak i gotowy kosmetyk, którego zadaniem jest natłuszczanie, zmiękczanie i pośrednio nawilżanie skóry. Do emolientów należą między innymi oliwki, kremy, mleczka.

O co najczęściej pytają młode mamy 

  • Czy olej kokosowy ze sklepu spożywczego jest dobrym emolientem? Może być stosowany w pielęgnacji?
Nasza ekspertka tłumaczyła, że olej kokosowy kupowany w przypadkowym miejscu absolutnie nie jest kosmetykiem, zatem nie powinien być jako kosmetyk stosowany. Olej w kosmetyku jest surowcem, który jest przebadany. Posiada atest bezpieczeństwa. Olej kupiony w supermarkecie nigdy nie był badany, nie nadaje się do użycia na skórę, szczególnie do delikatnej skóry dziecka. 
  • Jakie są rodzaje substancji nawilżających skórę? 
Mogą to być surowce o dużej okluzji (zapobiegają ucieczce wody przez skórę), czyli oleje: parafinowy, mineralne czy wazelina. Co więcej, jeśli chodzi o stopień, w jakim nawilżają skórę, to są to jedne z lepszych środków. Mogą to też być oleje roślinne – odpowiedniej jakości, odpowiednio dobrane. Emolientami są też oliwki – warto na nie zwrócić uwagę, bo nie zawierają konserwantów. Tam, gdzie nie ma w składzie wody, niepotrzebne są i konserwanty. 

Najważniejsze informacje w skrócie

Podsumowując spotkanie, dr Sikora podkreśliła, że w pielęgnacji małego dziecka bardzo ważne są 3 elementy:
1. Oczyszczanie, szczególnie w czasie, gdy mamy tak zanieczyszczone powietrze. Musimy oczyszczać skórę malucha z tego, co pojawia się na niej po wyjściu na dwór. 
2. Zabezpieczanie skóry poprzez stosowanie emolientów. 
3. Ochrona przed promieniami słonecznymi, kiedy wychodzimy na spacer z dzieckiem.
 

Podczas liveczatu odbywał się też konkurs: autorki 5 najciekawszych pytań nagrodzono zestawem kosmetyków Johnson’s Baby! 
Zapraszamy na kolejne spotkanie! Obserwuj nasz fanpejdż na fb! 

 
Materiał powstał we współpracy z marką Johnson’s
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Popularne tematy