relaks w ciąży, stres w ciąży, odpoczynek w ciąży, sen w ciąży, samopoczucie w ciąży, zdrowie w ciąży
fot. Fotolia

Lekka i spokojna - w ciąży to też możliwe

Od twojego samopoczucia w ciąży może zależeć dobra forma dziecka, które ma przyjść na świat. Zamiast zmagać się z niechcianymi emocjami, spróbuje je przegonić. Z dużym brzuszkiem też możesz emanować spokojem. Sprawdź, co pomoże ci osiągnąć ten stan.
Małgorzata Wódz
relaks w ciąży, stres w ciąży, odpoczynek w ciąży, sen w ciąży, samopoczucie w ciąży, zdrowie w ciąży
fot. Fotolia
Dobrze wiesz, że teraz ważne jest, abyś niczym się nie przejmowała. Tylko jak osiągnąć błogi spokój, skoro myśli krążą wokół nieznanego, które nieuchronnie ma nadejść? Zamiast nieustannie się zamartwiać, spróbuj się odprężyć. Dbając o dobre samopoczucie, możesz sprawić, że wszystko potoczy się dobrze. Nawet w ciąży jest wiele sposobów, by się zrelaksować.

Słuchaj swojego ciała

Nie traktuj go jak przeciwnika, którego trzeba pokonać. Dużo wypoczywaj. Gdy w ciągu dnia poczujesz się senna, utnij sobie drzemkę. Nawet w pracy możesz się na chwilę wyłączyć i zrobić proste ćwiczenie: usiądź wygodnie, postaw stopy na podłodze i wyprostuj się. Zamknij oczy i myśl o oddechu. Wciągaj powietrze spokojnie. Myśl „wdech”, gdy je wdychasz, i „wydech”, kiedy wydychasz. Po kilku minutach poczujesz przypływ energii.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Zafunduj sobie odprężający masaż

Twoje ciało powiększa rozmiar, więc mięśnie stają się coraz bardziej napięte. Możesz poszukać salonu kosmetycznego, który oferuje zabiegi dla kobiet w ciąży. Wykwalifikowane masażystki wiedzą, co robić, być poczuła prawdziwą ulgę. Możesz też urządzić sobie spa we własnej łazience - zapalić świece, wlać ulubiony pachnący płyn do kąpieli albo sól (sprawdź, czy mogą ich używać kobiety w ciąży). Nie jest prawdą, że przyszła mama nie może się kąpać. Ważne, żeby woda, do której wchodzisz, nie była zbyt gorąca, a kąpiel nie trwała długo. 

Zapisz się na basen lub na ćwiczenia

Oferta zajęć gimnastycznych dla kobiet w ciąży jest coraz większa: joga, pilates, aerobik w wodzie, taniec brzucha, tai-chi. Jest w czym wybierać. Ruch sprawia, że wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia. Przy okazji będziesz mogła spotkać się z innymi kobietami w ciąży, porozmawiać i znaleźć w nich wsparcie. 

Nie rezygnuj z życia towarzyskiego

Odpoczynek to nie tylko leżenie na kanapie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spotykała się z przyjaciółmi, wychodziła do kina lub brała udział w imprezach. Wyjście do ludzi, których lubisz, pozwoli ci się odprężyć. W pewnym sensie jesteś teraz gwiazdą towarzystwa, dzięki swojemu odmiennemu stanowi wszyscy się tobą interesują, pytają o dziecko. Czerp z tego radość.

Zaplanuj wyjazd

Choćby krótki, weekendowy. Zmiana otoczenia przerwie monotonię dni, radość sprawi ci szykowanie się do podróży, a potem wspominanie tego, co tam przeżyłaś. Możesz wybrać się nad morze, w góry (ale bez forsownych wycieczek), pojechać do spa, które oferuje specjalny program dla kobiet w ciąży. Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, warto porozmawiać z ginekologiem, czy nie widzi przeciwskazań do podróży w ciąży.

Zaczytaj się

Twoją podstawową lekturą stały się poradniki dla przyszłych rodziców? To na pewno pouczająca lektura, ale znajdź też czas, by myślami poszybować w inne rejony. Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim i nie musisz chodzić do pracy, masz duże pole do popisu w nadrabianiu czytelniczych zaległości. Tylko pozazdrościć!

Czytaj też: Jak hormony wpływają na samopoczucie w ciąży?

Dyskutuj na forum: Ćwiczenia w ciąży...

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy