leki w apteczce
fot. fotolia

Wiosenne porządki w apteczce

Porządki wiosenne to dobra okazja do przejrzenia leków. Przeterminowane czy źle przechowywane medykamenty mogą przynieść sporo szkody.
Beata Turska
leki w apteczce
fot. fotolia
Podając dziecku jakikolwiek preparat, np. środek przeciwgorączkowy, musisz mieć pewność, że zadziała jak należy. Przeterminowane leki mogą nie spełnić swojego zadania, bo z czasem tracą właściwości. Rozkładają się na czynniki pierwsze, a ich składniki niekiedy łączą się w nowe, niekorzystne dla zdrowia związki. Dzieje się tak także wówczas, gdy są źle przechowywane. Pora zrobić porządki w apteczce!

Wyrzuć z apteczki niepotrzebne leki

Syropy sprzed trzech lat, kropelki robione według specjalnej receptury nie wiadomo na co, tubki bez zakrętek, niezużyte do końca antybiotyki tworzą w apteczce sztuczny tłok. W takim bałaganie trudno się zorientować, co jest, a czego brakuje.
Pamiętaj, że przeterminowanych leków nie powinno się wyrzucać do kosza. Są uważane za odpady niebezpieczne, dlatego należy je utylizować w odpowiednich warunkach. Najlepiej wrzucać je do pojemników ustawionych w niektórych aptekach.
Redakcja poleca: Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Sprawdź terminy ważności leków

W przypadku niektórych leków termin przydatności podany na opakowaniu dotyczy wyłącznie preparatu, który nie był otwierany! Np. przydatny do użycia przez trzy lata jeden z syropów wykrztuśnych po otwarciu może być przechowywany tylko przez miesiąc! Rozpoczęty Nurofen trzeba zużyć w ciągu pół roku, choć zamknięty można przechowywać do daty wyznaczonej przez producenta. Zapisuj na opakowaniu datę otwarcia preparatu. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak długo możesz go jeszcze używać.

Leki przechowuj mądrze

Większości medykamentów wystarczy miejsce chłodne (a więc często do tego wykorzystywana szafka nad okapem kuchennym odpada!), suche (raczej nie w łazience) i oczywiście niedostępne dla dzieci. Zawsze jednak warto zajrzeć do ulotki, która może zawierać dodatkowe wskazówki. Np. syrop prawoślazowy dla dzieci trzeba chronić przed światłem, a czopki trzymać w lodówce. Wszystkie zakrętki muszą być mocno dokręcone, a tubki, saszetki itd. nie mogą być uszkodzone. Zioła powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach, ponieważ łatwo wietrzeją, tracąc swoje właściwości. Zawsze, kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości co do przechowywania leku, zadzwoń do apteki albo skontaktuj się z lekarzem.

Oddziel leki dla dziecka

Trzymaj je w osobnej apteczce czy plastikowym pudełku. Dzięki takiemu podziałowi nie będziesz musiała przekopywać się przez stosy pudełek i butelek, by znaleźć to, czego szukasz. I, co najważniejsze, dwie apteczki uniemożliwiają pomyłkę – podanie dziecku preparatu dla dorosłych mogłoby mieć poważne konsekwencje.
Zachowuj ulotki i oryginalne opakowania, np. kartoniki, w których sprzedaje się butelki z syropami, saszetki czy tubki. Znajdziesz na nich wszystkie niezbędne informacje na temat dawkowania, przechowywania i sposobu podawania konkretnego leku.

Zobacz, czy masz wszystko

I w razie potrzeby dokup niezbędne leki. Dzięki temu, gdy twój malec dostanie nagle gorączki, nie będziesz musiała krążyć nocą po mieście w poszukiwaniu czynnej apteki.

To ważne!

Miarki i plastikowe łyżeczki do podawania dziecku syropów najlepiej wyrzucać zaraz po zakończeniu leczenia. Jeśli chcesz je zachować, wyparz je po kuracji i zrób to ponownie przed rozpoczęciem następnej. Aplikatory, którymi podaje się leki bezpośrednio do gardła czy nosa, dokładnie myj i wyparzaj.

Poznaj: 5 błędów, które popełniają rodzice przy podawaniu dzieciom lekarstw


Konsultacja: lek. med. Elżbieta Jasiak, pediatra neonatolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy