GRY
 
 

"Renifer Niko ratuje Święta”

"Renifer Niko ratuje Święta” to wspaniała, mądra opowieść dla małych i dużych o małym reniferze, który uratował Święta Bożego Narodzenia.

fot. Kino Świat
RENIFER NIKO RATUJE ŚWIĘTA

Premiera: 27 listopada 2009
Czas trwania: 85 min.
Produkcja: Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia 2009

O FILMIE
"Renifer Niko ratuje Święta” to wspaniała, mądra opowieść o małym reniferze. Maluch chce odnaleźć ojca, dowiedzieć się kim naprawdę jest i uratować świat przed watahą żądnych krwi wilków knujących, jak zlikwidować Świętego Mikołaja i przejąć władzę nad Świętami Bożego Narodzenia. Film nagrodzony na najważniejszych festiwalach filmowych dla dzieci i przed kilkoma dniami nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Wszystkie renifery na świecie marzą, by pewnego dnia dołączyć do Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja. To największy zaszczyt, jaki może spotkać renifera. Jednak niewielu to się udaje, bo grupa powożąca saniami Świętego Mikołaja jest naprawdę elitarna. Poza doskonałą aparycją, nienagannym charakterem i wielką szlachetnością trzeba wykazać się umiejętnością latania. Latający renifer? Trudno wyobrazić sobie ważące 150 kilogramów zwierzę, które wdzięcznie niczym ptak unosi się w powietrzu. A jednak...
O lataniu i pełnieniu zaszczytnej funkcji w zaprzęgu Świętego Mikołaja marzy także Niko. Chciałby być taki, jak jego tata, który służy w mikołajowej eskadrze. Legendarny tata jest dla malucha bohaterem, chociaż że nigdy go nie widział – zna go tylko z opowieści mamy. Wszyscy śmieją się z Niko i jego naiwności, ale on nic sobie z tego nie robi. Kiedyś się przekonają...
Tymczasem Laponia jest w niebezpieczeństwie. Renifery i inne zwierzęta zostały zaatakowane przez watahę wilków, którym przewodzi wyjątkowo wredny i okrutny Czarny Wilk. Ten łotr razem ze swoją zgrają chce zniszczyć Laponię, ale także Świętego Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia. Co robić, gdy światu grozi niebezpieczeństwo? Niko nie ma wątpliwości - musi odnaleźć tatę; on na pewno poradzi sobie z Czarnym Wilkiem i jego zgrają. Malec wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż. Towarzyszą mu przyjaciele: wiewiórka (a właściwie wiewiór) Julius i biała łasica Wilma. Czy ich misja się uda? Czy zdołają ocalić Święta Bożego Narodzenia? Czy marzenie Niko się spełni? O tym wszystkim opowiada ta pełna przygód historia.
„Renifer Niko ratuje Święta” to film dla całej rodziny. Nie tylko świetnie zrealizowany, ale także mądry, wzruszający i zabawny. Już dawno nie było w kinach filmu animowanego, który łączyłby doskonale wszystkie te cechy i którego bohaterowie byliby równie sympatycznymi postaciami.

NAGRODY
- Najlepszy film animowany Festiwalu Filmów Dziecięcych w Amsterdamie Cinekid 2008
- Jussi 2009 – najważniejsza fińska nagroda filmowa przyznawana dla najlepszego filmu. Po raz pierwszy w historii fińskiej kinematografii nagroda została przyznana filmowi animowanemu. Jury doceniło zarówno film, jak i jego scenariusz.
- Nominowany w trzech kategoriach do irlandzkiej nagrody IFTA 2009 (kategorie: najlepsza animacja, najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy dźwięk).
- Film nominowany w październiku 2009 roku (jako jeden z trzech) przez Europejską Akademię Filmową do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii: najlepszy film animowany roku.

POSTACI
• Niko –
mały renifer, który znajduje w sobie siłę i odwagę, by ratować inne renifery przed wilkami i cały świat przed ich zakusami zniszczenia Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo pomysłowy. Typ marzyciela.
• Julius –
wiewiórka płci męskiej. Troskliwy, oddany przyjaciel. Kocha Niko, jak syna. Wyrusza z reniferem w pełną niebezpieczeństw podróż, by chronić go i opiekować się nim, gdy zajdzie taka potrzeba.
• Wilma – charakterna biała łasica. Niezależna, pewna siebie. Typ kokietki i rozbójniczki w jednym.
• Czarny Wilk –
paskudny typ spod ciemnej gwiazdy. Wyrachowany, cyniczny, okrutny i wyjątkowo wredny. Takich należy unikać.

POSTACI W POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ:
Niko, mały renifer - Jaś Rotowski
Luna, mama Niko - Elżbieta Jędrzejewska
Wiewiórka Juliusz - Jarosław Boberek
Łasica Wilma - Anna Dereszowska
Czarny wilk - Piotr Fronczewski
Różowy pudel Eśka - Agnieszka Dygant
Stary renifer - Włodzimierz Press
Przywódca reniferów - Mariusz Troński
Święty Mikołaj - Aleksander Bednarz
Renifery z eskadry Świętego Mikołaja:
• Biegun - Marcin Prokop
• Grzmot - Robert Jarociński
• Halny - Piotr Gogol
• Kometa - Cezary Nowak
• Meteor - Adam Krylik
• Piotun - Andrzej Chudy
• Rakieta - Artur Bomer
• Tornado - Paweł Ciołkosz
• Wicher - Cezary Morawski
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj