Renifery św. Mikołaja
fot. Adobe Stock

Najlepsze świąteczne kolorowanki z reniferami [DO DRUKU]

Renifery to jeden z ulubionych świątecznych motywów do kolorowania. Kojarzą się dzieciom z najmilszym momentem świąt, czyli z prezentami od Świętego Mikołaja.
Martyna Pstrąg
Renifery św. Mikołaja
fot. Adobe Stock
Kolorowanki z reniferami kochają chyba wszystkie dzieci. Te zwierzęta, choć groźne w naturze, na dziecięcych obrazkach do kolorowania są przesympatyczne. Sprawdź, czy twoje dziecko je polubi. Kolorowanie reniferów św. Mikołaja z pewnością uprzyjemni maluchowi oczekiwanie na święta.

Skąd renifery w zaprzęgu Mikołaja?

Żeby zdążyć rozwieźć w Wigilię prezenty dla wszystkich dzieci, Święty Mikołaj jeździ po świecie saniami, które ciągną renifery. Po śniegu, a jak śniegu nie ma, to po niebie – tak o reniferach św. Mikołaja mówi 5-letni Kazik. A skąd w ogóle renifery wzięły się w zaprzęgu Mikołaja? Uważa się, że do spopularyzowania ich jako symbolu Bożego Narodzenia przyczynił się wiersz z 1832 roku napisany przez amerykańskiego pisarza i profesora literatury Clementa C. Moore’a pt. „Noc wigilijna”. Autor wymienił w nim imiona reniferów: Kometek, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Błyskawiczny, Fircyk, Złośnik, Profesorek. Potem do grupy dołączył także Rudolf. Od czasu wydania wiersza wiedza na temat reniferów zmieniała się, a kolejne książki, piosenki i filmy wnosiły do bożonarodzeniowej tradycji wciąż nowe informacje na temat tych pomocników św. Mikołaja. 
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Czerwononosy renifer Rudolf

W wierszu Moore'a było osiem reniferów. Rudolf, dziś najbardziej znany ze wszystkich, dołączył do zaprzęgu nieco później, głównie za sprawą piosenki „Rudolph the Red-Nosed Reindeer”. Ponoć to on, zgodnie z tradycją, znajduje się na czele zaprzęgu, a dopiero za nim ustawiona jest reszta reniferów połączonych w pary. Pierwszą opowieść o czerwononosym reniferze napisał Robert L. May w1939 roku. Była to książeczka rozdawana w okresie bożonarodzeniowym dzieciom, które odwiedziły sieć amerykańskich sklepów Montgomery Ward. Historia Rudolfa stała się później popularną świąteczną opowieścią, na bazie której powstały świąteczne piosenki i filmy. 

Kolorowanki z reniferami do druku

Wypróbuj nasze wesołe kolorowanki z reniferami. Po kliknięciu w obrazek wystarczy je wydrukować i dać dziecku. Oto nasza lista kolorowanek:
  1. Renifer w czapce
  2. Odpoczywający
  3. Z dużym nosem
  4. Biegnący
  5. Z prezentem
  6. Uśmiechnięty
  7. Głowa renifera


1. Renifer w czapce – wyjątkowo świąteczny obrazek, spojrzeniu tego renifera nie oprze się żadne dziecko. Sporo szczegółów, więc dla starszego dziecka. Kliknij i wydrukuj obrazek!
zalotny renifer
Powrót do listy kolorowanek

2. Odpoczywający – renifery, ciężko pracujące w Boże Narodzenie, też muszą czasem troszkę odetchnąć, np. na leśnej polance. Kliknij i wydrukuj obrazek!
odpoczywający renifer
Powrót do listy kolorowanek

3. Z dużym nosem - jeśli dziecko pomaluje nos renifera na czerwono, powstanie Rudolf jak malowany (choć jego wizerunek nieco odbiega od tego filmowego). Kliknij i wydrukuj obrazek!
renifer z dużym nosem
Powrót do listy kolorowanek

4. Biegnący – szybko i z gracją, nawet spieszące się renifery biegną z uśmiechem na... pyszczku. Obrazek z małą liczbą szczegółów, dobry dla całkiem małego dziecka. Kliknij i wydrukuj obrazek!
biegnący renifer
Powrót do listy kolorowanek

5. Z prezentem – najmilszy renifer dla każdego dziecka, bo jako pomocnik Mikołaja przynosi maluchowi prezent. Obrazek wymaga sprawnej rączki, dużo szczegółów. Kliknij i wydrukuj obrazek!
renifer z prezentami
Powrót do listy kolorowanek

6. Uśmiechnięty – oto najweselszy pomocnik Mikołaja, jego uśmiechowi nie oprze się żaden maluch. Obrazek do kolorowania dla każdego malucha. Kliknij i wydrukuj obrazek!
wesoły renifer
Powrót do listy kolorowanek

7. Głowa renifera – dla największych miłośników świątecznych reniferów, obrazek do szybkiego pokolorowania przez malucha. Kliknij i wydrukuj obrazek!
Głowa renifera
Powrót do listy kolorowanek

Z tyłu kolorowanki możecie napisać list do Świętego Mikołaja. Chyba że skorzystacie z naszych listów do Świętego Mikołaja gotowych do wydruku. 
  [content:0_21822,0_16551,0_10531:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy