RKO u dziecka. Jak powinna wyglądać prawidłowa resuscytacja dziecka? [FILM]

RKO dziecka czyli resuscytacja dziecka powinna być czynnością znaną wszystkim rodzicom oraz opiekunom niemowląt, ponieważ wiedza z tego zakresu może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić resuscytację u dziecka. Tę wiedzę powinien posiadać każdy odpowiedzialny rodzic!

RKO u dziecka czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma na celu ratowanie życia osób, u których doszło do zatrzymania krążenia oraz oddychania. Wiele osób boi się samodzielnie wykonać resuscytacji zarówno u dorosłego, jak i u dziecka z obawy przed pogorszeniem sytuacji. Tymczasem okazuje się, że natychmiastowe wykonanie resuscytacji zwiększa szanse przeżycia pacjenta nawet aż trzykrotnie. Jak zatem właściwie przeprowadzić resuscytację u dziecka?

Spis treści:
RKO u dziecka: po pierwsze bezpieczeństwo
RKO u dziecka.Jak powinna wyglądać resuscytacja dziecka?
RKO u dziecka: kiedy zadzwonić po pomoc?  

RKO u dziecka: po pierwsze bezpieczeństwo

Najważniejsze, co musisz zrobić zanim przystąpisz do resuscytacji dziecka, to zorientować się czy nie zagraża Ci żadne niebezpieczeństwo. PODSTAWOWĄ zasadą jest upewnienie się, czy w twoim otoczeniu nie istnieją żadne zagrożenia. Pamiętaj, że twoim celem jest uratowanie życia, a nie zwiększenie śmiertelnej liczby ofiar.

RKO u dziecka. Jak powinna wyglądać resuscytacja dziecka?

Aby wykonać właściwie RKO u dziecka, przede wszystkim:

  • Sprawdź przytomność dziecka, np. poklepując je po ramieniu i mówiąc do niego.

  • W przypadku, gdy dziecko nie reaguje, sprawdź jego oddech w następujący sposób: dwa palce połóż na brodzie dziecka, całą dłoń połóż na jego czole i odchyl głowę do momentu kiedy broda będzie najwyższym punktem twarzy, następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa dziecka, obserwując ruchy klatki piersiowej. Jeśli przez 10 sekund nie wyczuwasz oddechu dziecka, zacznij wołać o pomoc.

  • Ułóż dziecko na plecach na równej, twardej powierzchni (podłodze, chodniku) i  rozpocznij resuscytację:

  1. Przykładając palce i dłoń w ten sam sposób co podczas sprawdzania oddechu, odchyl głowę dziecka do tyłu, zatkaj mu nos i przykładając szeroko otwarte swoje usta do ust dziecka wykonaj 5 wdechów.

  2. Ponownie sprawdź oddech dziecka – pamiętaj przy tym o odchyleniu głowy dziecka.

  3. Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij pogotowie.

  4. W oczekiwaniu na pomoc odsłoń klatkę piersiową dziecka. Jedną ręką odchylaj głowę do tyłu, a drugą przyłóż w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i prostą ręką zrób 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy, następnie znów zrób 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy.

  5. Wykonuj te czynności, dopóki dziecko nie zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki.

Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy
 

 

RKO u dziecka: kiedy zadzwonić na 112?

Jeżeli znajdujesz się z dzieckiem sam, pamiętaj by prowadzić RKO u dziecka przez 2 minuty, a następnie zadzwonić po pomoc na numer 112 lub 999. W sytuacji, kiedy ktoś Ci towarzyszy, podzielcie się obowiązkami. Kiedy Ty wykonujesz rko u dziecka, niech druga osoba dzwoni w tym czasie po pomoc.
 

Film powstał przy współpracy PCK
www.pck.pl


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy