resuscytacja dziecka - RKO u dzieci
Zdrowie

Resuscytacja dziecka – RKO u dzieci w różnym wieku

Resuscytacja dziecka przebiega zgodnie z ustalonym sposobem postępowania. Samą technikę RKO u dzieci należy dostosować do wieku ratowanego dziecka.

RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) to procedura stosowana do ratowania życia w przypadku zatrzymania oddechu i bicia serca.

Spis treści:

Powody z jakich stosuje się resuscytację dziecka

U dzieci dochodzi do zatrzymania akcji serca najczęściej w wyniku nagłej lub postępującej niewydolności układu krążenia lub oddechowego. Jej przyczynami w największej liczbie przypadków są: niedrożność dróg oddechowych, utkwienie przedmiotu w drogach oddechowych (aspiracja ciała obcego), astma oskrzelowa, zapalenie krtani, oskrzeli, płuc, nagłośni, zaburzenia oddychania.

Niewydolność krążenia może też być spowodowana:

  • odwodnieniem,
  • krwotokiem zewnętrznym lub wewnętrznym,
  • reakcją anafilaktyczną,
  • zaburzenia rytmu serca.


Zatrzymanie akcji serca u dzieci, do którego dochodzi poza szpitalem, skutkuje obecnie wysoką śmiertelnością: 93,7 proc dzieci umiera, z czego 89,5 proc to dzieci w wieku 1-11 lat i 74,2 proc. w wieku 12-18 lat. W zmianie tych statystyk pomaga znajomość RKO u dzieci.

RKO u dzieci ogólne zalecenia

Aby rozpoznać zatrzymanie krążenia u dziecka, poza utratą przytomności, stosuje się dodatkowe kryteria: brak reakcji na ból, brak oddechu, brak tętna i innych oznak życia, występowanie oddechów agonalnych (nieregularne próby złapania oddechu, tzw. rybi oddech: nieregularny, coraz płytszy).

Do resuscytacji dziecka należy przystąpić, gdy nie wyczuwa się tętna, albo spadło ono poniżej 60 uderzeń na minutę i wystąpiły objawy wstrząsu.

Kluczowe w ratowaniu nie tylko dzieci, jest zastosowanie następującego schematu postępowania:
Nie reaguje? –> wezwij pomoc –> udrożnij drogi oddechowe –> Nie oddycha prawidłowo? –> 5 oddechów ratowniczych –> brak oznak życia? –> 15 uciśnięć klatki piersiowej –> 2 oddechy ratownicze i 15 uciśnięć klatki piersiowej –> zadzwoń po pomoc po 1 minucie RKO.

Zasady RKO u dziecka

W czasie prowadzenia resuscytacji dziecka, musi ono leżeć na plecach na twardej płaskiej powierzchni. Klatkę piersiową należy uciskać w dolnej części mostka. Uciśnięcia powinny mieć głębokość co najmniej 1/3 wysokości klatki piersiowej – ok. cm u niemowląt i 5 cm u starszych dzieci.

U dzieci powyżej 1. roku życia wystarczy uciskać klatkę jedną ręką. U starszych dzieci, lepiej uciskać klatkę dwiema rękami, a u niemowląt dwoma palcami – wskazującym i środkowym albo dwoma kciukami, obejmując pozostałymi palcami boki klatki piersiowej.

Jeśli dziecko reanimują dwie osoby, stosuje się zasadę 15 uciśnięć klatki i dwa oddechy ratownicze. Jeśli resuscytację dziecka prowadzi jedna osoba – 30 uciśnięć i dwa oddechy ratownicze.

Resuscytacja u dzieci – technika oddechów ratowniczych

Ratownicy stosują specjalne maski i worki do wentylowania dzieci. Osoby postronne, które nie dysponują tym sprzętem, powinny zastosować technikę usta-usta lub usta-usta i nos.

W przypadku niemowląt ustami trzeba objąć usta i nos dziecka. U starszych dzieci usta ratownika powinny objąć tylko usta dziecka. Wdmuchiwanie powietrza powinno trwać minutę albo do wyraźnego uniesienia się klatki piersiowej dziecka.

Bardzo ważne jest ustawienie głowy dziecka – nie może być ani przygięta do klatki piersiowej, ani odchylona za mocno do tyłu, gdyż w takich pozycjach drogi oddechowe są zwężone. Jeśli klatka dziecka nie unosi się podczas oddechów ratowniczych, być może należy poprawić ustawienie jego głowy.

Resuscytacja dziecka – tętno jest, oddechu brak, co robić?

Jeśli u dziecka jest tętno powyżej 60 uderzeń na minutę, ale nie ma oddechu, należy przystąpić tylko do wentylowania płuc. Częstość oddechów powinna być dostosowana do wieku dziecka i wynosić 12-20 wdechów na minutę (im mniejsze dziecko, tym częstsze oddechy) – jeden oddech co 3-5 sekund.

RKO u dzieci – do kiedy jest dziecko, do kiedy niemowlę?

Zgodnie z prawem dzieckiem się jest do 18. roku życia. Podział ten nie ma zastosowania w przypadku resuscytacji – dzieckiem jest się od narodzin do rozpoczęcia pokwitania, a więc do ok. 13-14 r. ż. Dzieci do ukończenia 1. roku życia są niemowlętami, a do 4. tygodnia życia – noworodkami.

Resuscytacja niemowlęcia – ABC postępowania


Nieco inaczej będzie przebiegać przy jednej a inaczej przy dwóch osobach ratujących. Poniżej sposób postępowania w obu przypadkach.

RKO u niemowlęcia – jedna osoba ratująca

Gdy dziecko nie oddycha prawidłowo i nie wyczuwasz tętna albo jest ono niskie i niemowlę ma objawy wstrząsu, postępuj zgodnie z zaleceniami:

Ułóż dziecko na podłodze na plecach. Przez minutę wykonuj na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej dziecka i 2 oddechy ratownicze. Po minucie zadzwoń po pomoc i natychmiast wróć do resuscytacji dziecka.

Uciśnięcia klatki piersiowej. Uklęknij obok dziecka. Oprzyj na dolnej części mostka dziecka dwa palce (wskazujący i środkowy) i uciskaj nimi klatkę na głębokość nie mniej niż 4 cm.

Oddechy ratownicze. Odchyl dziecku głowę nieco w tył, ale nie za bardzo. Obejmij ustami nos i usta dziecka. Wdmuchaj powietrze w płuca dziecka przez ok. 1 sekundę – klatka dziecka powinna się unieść. Odejmuj usta od twarzy dziecka. Gdy jego klatka piersiowa opadnie, jeszcze raz zrób oddech ratowniczy.

Wykonuj 2 wdechy ratownicze na każde 30 ucisków klatki piersiowej i tak aż do nadejścia pomocy medycznej.

Zobacz: Resuscytacja niemowlęcia [WIDEO]

RKO u niemowlęcia – dwie osoby ratujące

Jedna osoba wzywa pomoc. Druga klęka obok dziecka, twarzą w stronę jego głowy i obejmuje dłońmi klatkę piersiową niemowlęcia – oba kciuki na dolnej części mostka, pozostałe palce delikatnie spoczywają na bokach klatki piersiowej. Uciśnięcia należy wykonywać kciukami – klatka piersiowa powinna ugiąć się na głębokość nie mniej niż 4 cm.

Po wezwaniu pomocy druga osoba przystępuje do wykonywania oddechów ratunkowych: obejmuj ustami nos i usta dziecka. Powietrze w płuca dziecka wdmuchuje się przez ok. 1 sekundę – klatka dziecka powinna się unieść. Po odjęciu ust od twarzy dziecka i gdy jego klatka piersiowa opadnie, jeszcze raz trzeba wykonać oddech ratowniczy. Głowa niemowlęcia musi być odchylona nieco w tył, ale nie za bardzo. Podczas oddechów, druga osoba nie uciska klatki piersiowej.

Resuscytację dziecka prowadzi się aż do nadejścia pomocy medycznej w rytmie 2 wdechy ratownicze na każde 15 uciśnięć klatki piersiowej.

Resuscytacja dziecka (powyżej 1. roku życia) – ABC postępowania

Nieco inaczej będzie przebiegać przy jednej, a inaczej przy dwóch osobach ratujących. Poniżej sposób postępowania w obu przypadkach.

RKO u dziecka – jedna osoba ratująca

Gdy dziecko nie oddycha prawidłowo i nie wyczuwasz tętna albo jest ono niskie i dziecko ma objawy wstrząsu, postępuj zgodnie z zaleceniami:

Ułóż dziecko na podłodze na plecach. Przez minutę wykonuj na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej dziecka i 2 oddechy ratownicze. Po minucie zadzwoń po pomoc i natychmiast wróć do resuscytacji dziecka.

Uciśnięcia klatki piersiowej. Uklęknij obok dziecka. Oprzyj na dolnej części mostka dziecka nasadę jednej dłoni (jeśli dziecko jest małe) lub obie dłonie – jedna na drugiej (gdy dziecko jest starsze) i klatkę na głębokość nie mniej niż 5 cm. Łokcie muszą być wyprostowane!

Oddechy ratownicze. Odchyl dziecku głowę nieco w tył, ale nie za bardzo. Obejmij ustami usta dziecka. Wdmuchaj powietrze w płuca dziecka przez ok. 1 sekundę – klatka dziecka powinna się unieść. Odejmuj usta od twarzy dziecka. Gdy jego klatka piersiowa opadnie, jeszcze raz zrób oddech ratowniczy.

Resuscytacja dziecka trwa aż do nadejścia pomocy medycznej. Oddechy i uciski robi się przez ten czas na zmianę: 30 ucisków i 2 oddechy.

Zobacz: Resuscytacja dziecka [WIDEO]

RKO u dziecka – dwie osoby ratujące

Jedna osoba wzywa pomoc. Druga klęka obok dziecka i opiera na dolnej części mostka dziecka nasadę jednej dłoni (jeśli dziecko jest małe) lub obie dłonie – jedna na drugiej (gdy dziecko jest starsze) i uciska klatkę na głębokość nie mniej niż 5 cm. Łokcie muszą być wyprostowane!

Po wezwaniu pomocy druga osoba przystępuje do wykonywania oddechów ratunkowych: obejmuje ustami nos i usta dziecka. Powietrze w płuca dziecka wdmuchuje się przez ok. 1 sekundę – klatka dziecka powinna się unieść. Po odjęciu ust od twarzy dziecka i gdy jego klatka piersiowa opadnie, jeszcze raz trzeba wykonać oddech ratowniczy. Głowa dziecka musi być odchylona nieco w tył, ale nie za bardzo. Podczas oddechów, druga osoba nie uciska klatki piersiowej.

Uciski i oddechy wykonuje się w rytmie 15 ucisków i 2 oddechy aż do momentu, gdy pojawi się pomoc medyczna.

Źródło: ppoz.pl

Więcej o pierwszej pomocy w przypadku dzieci:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA