GRY
 
 

Pierwsza pomoc - resuscytacja niemowlaka - film

Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić resuscytację u niemowlęcia. Tę wiedzę powinien posiadać każdy rodzic!

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

  • Sprawdź przytomność niemowlaka, np. połachocz po nóżce, pogłaszcz po policzku.
  • Jeśli niemowlę nie reaguje, wołaj o pomoc.
  • Następnie sprawdź, czy niemowlę oddycha w następujący sposób: Ułóż niemowlę na plecach, podłóż pod jego plecki swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej, czyli tak, by nie stykała się z klatką piersiową, następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund.
  • Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych w następujący sposób: Wsuń jedną rękę pod plecki (na wysokości łopatek) lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Pamiętaj, by ilość wydychanego powietrza nie była zbyt duża, ale na tyle wystarczająca, by unieść klatkę piersiową niemowlaka.
  • Ponownie sprawdź oddech niemowlaka – pamiętaj o pozycji neutralnej.
  • Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij pogotowie.
  • W oczekiwaniu na pomoc ułóż niemowlę na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca  i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy. Następnie zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Wykonuj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki.
Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy


Film powstał przy współpracy PCK
www.pck.pl
Doładuj
Przeładuj