Pierwsza pomoc - resuscytacja niemowlaka - film

Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić resuscytację u niemowlęcia. Tę wiedzę powinien posiadać każdy rodzic!

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

  • Sprawdź przytomność niemowlaka, np. połachocz po nóżce, pogłaszcz po policzku.
  • Jeśli niemowlę nie reaguje, wołaj o pomoc.
  • Następnie sprawdź, czy niemowlę oddycha w następujący sposób: Ułóż niemowlę na plecach, podłóż pod jego plecki swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej, czyli tak, by nie stykała się z klatką piersiową, następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund.
  • Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych w następujący sposób: Wsuń jedną rękę pod plecki (na wysokości łopatek) lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Pamiętaj, by ilość wydychanego powietrza nie była zbyt duża, ale na tyle wystarczająca, by unieść klatkę piersiową niemowlaka.
  • Ponownie sprawdź oddech niemowlaka – pamiętaj o pozycji neutralnej.
  • Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij pogotowie.
  • W oczekiwaniu na pomoc ułóż niemowlę na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca  i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy. Następnie zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Wykonuj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki.
 


Film powstał przy współpracy PCK
www.pck.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka