Resuscytacja niemowlaka [WIDEO]
Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)
Resuscytacja niemowlaka budzi wiele obaw. Są osoby, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób powinno się ją wykonać. Dodatkowo czasami pojawia się strach, by nie zrobić maluchowi nic złego, nie skrzywdzić przypadkiem jego drobnego ciałka. Jeśli paraliżuje cię myśl o tym, że musiałabyś przeprowadzić rko (resuscytację krążeniowo-oddechową) u niemowlęcia – musisz obejrzeć nasze wideo. Wyjaśniamy w nim krok po kroku, jak udzielić pierwszej pomocy dziecku – ile uciśnięć wykonać, w jaki sposób sprawdzić oddech i jak długo reanimować dziecko.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u niemowląt: instrukcja
- Sprawdź przytomność niemowlaka, np. połaskocz po nóżce, pogłaszcz po policzku.
- Jeśli niemowlę nie reaguje, wołaj o pomoc.
- Następnie sprawdź, czy niemowlę oddycha: w tym celu ułóż dziecko na plecach, podłóż pod jego plecki swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej, czyli tak, by nie stykała się z klatką piersiową, następnie przyłóż policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund.
- Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych w następujący sposób: wsuń jedną rękę pod plecki (na wysokości łopatek) lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Pamiętaj, by ilość wydychanego powietrza nie była zbyt duża, ale na tyle wystarczająca, by unieść klatkę piersiową dziecka.
- Ponownie sprawdź oddech niemowlaka – pamiętaj o pozycji neutralnej.
- Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij pogotowie.
- W oczekiwaniu na pomoc ułóż niemowlę na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, po których wykonaj 2 wdechy. Następnie zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Wykonuj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki.
Zobacz także:
- Kurs pierwszej pomocy – obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców!
- Chłopiec zakrztusił się winogronem! Sprawdź, jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu
- Oparzenie wrzątkiem – pierwsza pomoc i leczenie

www.pck.pl