GRY
 
 

Owsiki i inne pasożyty u dzieci

Dziecko często pobolewa brzuch, głowa, męczy je kaszel? Źle sypia albo ma wysypki? Przyczyną mogą być pasożyty: owsiki, tasiemce albo włosogłówki.

robaki-u-dzieci-piaskownica-i-nie-tylko
fot. Fotolia

Myślisz, że to niemożliwe, by dziecko miało robaki? Przecież myje się, macie czyste mieszkanie... A jednak! Dzieci łatwo zarażają się pasożytami. Czasem wystarczy zjedzenie jabłka (np. takiego prosto z drzewa), nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Albo zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Dzieci zarażają się najczęściej, ponieważ ich rączki (brudne, niestety) wciąż wędrują do buzi.

Objawy zakażenia pasożytami u dzieci

Podobno nawet 2 na 3 przedszkolaków przynajmniej raz ma infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy zakażenia pasożytniczego to:
  • pobolewania brzuszka,
  • nudności,
  • kompletna niechęć do jedzenia.
Problem jednak w tym, że wszystko to może być również spowodowane chociażby przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola! Z kolei inny malec często choruje, ma katar, kaszel, zapalenia oskrzeli. Dostaje antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożytnicza. Niestety, dopóki powód chorowania nie zostanie dobrze zdiagnozowany, a dziecko wyleczone, infekcje będą stale nawracać.

Czytaj też: 5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość
Redakcja poleca: Czego nie wiesz o owsikach? [WIDEO]
Owsica to bardzo częsta choroba u małych dzieci i niezwykle łatwo się nią zarazić. Musisz być na to przygotowana. Czy można zarazić się owsikami w piaskownicy lub od zwierząt domowych? Jakie objawy dają owsiki? Takie rzeczy warto wiedzieć.

Pasożyty a alergia

Obecność robaków może też powodować objawy do złudzenia przypominające uczulenie. Na przykład dziecko ma:
  • wysypki na skórze,
  • katar,
  • nocny kaszel.
Wydaje się, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa albo astma spowodowana roztoczami kurzu domowego. Co więcej, nawet wyniki niektórych badań krwi mogą wskazywać na uczulenie! Dziecko ma np. podwyższony poziom IgE (immunoglobuliny typu E), a także tzw. eozynofili, czyli granulocytów kwasochłonnych. Te badania często mają potwierdzić alergię, tymczasem mogą one równie dobrze świadczyć o obecności pasożytów! Niestety, trudno to wykryć. Wiele zależy od intuicji lekarza. Jeśli jednak zaleci badania kału, zgódź się. Nawet gdy trzeba je będzie kilka razy powtarzać. Nie przerywaj też zaleconej kuracji. I co najważniejsze: muszą się jej poddać wszyscy w rodzinie!

Sprawdź też: Jak pozbyć się wszy

Glisty u dzieci

Zakażenia glistą na szczęście zdarzają się rzadko, ale objawy są poważne. Z połkniętych jaj glisty wykluwają się larwy, które przechodzą z jelit do krwi, a potem do oskrzeli i pęcherzyków płucnych, wywołując zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc lub objawy astmy. Dziecko kaszle, ma dużą ilość wydzieliny, a gdy ją przełyka, glisty znów dostają się do jelit. Tam dorastają i produkują miliony jajeczek. W zależności od tego, gdzie są glisty, wywołują różne objawy, np. bóle brzucha, kaszel, biegunki, nudności, wymioty, osłabienie, brak apetytu. Produkowane przez nie toksyny atakują układ nerwowy, więc malec jest pobudzony i nerwowy. Badania krwi są podobne jak przy alergii (podwyższone IgE).

Co robić? Idź do lekarza, poproś o skierowanie na badanie kału. Jeśli wyjdzie pozytywnie, dziecko dostanie środki na robaki. Leczenie trzeba jednak powtarzać.

Owsiki u dzieci

– Wiercisz się, jakbyś miał owsiki – mówisz do malca, nie wiedząc, że właśnie trafiłaś w dziesiątkę! Rzeczywiście, malec, który ma owsiki, często nie może usiedzieć w miejscu, bo swędzi go pupa. Owsiki są małe, przysysają się do ścian jelita, ale dojrzałe samice wieczorem wypełzają w okolice odbytu i zostawiają tysiące drobniutkich jajeczek. Dziecko to strasznie swędzi, drapie się więc, nie może spać. Inne niepokojące objawy to:
  • zgrzytanie zębami w nocy,
  • kłopoty z zasypianiem,
  • bóle brzucha i głowy,
  • brak apetytu.
Co robić? Idź do lekarza. Może zalecić badanie kału: robi się je kilka razy. Leczenie jest krótkie, ale trzeba je powtarzać. Pilnuj, by dziecko często myło ręce, często pierz jego pościel i piżamkę (w 90ºC) oraz prasuj. Zakładaj maluszkowi na noc majteczki (lub pieluszkę), by jaja owsików nie rozsiewały się po pościeli. Jeśli dziecko się drapie, obetnij mu krótko paznokcie, a na noc zakładaj rękawiczki z jednym palcem.

Zobacz też: Jak leczyć owsiki u dziecka
Doładuj
Przeładuj