Rodzaje nawilżaczy powietrza: czym się różnią?

Planujesz zakup nawilżacza powietrza, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Przeczytaj, czym się różnią między sobą różne rodzaje nawilżaczy i wybierz najlepszy dla dziecka.
Karolina Stępniewska
Rodzaje nawilżaczy powietrza: czym się różnią?
fot. Fotolia
Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche i podrażnia nosek dziecka, przyczynia się do kataru. W sklepach dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, dlatego zanim kupisz nawilżacz do pokoju dziecka, przeczytaj, jakie urządzenie do nawilżania powietrza będzie dla was najlepsze i poprawi wilgotność w mieszkaniu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Różnią się między sobą sposobem działania, ceną, zużyciem prądu. Możesz wybierać między następującymi rodzajami nawilżaczy, takimi jak:
  • tradycyjne,
  • parowe,
  • ewaporacyjne,
  • ultradźwiękowe.
Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze tego najlepszego nawilżacza, który poprawi wilgotność w domu i będzie dostosowany do własnych potrzeb. 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Nawilżacz tradycyjny 

Nawilżacze tradycyjne to popularne kiedyś ceramiczne naczynia do zawieszania na kaloryferach. Obecnie coraz rzadziej są spotykane. Woda umieszczona wewnątrz naczynia paruje pod wpływem ciepła grzejnika. Niewątpliwą zaletą takiego nawilżacza powietrza jest niska cena i brak zużycia prądu, wadą – niewielki obszar działania.

Nawilżacz parowy

Woda w nawilżaczu parowym jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu. Sprawdza się w pokojach dziecięcych, jego zaletą jest niska cena i możliwość robienia inhalacji przy pomocy tego urządzenia lub dodawania do niego preparatów zapachowych. Wadą jest to, że dziecko może się oparzyć gorącą parą oraz dość wysokie zużycie prądu.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny zasysa powietrze z pokoju, filtruje je i wypuszcza chłodną mgiełkę na zewnątrz. Wadą takiego nawilżacza jest to, że jest dość głośny. Ma jednak ważne zalety: dziecko się nie oparzy, a urządzenie jest energooszczędne.

Nawilżacz ultradźwiękowy

To urządzenie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. W zależności od nawilżacza, para może być ciepłą lub chłodna (częściej). Jest cichy i energooszczędny. Wada – droższy od pozostałych nawilżaczy.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem