dianatal
fot. Panthermedia

Poznaj rodzaje porodów, zanim zdecydujesz, jak chcesz rodzić.

Pewnie, jak większość kobiet w ciąży, zastanawiasz się, w jaki sposób przyjdzie na świat twoje dziecko. Czy będzie to poród siłami natury czy też okaże się konieczna interwencja medyczna. O ile w tym drugim wypadku decyzja należy do lekarza, o tyle sam sposób porodu – jeśli nie ma przeciwwskazań – możesz wybrać sama. A jest wśród czego wybierać...
dianatal
fot. Panthermedia

Dzisiaj wybierać możesz nie tylko szpital, ale i salę porodową. Rodzić sama, bądź w towarzystwie bliskich osób. Zdecydować się na znieczulenie – poprosić o nie lub odmówić przyjęcia. Możesz rodzić w domu, w wodzie, przez „cesarkę na życzenie”... Każda z tych opcji ma swoje plusy, ma także minusy. Zanim więc podejmiesz decyzje, zapoznaj się z naszymi „za i przeciw”.

Poród w domu

Decydując się na tę formę porodu rodzisz we własnej sypialni, korzystasz ze swojej własnej łazienki, może więc czuć się „jak w domu”. Wokół Ciebie nie ma obcych ludzi – jest jedynie wykwalifikowana położna i Twoi najbliżsi. Jest to poród zupełnie naturalny, więc przebiega nie tylko drogami natury, ale także bez podawania farmaceutyków. Po porodzie położna ocenia stan zdrowia malca w oparciu o skalę Apgar, pomaga Ci przystawić dziecko do piersi, wypełnia niezbędne dokumenty i, wychodząc, umawia się na kolejną wizytę.
 • Kto może tak rodzić? Na tę formę porodu może się zdecydować tylko kobieta, która jest w pełni zdrowa, a jej ciąża przebiegała bez najmniejszych komplikacji. To dobry sposób także dla tych ciężarnych, które czują się niekomfortowo, gdy wokół nich jest dużo obcych osób.
 • Kto nie może tak rodzić? Plamienia, podwyższone ciśnienie, cukrzyca ciążowa, anemia, niewydolna szyjka macicy – to tylko niektóre z przeciwwskazań do porodu we własnym domu. Jeśli lekarz uzna, że poród w domu „nie jest dla Ciebie”, musisz go posłuchać.
 • Jak się przygotować? Musisz znaleźć położną z uprawnieniami do odbierania tego typu porodów (np. na stronie www.rodzicpoludzku.pl) i odbyć serię spotkań przygotowawczych. W ich trackie omówicie sam przebieg porodu i ewentualny „plan awaryjny”.

  Czytaj więcej: Domowe narodziny.
Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.

Plusy porodu w domu

U siebie czujesz się swobodniej – jesteś bardziej zrelaksowana (możesz np. wejść do wanny, by ulżyć sobie w bólu). Dziecko zaś przychodzi na świat nie sterylnej sali szpitalnej i sztucznym świetle, tylko w zaciszu własnego domu.

Minusy porodu w domu

Rezygnując z opieki lekarskiej na oddziale ryzykujesz tym, że gdy pojawią się nieprzewidziane komplikacje, macie z dzieckiem mniejszą szansę na szybką pomoc.

Poród w wannie

Zanim zdecydujesz się na poród w wannie, powinnaś się dowiedzieć, że poród w wodzie to nie to samo, co poród do wody. Ten pierwszy polega na tym, że przebywasz w wannie przez pierwszą i drugą fazę porodu, ale na okres parcia przenosisz się na łóżko porodowe. W trakcie porodu do wody parcie odbywa się w wodzie, dziecko przychodzi na świat w wannie i przebywa pod wodą jeszcze kilkanaście sekund (również pod wodą odcinana jest pępowina). Gdy noworodek zaczyna poruszać główką, jest delikatnie wynurzany. Zwykłe wanny do porodów ma coraz więcej szpitali. Musi być ona na tyle duża, byś mogła przyjąć dowolną pozycję. Temperatura wody powinna mieć ok. 37 stopni Celsjusza. Podczas trwania porodu jesteś podłączona do KTG, który monitoruje czynność serca dziecka.
 • Kto może tak rodzić? To dobra forma porodu dla kobiet o niskim progu bólu (ponieważ woda go niweluje), a i sam poród jest krótszy od tego na sali porodowej.
 • Kto nie może tak rodzić? Jeżeli w ciąży miałaś plamienia lub krwawienia, łożysko przodujące, dziecko ułożone jest nieprawidłowo – nie możesz rodzić do wody. Przeciwwskazaniami są także cukrzyca ciążowa, anemia, nadciśnienie, choroby skórne (np. łuszczyca), trwające infekcje.
 • Jak się przygotować? Wyposażonych w wanny do porodów do wody szpitali nadal jest niewiele. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią placówkę, postępuj zgodnie z wytycznymi lekarzy. Jeśli do szpitala masz daleko, na kilka dni przed planowanym terminem rozwiązania będziesz tam oczekiwać na rozpoczęcie akcji porodowej.
Plusy porodu w wannie

Mniej się męczysz, bo woda łagodzi skurcze i uśmierza ból. Rozluźnienie mięśni powoduje, że zwykle nie trzeba nacinać krocza. Poród do wody to też dobre rozwiązanie dla dziecka: noworodek w łagodny sposób przechodzi z wody (w macicy) do wody (w wannie).

Minusy porodu w wannie

Można w ten sposób rodzić tylko w niektórych szpitalach, dysponujących odpowiednimi wannami. Wzrasta też nieco ryzyko wystąpienia infekcji u mamy i dziecka (z powodu nieprawidłowego zdezynfekowania wanny).

Zobacz film: Poród w wodzie - zobacz i sprawdź, czy warto.

Cesarka na życzenie

Dokładny scenariusz zabiegu cesarskiego cięcia zależy zawsze od powodu "cesarki" – czy jest przeprowadzana z powodu wskazań medycznych (komplikacje w trakcie porodu drogami natury, problemy ze wzrokiem etc.) czy na życzenie kobiety, która np. panicznie boi się bólu. W porodzie operacyjnym uczestniczy zawsze 7 osób personelu medycznego: dwóch ginekologów-położników, anestezjolog, pediatra oraz trzy pielęgniarki, a także ojciec dziecka (jeśli chce, a lekarze się zgodzą). Rodząca przez "cesarkę" zostaje znieczulona (traci na kilka godzin czucie od pasa w dół), a linia cięcia przebiega w okolicy linii bikini.
 • Kto może tak rodzić? Cesarskie cięcie wykonuje się przede wszystkim u tych kobiet, które mają wskazania medyczne do porodu operacyjnego. Na liście chorób są miedzy innymi. wady wzroku, kłopoty kardiologiczne, padaczka, cukrzyca. Decydującym czynnikiem jest także ułożenie płodu, waga dziecka. Jeśli chodzi o cesarkę "na życzenie", to możesz o nią poprosić, jeśli panicznie boisz się bólu, powikłań poporodowych oraz ewentualnego spadku atrakcyjności seksualnej związanej z rozszerzeniem pochwy w trakcie porodu siłami natury.
 • Kto nie może tak rodzić? Przyszłe mamy, które są w pełni zdrowe i nie odczuwają "psychicznej blokady" wynikającej z czekającego je bólu.
 • Jak się przygotować? Najpewniej zostaniesz poproszona o to, żebyś na kilka godzin przed przyjęciem na oddział nic nie jadła, a przed samym zabiegiem otrzymasz tabletkę przeczyszczającą. Być może także konieczne będzie ogolenie całego łona – najczęściej robi to pielęgniarka lub – czasami – salowa przed samym zabiegiem.

  Zobacz też, jak przebiega połóg po cesarskim cięciu.
Plusy cesarki na życzenie

Jeśli cesarskie cięcie jest wykonywane ze wskazań medycznych, jego zalety są oczywiste – jest to rozwiązanie ratujące zdrowie (a nawet życie) matki i dziecka. W przypadku takiego porodu na życzenie, plusy są następujące: możesz ustalić dokładną datę, nie musisz obawiać się bólu w trakcie akcji porodowej, a także nie ma ryzyka powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy nacinanie krocza.

Minusy cesarki na życzenie

Cięcie cesarskie to operacja i, jak każda, niesie ze sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych (np. zakażenia, krwotoku). Okres rekonwalescencji jest dłuższy niż po porodzie naturalnym. Bolesność rany utrudnia karmienie piersią i opiekę nad dzieckiem. Dziecko rodząc się w taki sposób nie ma czasu na przygotowanie się do zmiany środowiska, nie ma miejsca mechanizm wypchnięcia wód płodowych z dróg oddechowych dziecka, w związku z czym muszą one zostać odessane mechanicznie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy