szampon na wszy
fot. Fotolia

Szampon na wszy – jaki wybrać: chemiczny, silikonowy, naturalny?

Współczesne szampony na wszy i gnidy są skuteczne i nieszkodliwe dla dzieci. W aptekach dostępne są szampony na bazie olejów mineralnych, chemiczne i ziołowe. Nie każdy z nich nadaje się dla dzieci w każdym wieku, dlatego trzeba zastosowanie każdego z nich sprawdzać w opisie produktu.
Karolina Stępniewska
szampon na wszy
fot. Fotolia
Skuteczny szampon na wszy ma w składzie środki zwalczające te pasożyty (a czasami też gnidy). Może to być silikon (np. dimetikon), środek chemiczny (np. benzoesan benzylu) lub wyciąg roślinny. Przed zastosowaniem szamponu na wszy koniecznie przeczytaj ulotkę i ściśle trzymaj się instrukcji. Działanie szamponu po przeprowadzonej kuracji warto wspomóc preparatami odstraszającymi wszy.

Szampon na wszy:

Rodzaje szamponów na wszy

Choroby pasożytnicze u dzieci to częste zjawisko. Jeśli twojemu dziecku nie udało się uniknąć wszawicy, w aptece kupisz nowoczesne preparaty na wszy, które skutecznie zwalczają te pasożyty i ich jajka (gnidy). Możesz wybierać spośród szamponów:
 • chemicznych – z permetryną lub benzoesanem benzylu,
 • silikonowych – z dimetikonem i cyklometikonem-5,
 • ziołowych – z wyciągami z roślin zielnych.
Redakcja poleca: Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Skuteczny szampon na wszy to ten na bazie silikonu

Produkty z dimetikonem i cyklometikonem to najnowocześniejsze i najskuteczniejsze szampony przeciw wszom – eliminują zarówno wszy, jak i gnidy. Są bezpieczne dla dzieci, a ich działanie polega na otoczeniu olejem wszy i gnid, co prowadzi do zaburzenia gospodarki wodnej tych pasożytów i uniemożliwia im oddychanie. Wszy duszą się, a gnidy zasuszają. Dodatkowo cyklometikon-5 rozpuszcza wydzielinę, którą gnidy przymocowane są do włosów, co znacznie ułatwia ich usuwanie.

W Polsce dostępne są m.in. następujące szampony na wszy z olejami mineralnymi:
 • Hedrin,
 • Paranit,
 • Linicit,
 • Nyda,
 • Pedicul Hermal,
 • Nitolic (kiedyś pod nazwą PIPI),
 • Sora.
 

Chemiczne szampony na wszy

Chemiczne szampony na wszy, kiedyś bardzo rozpowszechnione, tracą na popularności, a ich skuteczność wynosi ok. 10 proc. Wszystko przez to, że wszy stają się odporne na permetrynę – główny składnik tych preparatów na wszawicę. W Polsce coraz trudniej o chemiczne szampony na wszy, zostały bowiem wyparte przez skuteczniejsze i bezpieczniejsze preparaty na bazie olejów mineralnych, jednak nadal w aptekach znajdziesz środki o nazwie:
 • szampon antypasożytniczy dr Soleil (zawiera benzoesan benzylu),
 • Sora Forte (permetryna).

Ziołowe szampony na wszy

Zawierają wyciągi z ziół, które eliminują wszy, np. wyciąg z ziela ostróżeczki. Oferta ziołowych szamponów zwalczających wszawicę jest jednak bardzo uboga. W aptekach obecnie dostępny jest najczęściej produkt Herbapolu – Delacit, który kosztuje kilkanaście złotych. Producent zapewnia o jego skuteczności.

Jak stosować szampon na wszy

Przed zakupem należy upewnić się, że szampon jest bezpieczny dla dzieci. Przed użyciem trzeba koniecznie przeczytać ulotkę i ściśle stosować się do zaleceń, np. unikać kontaktu szamponu z oczami. Najczęściej dobrze rozprowadzony na włosach szampon należy pozostawić na głowie na pewien czas. Każdy produkt może mieć inny czas działania. Na koniec szampon trzeba dokładnie spłukać. Najczęściej trzeba powtórzyć aplikację szamponu po kilku dniach – dokładną informację także znajdziesz w ulotce.

Niestety zmycie szamponu na wszy nie kończy walki z wszawicą. Konieczne jest dokładne wyczesanie włosów specjalnym gęstym grzebykiem, który usunie z włosów martwe wszy i gnidy.
Pamiętaj, że samo użycie szamponu na wszy nie zlikwiduje problemu. Aby kuracja zakończyła się sukcesem, musisz dokładnie przeglądać codziennie włosy dziecka i powiadomić o problemie szkołę lub przedszkole.

Działania profilaktyczne przeciw wszawicy

Czy możesz zapobiec pojawieniu się wszy? To trudne, jeśli w przedszkolu lub szkole twojego dziecka panuje wszawica, ale możesz spróbować, stosując następujące środki prewencyjne i odpowiednią pielęgnację włosów dziecka:
 • nie pozwól dziecku używać cudzych gumek do włosów, spinek, szczotek i grzebieni;
 • długie włosy zawsze spinaj lub zaplataj w warkocze,
   
Możesz też stosować preparaty, które odstraszają wszy. Choć nie gwarantują 100-proc. skuteczności, wszy nie lubią zapachu zawartych w nich olejków eterycznych. W Polsce dostępne są następujące środki przeciw wszom:
 • Paranit ochronny,
 • Sora Lotion,
 • Hedrin Ochrona,
 • Szampon Dr J's,
 • Nitolic Prevent Plus.

Jeśli twoje dziecko złapało wszy – nie zamartwiaj się, że popełniłaś jakiś błąd! Wszy nie są objawem złej higieny, a występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest naprawdę powszechnym problemem we wszystkich krajach świata, także tych wysoko rozwiniętych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy