GRY
 
 

Rodzice niewyspanie zganiają na dziecko. Okazuje się, że niepotrzebnie

Młodzi rodzice niewyspanie najczęściej zganiają na opiekę nad niemowlakiem. Ale okazuje się, że jak tylko nasza pociecha wyrasta z kolki i zaczyna przesypiać całe noce to wcale nie śpimy lepiej i więcej. Zgadzacie się z tym?

fot. Dormeo
Jak wynika z badań aż 71 proc. młodych rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia. Niewyspani rodzice, twierdzą, że długość ich snu zależny przede wszystkim od snu dziecka. Czy oby na pewno?

Dlaczego ważny jest dla nas sen?

74 proc. rodziców w Polsce przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. I bardzo słusznie! Paradoksalnie, kiedy my odpoczywamy w bezruchu, nasz organizm ciężko pracuje: mózg porządkuje zebrane informacje w ciągu dnia, analizuje myśli, a układ hormonalny zarządza metabolizmem, apetytem, systemem nerwowym… Podczas snu regenerują się wszystkie nasze tkanki, a układ odpornościowy nabiera sił, aby lepiej radzić sobie z bakteriami i wirusami, z którymi zderza się każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością godzin przeznaczonych na sen musimy zadbać o jego jakość.
 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Dlaczego kobiety w ciąży powinny się wysypiać?

Organizm kobiety ciężarnej pracuje na podwójnych obrotach, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla małego człowieka. Ciało przyszłych mam ulega zmianom z tygodnia na tydzień, a zachodzące w organizmie procesy powodują zwiększające się uczucie zmęczenia. A to właśnie sen ma najlepszy wpływ na regenerację organizmu kobiety. Problemy ze snem zaczynają pojawiać się wraz z rosnącym brzuszkiem. Ucisk na pęcherz moczowy i zintensyfikowana praca nerek zmuszają do wstawania w nocy do toalety. Niektórym zaczyna doskwierać zgaga i duszności, a także pojawiają się bóle w odcinkach lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Dlatego aby móc dobrze się wyspać, trzeba stworzyć odpowiednie warunki, zaczynając od regularnego wietrzenia sypialni, częstej zmiany pościeli. Warto przyjrzeć się również czy materac na którym śpimy jest odpowiedni.
Aż 70% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że im twardszy jest materac, tym lepiej dla kręgosłupa.
- Nic bardziej mylnego – uważa Szczepan Figat, fizjoterapeuta i ekspert marki Dormeo. - Materac powinien być przede wszystkim odpowiednio dobrany.
Warto przyjrzeć się swoim łóżkom i materacom zwłaszcza w czasie ciąży. - Powiększający się brzuszek utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji – dodaje fizjoterapeuta. - Panie, które zwykły sypiać na brzuchu lub na wznak, mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do spania w pozycji bocznej. Zalecam spanie na lewym boku – nie uciskamy żyły głównej dolnej, dzięki czemu nie zostaje zaburzone krążenie krwi.
 
Polecamy: 5 sposobów na dobry sen w ciąży
 

Niemowlę zabiera sen i spokój młodym rodzicom

Pierwsze tygodnie z bobasem dla większości młodych rodziców bywają trudne. Dwie strony muszą nauczyć siebie nawzajem, zgrać, wyregulować dobę. Ta najmłodsza strona nie odróżnia dnia od nocy i… jest głodna średnio co 3 godziny. W ciągu dnia i w nocy. Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, zderzają się z faktem, że ilość ich snu przestała zależeć tylko od nich. Co to dla nich oznacza? Zaczynają odczuwać niedobór snu, pogarsza się ich nastrój, spada wydolność intelektualna, a stresująca niepewność powoduje rozdrażnienie i nerwowość, które nierzadko kończą się rodzinnymi sprzeczkami. Tę regułę potwierdzają wyniki badań – niemal 75 proc. ankietowanych rodziców przyznała, że zła jakość snu wpływa na ich relacje z bliskimi, są wtedy bardziej kłótliwi i szybciej się denerwują.

Zobacz też: 6 sposobów na dobry sen

Doładuj
Przeładuj