kobieta, praca
fot. Adobe Stock

Rodzice na działalności gospodarczej w czasie epidemii: zwolnienia z ZUS, terminy, świadczenia

Jeśli przez pandemię koronawirusa twoja działalność gospodarcza nie przynosi dochodu albo musiałaś zawiesić biznes, rząd proponuje ci finansowe wsparcie. Sprawdź, jak tarcza antykryzysowa chroni rodziców przedsiębiorców.
Magdalena Drab
kobieta, praca
fot. Adobe Stock
W przyjętej przez Sejm specustawie, tzw. tarczy antykryzysowej, zawarto przepisy, których celem jest m.in. pomoc dla pracowników i przedsiębiorców, w tym rodziców. Pandemia koronawirusa sparaliżowała handel i zmusiła wielu przedsiębiorców do zamknięcia firm. Inni pozostali w domach z dziećmi, przez co nie osiągają dochodów. Rząd zaproponował samozatrudnionym rozwiązania, które mają ułatwić im przejście przez trudny okres pandemii. Co w ramach tarczy antykryzysowej przysługuje rodzicom na działalności gospodarczej?

Tarcza antykryzysowa dla rodziców prowadzących działalność

Zapisy tarczy antykryzysowej gwarantują przedsiębiorcom odroczenie terminów płatności składek, zapomogi oraz prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko. Sprawdź szczegóły świadczeń dla rodziców na okres pandemii koronawirusa:

Zwolnienie ze składek ZUS przez 3 miesiące

Samozatrudnionym przysługuje zwolnienie ze składek ZUS przez 3 miesiące (marzec-maj). Warunki:
 • działalność zarejestrowana przed 1 lutego 2020
 • przychód poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia

Wniosek wraz z zaświadczeniem o dochodzie za luty 2020 trzeba złożyć do ZUS do 30 czerwca 2020. ZUS zapewnia, że wnioski tych przedsiębiorców, którzy w wyniku pandemii koronawirusa ponieśli straty, będą rozpatrywane priorytetowo.

Tarcza antykryzysowa przewiduje też czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych.

2000 zł dla samozatrudnionych

Kwota 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) to tzw. świadczenie postojowe, które ma być wypłacane pracownikom zatrudnionym na umowie zlecenie, o dzieło oraz samozatrudnionym. Warunki:
 • działalność zarejestrowana przed 1 lutego 2020
 • przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 15% od przychodu w poprzednim miesiącu

Uwaga! Świadczenie otrzymają także te osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą po 31 stycznia 2020.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko dla przedsiębiorców

Rodzicom samozatrudnionym należy się także dodatkowy zasiłek opiekuńczy – na podobnych zasadach, które obowiązują rodziców zatrudnionych na umowę o pracę czy zlecenie i opłacających składki na ubezpieczenie chorobowe. Warunki:
 • rodzic prowadzący działalność gospodarczą musi sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły
 • dziecko ma nie więcej niż 8 lat
 • dziecko ma do 16 lat i orzeczenie o niepełnosprawności
 • dziecko ma do 18 lat i orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
 • nikt inny nie może zająć się dzieckiem (jeśli drugi rodzic nie pracuje albo jest na urlopie macierzyńskim, prawo do zasiłku nie przysługuje)
Uwaga! Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami premiera z 29 kwietna 2020 dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko ma zostać przedłużony do 24 maja, czyli do dnia, w którym zajęcia edukacyjne w szkołach prawdopodobnie zostaną wznowione.

Zasiłek chorobowy dla samozatrudnionych

Przedsiębiorca może otrzymać zasiłek chorobowy na zwykłych zasadach, jeśli z powodu zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 nie może wykonywać pracy. Zasiłek należy się również w przypadku objęcia kwarantanną. Warunki:
 • opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
 • niezaleganie ze składkami
 • ubezpieczenie chorobowe obowiązywało co najmniej przez 90 dni przed złożeniem wniosku
 • uzyskanie zwolnienia lekarskiego albo decyzji inspektora sanitarnego o objęciu kwarantanną

Dofinansowanie dla samozatrudnionych przy spadku dochodów

Jeśli z powodu koronawirusa działalność gospodarcza poniosła straty, w ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może dostać świadczenie:
 • od 4599 zł za 3 miesiące przy spadku obrotów o 50 proc.
 • do 8279 zł przy spadku przychodów o 80 proc.

Wniosek składa się w powiatowym urzędzie pracy razem z zaświadczeniem o spadku dochodów, niezaleganiem ze składkami podatkowymi i na ubezpieczenie społeczne do końca trzeciego kwartału 2019.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy