Większość rodziców w Polsce nie wie, jak dbać o zęby mleczne dziecka
fot. Fotolia

Szkoda kasy na mleczaki... W ten sposób rodzice szkodzą dzieciom!

Ponad połowa rodziców uważa, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo... i tak same wypadną. Rodzice nie wiedzą, że próchnica na mleczakach może się przenieść na zęby stałe.
Hanna Szczesiak
Większość rodziców w Polsce nie wie, jak dbać o zęby mleczne dziecka
fot. Fotolia
Pierwsze zęby, mleczaki, nie są tak dobrze utwardzone, jak zęby stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Jak podaje dziennik.pl, ponad połowa rodziców nie widzi potrzeby ich leczenia, "przecież i tak wypadną". Rodzice nie wiedzą, że zaniedbanie mleczaków może źle wpłynąć na zęby stałe.

Polacy nie dbają o zęby swoich dzieci

"Aż 57 proc. rodziców w Polsce jest zdania, że nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na leczenie zębów mlecznych u dzieci" – podaje dziennik.pl. Rodzice nie widzą potrzeby leczenia mleczaków, skoro i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi. Niestety, tylko 2 proc. rodziców ma świadomość, że próchnica jest chorobą zakaźną, która może się przenieść z mleczaków na zęby stałe.

Prawie połowa rodziców przyznaje, że nie leczy mleczaków, bo wizyty u dentysty są dla nich za drogie. Rodzice nie myślą o tym, że leczenie zębów stałych jest o wiele droższe od leczenia mleczaków, więc oszczędność na zębach malucha może okazać się złudna... Według Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej, aż 85 proc. 6-latków ma próchnicę. Gdyby rodzice chodzili z nimi regularnie do dentysty i prawidłowo dbali o higienę jamy ustnej dziecka, ten odsetek były o wiele niższy.

Dentyści ostrzegają, że próchnica u dzieci to nie tylko czarne ząbki. Obecność bakterii w jamie ustnej może prowadzić do zapaleń błony śluzowej i dziąseł, infekcji górnych dróg oddechowych, zaburzenia rozwoju kości szczęki, wad zgryzu, a nawet stanów zapalnych nerek czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych!
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Jak dbać o mleczaki?

  • Myj dziecku ząbki bezpieczną dla niego pastą przez co najmniej dwie minuty, rano i wieczorem. To podstawa zasada higieny jamy ustnej!
  • Dbaj o dietę. Dieta dziecka powinna być różnorodna. Zrezygnuj z podawania maluchowi słodyczy, zastąp je owocami. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich, np. banany czy winogrona, mają bardzo dużo cukru.
  • Nie oblizuj smoczka i łyżeczki dziecka. Bakterie wywołujące próchnicę łatwo przenikają ze śliny dorosłego do śliny dziecka.
  • Nie całuj malca w usta. Według wielu rodziców całus w usta to oznaka miłości do dziecka. Niestety, całując dziecko, narażamy je na próchnicę i zakażenie wirusem HSV (opryszczką).
  • Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce. Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, przez co zęby nie oczyszczają się w naturalny sposób. Może to prowadzić do próchnicy butelkowej.
  • Regularnie odwiedzaj z maluchem dentystę.
Jak dbacie o ząbki waszych dzieci?

Czytaj także: Czy maluchy mogą używać pasty z fluorem?

Źródło: dziennik.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy