bardzo dziwne imię dla chłopca
fot. Adobe Stock

Wybrali dla synka tak dziwne imię, że długo musieli czekać na zgodę

Rodzicom bardzo, ale to bardzo zależało, aby tak nazwać swego 4-letniego synka. Pytanie, czy było warto?
Agnieszka Majchrzak
bardzo dziwne imię dla chłopca
fot. Adobe Stock
W Polsce prawo pozwala rodzicom na dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór imienia dla swojego dziecka. Ale bez przesady! W tej sprawie urzędnicy mieli naprawdę spore wątpliwości.

Kochamy „Gwiezdne wojny” więc niech będzie Yoda

Sprawa jest poniekąd publiczna, gdyż dotyczy znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojtka Staszewskiego. Cztery lata temu  został szczęśliwym tatą synka. Postanowił na drugie imię dać mu Yoda, tak, jak jeden z bohaterów „Gwiezdnych wojen”. Staszewski wraz z partnerką są wielkimi fanami filmów z tej serii. I tu zaczęły się schody, bo urzędnicy nie zgodzili się na takie imię. Uznano, że jest ono nieodpowiednie dla dziecka.
Redakcja poleca: Jak zrobić miecz świetlny Star Wars
Znasz jakiegoś małego fana Star Wars, który marzy by zostać rycerzem Jedi? Zrób z nim miecz świetlny w stylu Star Wars. I przez chwilke poczujcie się jak bohaterowie sagi Gwiezdne Wojny. Masa fantastycznej zabawy gwarantowana.

Yoda to istota o zielonej skórze

Gdy rodzice chłopca zwrócili się do Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie z wnioskiem o wpisanie do dokumentów drugiego imienia chłopca, urzędnicy poprosili o opinię Radę Języka Polskiego. To instytucja opiniodawczo-doradcza, która rozstrzyga m.in. spory dotyczące użycia języka polskiego. Opiniują również budzące wątpliwość imiona.

Językoznawcy utwierdzili urzędników w przekonaniu, że imię jest nieodpowiednie. Argumentowano m.in., że Yoda to istota o zielonej skórze i mierząca zaledwie 130 cm wzrostu. - Król Władysław Łokietek też miał mieć 130-140 cm wzrostu, a wskazywanie na skórę można traktować jako dyskryminację ze względu na jej kolor – odpowiedział dziennikarz.

Yoda to on, czy ona?

Rada miała jednak również inne wątpliwości. Nadawane imiona powinny wskazywać na płeć dziecka, a w przypadku Yody, mającej końcówkę – a (zwyczajowo nadawanej imionom żeńskim w Polsce) nie jest to oczywiste. Zaznaczono również, że imiona powinny wskazywać na narodowość dziecka, a przypadku fikcyjnej postaci z filmu to problematyczne. Wątpliwości budziła także obca pisownia przez "Y".

  [content:0_25893,2_1150,0_25689,1_3009:GALGallery]

Pierwszy Yoda w Polsce

Tak więc opinia Rady Języka Polskiego była na „nie”. Jednak językoznawczy nie mają możliwości zablokowania wyboru rodziców. Ostateczną decyzję podejmują urzędnicy, a ci zgodzili się dać chłopcu na drugie imię Yoda.

Zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy Barbara Romocka-Tyfel powiedziała w rozmowie z Polsatnews.pl, że w Polsce nie ma zakazu nadawania dzieciom imion obcych. Dodała również, że chodzi o drugie imię, nie pierwsze. - Gdyby chodziło o pierwsze imię, moja opinia byłaby prawdopodobnie negatywna - powiedziała.

„Krzywdzisz syna”

"Mały Yoda już oficjalnie" – napisał Staszewski na swoim profilu na Facebooku. Pod wpisem dziennikarza bardzo dużo komentarzy. Różnych, wiele krytycznych. Padają zarzuty o ośmieszaniu dziecka.

„Krzywdzisz Syna. Może zmień sobie imię? Bo na ten moment Ty masz nad dzieckiem władzę i ono nie ma wpływu na tak idiotyczne spełnianie marzeń ojca” - napisała jedna internautka.

„Imię po zainteresowaniach rodziców, to trochę jak tatuaż z imieniem byłego chłopaka” - oceniono.

„Co Was to w ogóle boli, że chłopak dostał na drugie imię Yoda?.. DRUGIE IMIĘ. Jeśli nie będzie chciał to nie musi nikomu mówić, ale z rodzicami fanami, myślę że polubi Star Wars a swoje imię będzie uważał za najlepsze” - napisała jedna z kobiet.

„Wy ludzie lepiej współczujcie dzieciom krzywdzonych przez rodziców, a nie tym, co mają takie kozackie imię” - wziął w obronę jeden z mężczyzn.

Zgodnie ze zmienionymi w marcu 2018 roku przepisami rodzice mogą nadawać dzieciom w naszym kraju obce imiona. To znacznie ułatwia życie obcokrajowcom mieszkającym w Polsce, którzy chcą nadać dziecku imię pochodzące z ich tradycji i kultury. Dotychczas do obcego nazwiska musieli dopasowywać polskie imię. Możliwe też jest nadawanie dziecku imienia, które nie wskazuje na jego płeć. Wciąż zabronione jest nadawanie imion, które ośmieszałyby dziecko.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Okazuje się, że jak rodzice bardzo chcą, to są w stanie pokonać nawet twardych i nieprzejednanych językoznawców. Podobno imię Yoda jest pierwszym takim imieniem w Polsce. Pewnie to nie ostatnia informacja, w której piszemy o oryginalnych imionach nadawanych dzieciom. Czekamy na następne :). Czy podoba się wam imię Yoda? Napiszcie w komentarzach, co uważacie na temat nadawania dzieciom obcych, nietypowych imion.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: gazeta.pl

 


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy