fot. www.smh.com.au

Rodzice zmarłego dziecka muszą opublikować wyrok sądu na Facebooku!

To pierwszy taki wyrok sądu! Rodzice skazani za nieudzielenie dziecku pomocy, muszą poinformować o tym znajomych. Czy to dobry sposób?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. www.smh.com.au
O sprawie rodziców z Lethbridge w Kanadzie, głośno było kilka lat temu. Teraz dopiero zapadł wyrok w ich sprawie. Decyzja sędziego wzbudziła jednak sporo kontrowersji. Choć kara aresztu nie jest wysoka, to powiedzenie wszystkim bliskim o tym co się zrobiło, może być bardziej bolesne. Siła mediów społecznościowych staje się przerażająca!

Ziółka zamiast porady lekarza

19- miesięczne dziecko zaczęło chorować w 2012 r. Rodzice postanowili jednak leczyć je samodzielnie, gdyż byli zwolennikami medycyny alternatywnej. Sami również sprzedawali środki ziołowe na rynku, więc zamiast wizyty u lekarza, parzyli dziecku ziółka.

Pomimo zaleceń znajomej pielęgniarki, która po obejrzeniu dziecka stwierdziła, że malec może chorować na zapalenie opon mózgowych, rodzice nie chcieli skonsultować tej diagnozy z żadnym lekarzem. Jedyną osobą która oceniała stan zdrowia dziecka była lekarka, z którą współpracowało małżeństwo, ale ona także była zwolenniczką naturalnych metod lecznictwa. Jak okazało się w czasie procesu, lekarka nigdy nie zbadała dziecka, a doradzała rodzicom wyłącznie telefonicznie.

19-miesięczny Ezekiel zmarł ostatecznie z powodu zapalenia opon mózgowych. Rodzice nawet w chwili śmierci, gdy dziecko przestało oddychać, nie wezwali karetki, tylko najpierw zadzwonili do dziadka zmarłego dziecka. 
Redakcja poleca: Czy popierasz protest rodziców dzieci niepełnosprawnych? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów o bardzo gorący społecznie problem pomocy państwa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i ich protestu w Sejmie. Jesteście ciekawe, co mieli do powiedzenia? Zobaczcie sondę!

"Chcemy mieć wybór jak leczyć dzieci!" - walka na Facebooku

Ogromny dramat jakim jest śmierć dziecka, rodzice wykorzystali do dyskusji na swoich profilach na Facebooku. Walczyli tam o to, by rodzice mieli możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak będzie leczone ich dziecko, a nie żeby podlegali decyzjom państwa, jak leczyć i jakie szczepienia przyjmować mają obowiązkowo dzieci.

Ponieważ rodzice zmarłego dziecka obracają się w środowisku podobnie myślącym, sędzia Rodney Jerke zdecydował, że muszą oni na swoich profilach na Facebooku poinformować wszystkich o wyroku i o tym, że przez nieudzielenie należytej pomocy medycznej, ich dziecko zmarło.

„To jasny znak, że sądy zaczynają reagować na rosnące znaczenie mediów społecznościowych i na metody używane przez przestępców do tworzenia wokół siebie grup zwolenników oraz budowania poparcia, co podważa zaufanie do systemu wymiaru sprawiedliwości” – zwrócił uwagę dziennik The National Post.

Czy sędzia podjął słuszną decyzję?

Wiele osób uważa, że kary zasądzone małżeństwu nie są adekwatne do czynu.Ojciec otrzymał bowiem 4 miesiące kary więzienia, a matka tylko 3 miesiące aresztu domowego. Sąd nakazał im także stawiać się regularnie na wizyty kontrolne u lekarzy z pozostałą trójką dzieci. Czyżby więc sędzia uznał, że publikacja na Facebooku będzie wystarczającą nauczką, czy też kierował się dobrem dzieci, którymi nie miałby kto się zająć.

Wyrok zaskakuje. Być może nie jest to ostatnia taka decyzja sądu i coraz częściej karą za przewinienia będzie publiczna ocena ludzi. Co sądzicie na ten temat? Czy sędzia podjął słuszną decyzję?

Przeczytaj także: Cała historia o Ezekielu i jego rodzinie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy