dziecko w samochodzie, dziecko zamknięte w samochodzie
fot. Adobe Stock

Dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie, rodzice na zakupach: dlaczego to wciąż się zdarza?

Czteroletnia dziewczynka została sama w nagrzanym samochodzie, podczas gdy jej rodzice poszli na zakupy. Dziecko uratowała sprawna interwencja policjantów, którzy akurat byli w pobliżu.
Magdalena Drab
dziecko w samochodzie, dziecko zamknięte w samochodzie
fot. Adobe Stock
Zamknięty samochód w upalny dzień nagrzewa się w błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może szybko osiągnąć nawet 60 stopni C. W takich warunkach zagrożone jest zdrowie i życie osób pozostających w aucie, zwłaszcza dzieci, które samodzielnie nie potrafią wydostać się z pojazdu. Każdego lata media alarmują, by nie zostawiać dzieci w samochodzie, a mimo to wciąż dochodzi do tragedii.

Ełk: dziecko w samochodzie, rodzice na zakupach

W czwartek na nasłonecznionym parkingu w Ełku zostawiono w zamkniętym samochodzie 4-letnią dziewczynkę. Na szczęście dostrzegło ją małżeństwo policjantów, a ponieważ dziecko nie reagowało na wołanie i pukanie, funkcjonariusze postanowili wybić szybę przy użycia kosza na śmieci. Na szczęście dziecko po wyjęciu z fotelika szybko się ocknęło, ale było bardzo spocone, spragnione i miało mocno rozgrzane ciało. Jak się okazało, rodzice dziewczynki byli w tym czasie na zakupach w pobliskim sklepie. 

„Po kilku minutach na parking przyszli rodzice 4-latki. Okazało się, że byli razem na zakupach w pobliskim sklepie. Byli zaskoczeni reakcją przechodniów. Przyznali, że nie mieli świadomości, że auto zostawione na słońcu może tak szybko się nagrzać w środku” − przekazała ełcka policja.
Uwaga, za narażenie dziecka na ryzyko utraty zdrowia lub życia opiekunom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Rozgrzany samochód to śmiertelne niebezpieczeństwo dla dziecka

Dlaczego mimo apeli policji oraz tragicznych sytuacji nagłaśnianych co roku przez media rodzicom wciąż zdarza się zostawiać dzieci same w samochodzie? W upalne dni, kiedy temperatura w cieniu sięga 30 stopni C, zamknięty nasłoneczniony samochód zmienia się w śmiertelną pułapkę! W środku błyskawicznie robi się duszno i gorąco, temperatura wzrasta o ok. 10 stopni w ciągu 10 minut, a przez kilka godzin może osiągnąć nawet 90 stopni C. Dla maluszka zapiętego pasami w foteliku samochodowym nie ma ucieczki. To tak jakby włożyć dziecko do piekarnika! I nawet jeśli wydaje ci się, że zostawiasz dziecko „tylko na kwadrans”, tych kilka minut może zdecydować o jego zdrowiu i życiu. 
Pamiętaj, że temperatura ciała małego dziecka wzrasta ok. 2-5 razy szybciej niż temperatura dorosłego człowieka.
Żeby mieć pewność, że nie zapomnisz dziecka w samochodzie, wyrób w sobie nawyk sprawdzania tylnego siedzenia przed wyjściem. Możesz też zainwestować w urządzenie, które będzie ci przypominało o tym, że w samochodzie jest dziecko, np. Chicco Bebecare Easy Tech (kupisz je stacjonarnie w Smyku, a online na smyk.com) - to system zintegrowany z fotelikiem dziecięcym i aplikacją w telefonie rodzica. Do pasa przyczepia się klips, który wysyła ostrzeżenie do telefonu rodzica, jeśli oddali się od samochodu, w którym zostało dziecko.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy