Filary Rodzicielstwa Bliskości: 1. Bądź blisko dziecka [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości to sposób wychowania dzieci oparty na budowaniu silnej więzi emocjonalnej rodziców z maluchem, czułej opiece i stawianiu mądrych granic. Podstawą RB jest 7 filarów. Psycholożka Agnieszka Stein mówi, co oznacza 1. z nich: Bądź blisko dziecka.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

Rodzicielstwo bliskości określa 7 zasad (filarów). Pierwszy filar brzmi: Bądź blisko dziecka. Co to oznacza, tłumaczy ekspertka RB, psycholożka Agnieszka Stein. Zobacz nasze wideo i posłuchaj, co o rodzicielstwie bliskości mówi jego najlepsza ambasadorka!

Zobacz też: Co to jest rodzicielstwo bliskości? - opowiada psycholożka Agnieszka Stein [WIDEO]


1. filar rodzicielstwa bliskości: Bądź blisko dziecka

"Blisko dziecka, to znaczy nie tylko blisko fizycznie, ale przede wszystkim - emocjonalnie" - mówi Agnieszka Stein. Dobrze jest nie skupiać się na zachowaniu dziecka, ale szukać prawdziwych pobudek jego zachowania, zastanawiać się, co ono przeżywa i czuje, odgadywać rzeczywiste potrzeby malucha i zaspokajać je. 
Najlepiej być z dzieckiem od porodu, ale czas na to, by być blisko, jest zawsze - także gdy maluch ma 3, 5 lat, można zmienić zasady i zacząć wychowywać go w duchu rodzicielstwa bliskości.
Nigdy nie jest za późno na pogłębianie relacji z innym człowiekiem, a co dopiero z własnym dzieckiem!
 

Co jest ważne w rodzicielstwie bliskości?

Rodzicielstwo bliskości (z ang. attachment parenting) to termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, który określa filozofię rodzicielską opartą na zasadach przywiązania dziecka do rodziców. Według tej teorii maluch tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie. Właśnie ta więź sprzyja prawidłowemu rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu, czyli sprawia, że dziecko rośnie na szczęśliwego człowieka. 

 

7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze wideo!

Filar 1 Bądź blisko dziecka 

Filar 2 Słuchaj płaczu swojego dziecka 

Filar 3 Karm piersią dziecko (lub butelką, ale zawsze z miłością) 

Filar 4 Noś dziecko przy sobie

Filar 5 Śpij przy dziecku 

Filar 6 Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic 

Filar 7 Wystrzegaj się trenerów dzieci 

 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy