Filary Rodzicielstwa Bliskości: 4. Noś dziecko przy sobie [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości opiera się na budowaniu mocnej więzi między rodzicem a dzieckiem. A noszenie niemowlaka to idealne do tego narzędzie! Zobacz na naszym filmie, jak Agnieszka Stein, psycholożka, tłumaczy, czemu tak ważne dla rozwoju niemowlaka są chusta, nosidełko czy... twoje ręce.
Rodzicielstwo bliskości (filozofia wychowywania dzieci oparta na budowaniu silnej więzi rodziców z dzieckiem, ang. attachment parenting) stawia na budowanie więzi między rodzicami a dzieckiem. To ta silna relacja sprawia, że maluch dobrze się rozwija i czuje bezpiecznie. 4. filar RB mówi o tym, jak ważne dla tworzenia silnej więzi z dzieckiem jest noszenie go - w chuście, nosidełku czy po prostu, na rękach. Tyle, ile ono potrzebuje. Noszenie dzieci stale przy sobie jest popularne we wszystkich niemal kulturach, w zachodniej najmniej. Tymczasem zaspokajają wielką potrzebę bliskości z rodzicem. 

Zobacz też: Bezcenne noszenie w chustach - uważaj na te błędy
 

4. filar rodzicielstwa bliskości - noszenie dziecka superważne dla jego rozwoju

Nam się czasem wydaje, że człowiek ma potrzeby fizjologiczne, typu głód, pragnienie, zimno, i z drugiej strony psychologiczne, już nie takie ważne. Tymczasem dla małego dziecka nie ma granicy między jego potrzebami emocjonalnymi a fizjologicznymi. Potrzebuje bliskości i kontaktu fizycznego tak samo, jak pożywienia! Nie będzie rosło, rozwijało się, jeśli nie będzie miało czułości - mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu wychowywania dzieci nazywanego rodzicielstwem bliskości

Dzieci sygnalizują dorosłym, ile tego kontaktu, noszenia i przytulania, potrzebują. Każdy maluch chce inną ilość bliskości - jedne dzieci pragną być noszone cały czas (zobacz też: zalety chustonoszenia), inne lubią spokojnie leżeć w łóżeczku. 
 

7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze wideo!

Filar 1 Bądź blisko dziecka 

Filar 2 Słuchaj płaczu swojego dziecka 

Filar 3 Karm piersią dziecko (lub butelką, ale zawsze z miłością) 

Filar 4 Noś dziecko przy sobie

Filar 5 Śpij przy dziecku 

Filar 6 Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic 

Filar 7 Wystrzegaj się trenerów dzieci 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer