Filary Rodzicielstwa Bliskości: 4. Noś dziecko przy sobie [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości opiera się na budowaniu mocnej więzi między rodzicem a dzieckiem. A noszenie niemowlaka to idealne do tego narzędzie! Zobacz na naszym filmie, jak Agnieszka Stein, psycholożka, tłumaczy, czemu tak ważne dla rozwoju niemowlaka są chusta, nosidełko czy... twoje ręce.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

Rodzicielstwo bliskości (filozofia wychowywania dzieci oparta na budowaniu silnej więzi rodziców z dzieckiem, ang. attachment parenting) stawia na budowanie więzi między rodzicami a dzieckiem. To ta silna relacja sprawia, że maluch dobrze się rozwija i czuje bezpiecznie. 4. filar RB mówi o tym, jak ważne dla tworzenia silnej więzi z dzieckiem jest noszenie go - w chuście, nosidełku czy po prostu, na rękach. Tyle, ile ono potrzebuje. Noszenie dzieci stale przy sobie jest popularne we wszystkich niemal kulturach, w zachodniej najmniej. Tymczasem zaspokajają wielką potrzebę bliskości z rodzicem. 

Zobacz też: Bezcenne noszenie w chustach - uważaj na te błędy
 

4. filar rodzicielstwa bliskości - noszenie dziecka superważne dla jego rozwoju

Nam się czasem wydaje, że człowiek ma potrzeby fizjologiczne, typu głód, pragnienie, zimno, i z drugiej strony psychologiczne, już nie takie ważne. Tymczasem dla małego dziecka nie ma granicy między jego potrzebami emocjonalnymi a fizjologicznymi. Potrzebuje bliskości i kontaktu fizycznego tak samo, jak pożywienia! Nie będzie rosło, rozwijało się, jeśli nie będzie miało czułości - mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu wychowywania dzieci nazywanego rodzicielstwem bliskości

Dzieci sygnalizują dorosłym, ile tego kontaktu, noszenia i przytulania, potrzebują. Każdy maluch chce inną ilość bliskości - jedne dzieci pragną być noszone cały czas (zobacz też: zalety chustonoszenia), inne lubią spokojnie leżeć w łóżeczku. 
 

7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze wideo!

Filar 1 Bądź blisko dziecka 

Filar 2 Słuchaj płaczu swojego dziecka 

Filar 3 Karm piersią dziecko (lub butelką, ale zawsze z miłością) 

Filar 4 Noś dziecko przy sobie

Filar 5 Śpij przy dziecku 

Filar 6 Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic 

Filar 7 Wystrzegaj się trenerów dzieci 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy