Filary Rodzicielstwa Bliskości: 5. Śpij przy dziecku [WIDEO]

Spanie z dzieckiem to temat 5. filaru rodzicielstwa bliskości. Gdy niemowlak śpi w łóżku rodziców, łatwiej jest im reagować, gdy płacze, ma gorączkę czy wymiotuje. Zobacz, co jeszcze o spaniu z dzieckiem mówi Agnieszka Stein, psycholożka.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

5. filar rodzicielstwa bliskości, czyli filozofii wychowania maluchów stworzonej przez pediatrę Williama Searsa, mówi o tym, jak ważne i jakie zalety ma spanie przy dziecku. Nocne pobudki, karmienie piersią, doglądanie niemowlaka - to wszystko jest prostsze, gdy dziecko śpi z rodzicami

Zobacz też: Co to jest rodzicielstwo bliskości mówi Agnieszka Stein
 

Śpij przy dziecku - 5. filar rodzicielstwa bliskości

"Filar rodzicielstwa bliskości mówiący o spaniu czy generalnie temat spania z dzieckiem to nie jest taka kwestia, że wszyscy powinni zawsze spać razem w jednym łóżku, choć często z tym łączy się RB" - mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka rodzicielstwa bliskości. 
Dziecko potrzebuje bliskości rodziców - przytulenia, poczucia, że mama jest blisko. Śpiąc przy dziecku możemy też szybciej reagować, gdy coś się dzieje niepokojącego, czyli gdy niemowlę ma gorączkę, zwymiotuje, ma zły sen itp.  
Te zalecenia mają podstawy naukowe - są badania mówiące, że spanie z dzieckiem do 5. roku życia nie ma negatywnych skutków dla rozwoju malucha. 
Jednak zasady spania z dzieckiem powinny być wypracowane wspólnie - każdy z domowników ma prawo zgłosić swoje preferencje i oczekiwania. 
 

7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze wideo!

Filar 1 Bądź blisko dziecka 

Filar 2 Słuchaj płaczu swojego dziecka 

Filar 3 Karm piersią dziecko (lub butelką, ale zawsze z miłością) 

Filar 4 Noś dziecko przy sobie

Filar 5 Śpij przy dziecku 

Filar 6 Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic 

Filar 7 Wystrzegaj się trenerów dzieci 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy