Filary Rodzicielstwa Bliskości: 7. Wystrzegaj się trenerów dzieci [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości to filozofia wychowywania dzieci oparta na budowaniu silnej więzi rodziców z maluchem. 7. filar RB mówi o tym, by wystrzegać się trenerów dzieci: metod, które zakładają wychowywanie przez robienie czegoś na siłę. Strach nie uczy, strach ogłupia – mówi Agnieszka Stein, psycholożka.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

Nurt wychowywania dzieci nazywany rodzicielstwem bliskości opera się na 7 zasadach (filarach). Siódmy filar RB brzmi: Wystrzegaj się trenerów dzieci. Co to oznacza w praktyce, tłumaczy ekspertka RB, psycholożka Agnieszka Stein. Zobacz nasze wideo i posłuchaj, co o rodzicielstwie bliskości mówi jego najlepsza ambasadorka!


Zobacz też: Co to jest rodzicielstwo bliskości? – opowiada psycholożka Agnieszka Stein [WIDEO]


Siłowe sposoby wychowania dziecka nie działają!

Agnieszka Stein opowiada, jak Carlos Gonzales, psycholog blisko nurtu RB powiedział kiedyś, że książki o wychowywaniu dzieci dzielą się na takie, które wierzą, że dziecko jest złe, i na takie, które twierdzą, że dziecko jest dobre. I rodzicielstwo bliskości jest o tym, że dziecko jest dobre.

Gdy spotykamy się z metodami, pomysłami, które sugerują, że dziecku trzeba zrobić przykrość czy krzywdę, żeby coś tam zrozumiało, zrobić coś na siłę, żeby je czegoś „nauczyć”, być twardym, być oschłym – to to są pomysły, które nie będą budowały naszej dobrej relacji z dzieckiem, bliskości i zaufania, tylko będą bliskość z dzieckiem utrudniałytłumaczy Agnieszka Stein 7. filar rodzicielstwa bliskości. 

Warto też pamiętać, że strach ogłupia – także my, dorośli, kiedy się boimy, to nie w pełni wykorzystujemy swoje umiejętności, możliwości, potencjał. Kiedy dziecko zachowuje się na wielu polach wbrew sobie, zgodnie z oczekiwaniami dorosłych, to ponosi koszty – zaniedbuje jakieś swoje potrzeby, nie rozwija się w pełni. Cenę za to płaci też dorosły – dziecko takie uczy się ukrywać różne rzeczy, nie jest szczere, to dziecko nie jest szczęśliwe. Maluch nie jest otwarty, nie komunikuje swoich potrzeb, bo wie, że to byłoby niepożądane. 
 

7 filarów rodzicielstwa bliskości - zobacz nasze wideo!

Filar 1 Bądź blisko dziecka 

Filar 2 Słuchaj płaczu swojego dziecka 

Filar 3 Karm piersią dziecko (lub butelką, ale zawsze z miłością) 

Filar 4 Noś dziecko przy sobie

Filar 5 Śpij przy dziecku 

Filar 6 Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic 

Filar 7 Wystrzegaj się trenerów dzieci 

 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy