Świadczenia dla rodziców po obniżce pensji
fot. AdobeStock

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, którzy mają obniżone dochody. Nie wszyscy o nich wiedzą!

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło niewiele wniosków o przyznanie świadczeń w związku z utratą części dochodów, której przyczyną jest COVID-19. Nie wszyscy wiedzą, że mogą obiegać się o dodatkowe pieniądze.
Milena Oszczepalińska
Świadczenia dla rodziców po obniżce pensji
fot. AdobeStock
Wiele firm w ostatnim czasie zdecydowało się na obniżenie wynagrodzeń pracownikom z powodu trudnej sytuacji na rynku w związku z epidemią koronawirusa. Nie wszyscy rodzice zatrudnieni na umowach o pracę lub prowadzący własną działalność gospodarczą wiedzą jednak, że obniżenie pensji może być podstawą do ubiegania się o dodatkowe świadczenia rodzinne. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, na razie do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło bardzo mało wniosków.

Utrata części dochodu a ubieganie się o świadczenia rodzinne

Niektóre świadczenia na dzieci przysługują wyłącznie rodzinom, które spełniają określone kryteria dochodowe. Utrata części dochodów lub uzyskiwanie niższych wpływów z działalności w związku z pandemią koronawirusa jest podstawą do nowego wyliczenia wysokości dochodów, tak samo jak ma to miejsce przy okazji zamknięcia własnej firmy lub zwolnienia z pracy. Może się wówczas okazać, że mniejsze zarobki kwalifikują nas do możliwości pobierania dodatkowych świadczeń rodzinnych, takich jak zasiłek na dziecko lub wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęła garstka wniosków

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, do Krakowskiego Centrum Świadczeń wpłynęło jedynie 8 wniosków, a po 6 w Gdańsku i Poznaniu. W innych miastach formularzy było jeszcze mniej: w Bydgoszczy 5, w Łodzi 3, we Wrocławiu i w Poznaniu po 2. W Rzeszowie, Płocku i Zabrzu nikt nie wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczeń.

Formalności przy składaniu wniosków

Aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze w związku z obniżeniem wynagrodzenia na skutek koronawirusa, należy do wniosku do ośrodka pomocy społecznej dołączyć dokumenty potwierdzające, że aktualna wysokość dochodu kwalifikuje rodzinę do otrzymywania świadczenia na dzieci (np. aneks do umowy o pracę). Istotne jest, aby we wniosku podkreślić, że powodem utraty części pensji jest COVID-19 i wpisać datę, od kiedy pracownika obowiązuje nowa umowa z niższym wynagrodzeniem.

Skąd tak mała liczba wniosków?

Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń MOPS we Wrocławiu, poinformowała Dziennik Gazetę Prawną, że zainteresowanie świadczeniami jest duże. „Mamy wiele telefonów z pytaniami o zasady ubiegania się o świadczenia, więc spodziewamy się, że z czasem wniosków będzie więcej” – powiedziała.

Powodem, dla którego wniosków o przyznanie świadczeń jest niewiele, może być niewiedza części rodziców, ale przyczyna może być też inna. Bogumiła Jastrzębska, kierownik działu świadczeń MOPS w Katowicach zwraca uwagę na to, że „kryterium dochodowe do zasiłków rodzinnych jest na niskim poziomie. Od wielu lat otrzymują je w zasadzie takie rodziny, gdzie tylko jeden rodzic pracuje, oraz wielodzietne, w których dochód może być podzielony przez większą liczbę osób. Dlatego może okazać się, że nawet mimo obniżki wynagrodzenia rodzina dalej będzie przekraczać wymagany próg dochodów i w ogóle nie będzie ubiegać się o uzyskanie świadczenia”.

Wiedzieliście, że obniżenie wynagrodzenia w związku z koronawirusem uprawnia was do ubiegania się o dodatkowe świadczenia rodzinne? Złożyliście wnioski, czy nawet teraz wasze pensje są zbyt wysokie, by się o nie starać?

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy