GRY
 
 

Jak być lepszą macochą niż u Kopciuszka

Przez rosnącą liczbę rozwodów wzrasta również ilość rodzin patchworkowych. Pary coraz częściej wychowują dzieci z poprzedniego małżeństwa a potem mają kolejne w nowych związkach. Jak być dobrym ojczymem i lepszą niż w Kopciuszku macochą? – podpowiadamy.

fot. Fotolia.pl

Liczne rozwody a potem rodzina patchworkowa

Statystyki GUS wskazują, że z roku na rok rośnie liczba rozwodów w Polsce. W 2013 roku rozstało się 66 tys. par, które przed laty sformalizowały swój związek. To oznacza, że coraz więcej dzieci wychowuje się albo w rodzinach niepełnych, albo w tzw. rodzinach patchworkowych, czyli takich, których członkowie mają już za sobą rozwody, nieudane związki, a z nich dzieci. Następnie układają sobie życie z nowymi partnerami, wychowując swoje dotychczasowe pociechy, a często mają też kolejne dzieci.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Co to takiego ten patchwork

Określenie to pojawiło się stosunkowo niedawno i trafnie oddaje charakter wielu współczesnych rodzin. Nazewnictwo wzięło się stąd, że  podobnie jak tradycyjna patchworkowa kołdra, która uszyta jest z wielu różnych kawałków - rodzina patchworkowa „pozszywana”, jest z wielu różnych osób. Mogą ją tworzyć nowi partnerzy rodziców, macochy i ojczymowie, dzieci z obecnego i poprzedniego małżeństwa, teściowie nowego i byłego partnera.  Cechą charakterystyczną tego modelu rodziny jest umiejętność zbudowania pozytywnych relacji z byłymi partnerami i dążenie do tego, by dzieci z poprzednich małżeństw traktowały się jak prawdziwe rodzeństwo. Tworząc rodzinę patchworkową, partnerzy decydują się na wiele wyzwań i muszą być przygotowani na różnego rodzaju komplikacje. Nie ma bowiem pewności, że wszyscy członkowie rodzinnego patchworku w jednakowym stopniu się zaakceptują i polubią. Jak więc być dobrym ojczymem lub jak być macochą? Konflikty mogą się pojawiać na każdym kroku i dotyczyć drobnych spraw związanych z codziennym życiem i obowiązkami. Dzieci mogą się skarżyć, że np. przybrane rodzeństwo jest faworyzowane lub mogą czuć się niesprawiedliwie traktowane - to często bywa przyczyną domowych kłótni. Oczywiście łatwiej jest jeśli dzieci z poprzednich małżeństw są na tyle małe, że jest czas na poukładanie nowego wspólnego życia, albo na tyle duże, że już prawie samodzielne.

Czytaj także: 10 kroków do stworzenia szczęśliwej rodziny.

Układanka trudna do ułożenia

W idealnym modelu rodziny patchworkowej obecni partnerzy żyją w zgodzie ze swoimi byłymi partnerami i dbają o to, by dzieci z poprzednich małżeństw traktowały się jak prawdziwe rodzeństwo. To jednak wcale nie oznacza, że na co dzień wszystko jest takie proste.  Rzadko  obywa się bez problemów w rodzinie wychowującej dzieci z poprzedniego małżeństwa. Dlatego na rynku wydawniczym dostępnych jest mnóstwo poradników jak funkcjonować w rodzinie patchworkowej. W jednym z nich zatytułowanym „ 100 zasad udanego związku” znalazły się porady dotyczące tego, jak radzić sobie z przybranymi dziećmi.

Nie nalegaj zbyt szybko na bliskość

Budowanie rodziny patchworkowej wymaga czasu. We wczesnej fazie związku macochy i ojczymowie powinni bardzo się starać trzymać na uboczu. Nie uczestniczyć na siłę przejmując utworzone np. matki z synem rytuały. Jest to ważne, szczególnie wtedy, gdy w domu jest nastolatek. Jeśli ugotowałeś pyszny obiad dla całej rodziny a nastoletnie dzieci obecnego męża wolą w tym czasie iść do kina z przyjaciółmi, nie rób im wyrzutów a pozwól na to.  Takie rzeczy przyjdą z czasem a przymus tylko wznieca niepotrzebne napięcie.
Pamiętaj. Nic na siłę. Powoli. Budowanie rodziny wymaga czasu.

Czytaj także: Dwa domy, dwie rodziny.
Doładuj
Przeładuj