Ważne, by rodzina jadła wspólnie posiłki

Życie w ciągłym biegu powoduje, że rodziny w Polsce coraz rzadziej jadają wspólnie. Tylko cztery rodziny na dziesięć je razem codziennie jeden z posiłków. Dlaczego warto zwracać na to uwagę, by wspólnie zasiadać do stołu?
Aneta Grinberg
truskawki, rodzina, jedzenie
Kiedy domownikom uda się spotkać przy stole, zazwyczaj wykorzystują ten czas na rozmowy o bieżących sprawach. Rozmowę często zastępuje też oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Najczęściej każdy z domowników je osobno i o innej porze.  
Najczęściej wspólnie zjadanym przez polską rodzinę posiłkiem jest obiad. Zwykle ma to miejsce dopiero po południu, kiedy wszyscy są już w domu. Z kolei śniadanie jest posiłkiem, który Polacy najrzadziej zjadają razem.
– Dla Polaków wspólne bycie przy stole to przede wszystkim rozmowa - mówi Aleksandra Burżacka, ekspert marki Mosso produkującej wyroby spożywcze, która przeprowadziła wśród Polaków badanie dotyczące wspólnego spędzania czasu przy stole. - Głównie poruszane są tematy związane z rodziną, pracą, życiem zawodowym. Rzadziej rozmawiamy o bieżącej sytuacji w kraju.

Zobacz także: 7 korzyści z rodzinnych obiadów.

Badania wykazały, że gadżetem najczęściej towarzyszącym nam we wspólnym jedzeniu jest telewizor, na drugim miejscu – radio. Posiłki bardzo często przerywa nam telefon, co potwierdza, że prowadzimy życie w biegu. Wspólne posiłki to dla większości badanych możliwość wzmocnienia więzi z najbliższymi, zbudowania więzi z członkami rodziny oraz czas na odreagowanie problemów. Niestety, intensywność dzisiejszego życia sprawia, że Polacy mają coraz mniej okazji do wspólnego jedzenia, a jeśli nawet już się ona nadarzy, to trwa krótko.
– Polacy spędzają wspólnie przy stole średnio 30 minut. Szkoda, że nie jesteśmy jednym z krajów śródziemnych,  jak Hiszpania czy Włochy, których przedstawiciele spędzają ze sobą 2-3 godziny i znani są właśnie z pasji do jedzenia a przy tym  do celebrowania wspólnego czasu przy stole – podkreśla Aleksandra Burżacka.
Badanie pokazało też, że dla 35 proc. ankietowanych wspólne siedzenie przy stole bywa też okazją do kłótni. Najczęściej jednak jest to czas, kiedy rodzina może przy okazji obiadu lub kolacji spokojnie porozmawiać o wszystkim, co wydarzyło się w ciągu dnia.

Polecamy:  10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre.

Dlaczego warto wspólnie zasiadać do stołu:
  • wspólne posiłki wzmacniają więzi rodzinne,
  • pomagają odreagować stresy przeżyte w ciągu dnia
  • dają możliwość bycia wysłuchanym, zrozumianym przez bliskich
  • miło spędzając czas przy stole wzmacniamy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
O tym, dlaczego tylko cztery rodziny na dziesięć wspólnie jedzą posiłki mówi Aleksandra Burżacka, ekspert marki Mosso, która przeprowadziła wśród Polaków badanie dotyczące wspólnego spędzania czasu przy stole.Źródło: Lifestyle Newseria
 
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC