rodzina wielodzietna
fot. Adobe Stock

Rodzina wielodzietna: definicja, przywileje, ulgi

Rodzina wielodzietna to w dzisiejszych czasach dość niestandardowy model – większa rodzina wiąże się z dużymi wydatkami oraz dodatkowymi obowiązkami. Polski rząd próbuje jednak wielodzietnym rodzinom, oferując różnego rodzaju przywileje i ulgi.
Joanna Biegaj
rodzina wielodzietna
fot. Adobe Stock
Rodzina wielodzietna jest pojęciem socjologicznym używanym do określenia rodziny z większą liczbą dzieci niż przeciętna. Polskie prawo definiuje rodzinę wielodzietną jako rodzinę, która posiada minimum troje dzieci. Współcześnie takie rodziny należą do rzadkości, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych, gdzie dominuje model 2+1.

Rodzina wielodzietna w Polsce

Z badań wynika, że wielodzietność częściej występuje w środowisku wiejskim i przez to środowisko jest bardziej akceptowana. Rodziny wielodzietne mają na ogół niższy status społeczny, a także poziom wykształcenia. Częściej niż mniejsze rodziny borykają się z problemami wychowawczymi, finansowymi, logistycznymi, złą sytuacją materialną oraz problemami mieszkaniowymi. 

Z raportu GUS wynika, że:
 • 74% rodzin wielodzietnych ma troje dzieci;
 • 14% rodzin ma czworo dzieci;
 • 7% rodzin ma pięcioro dzieci;
 • 6% rodzin ma więcej niż pięcioro dzieci.

Średnia wieku rodziców z rodzin wielodzietnych wynosi: w przypadku kobiet 35,7 lat, w przypadku mężczyzn – 38,8 lat. Przeważająca ilość rodzin wielodzietnych mieszka w południowo-wschodniej Polsce (woj. lubelskim, podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim), a najmniej na Dolnym Śląsku i w Opolu.

Przywileje rodzin wielodzietnych

W niektórych przypadkach rodziny wielodzietne borykają się z trudną sytuacją finansową. Naprzeciw temu problemowi wychodzi państwo, oferując różnego rodzaju przywileje dla takich rodzin.

W Polsce opiekunowie lub rodzice dzieci z rodziny wielodzietnej otrzymują dodatek w wysokości 95 zł miesięcznie na dziecko. Przysługuje on na trzecie i następne dziecko. Jego celem jest pokrycie zwiększonych kosztów wychowania większej liczby dzieci. Żeby uzyskać to świadczenie, rodzina musi mieć prawo do zasiłku rodzinnego. Dopiero gdy pobiera taki zasiłek – może ubiegać się o zwiększenie jego kwoty o wysokość dodatku dla rodziny wielodzietnej.

Rodziny wielodzietne, podobnie jak inne rodziny, mogą liczyć także na pomoc państwa w postaci świadczenia 500 plus oraz 300 plus. Żeby ubiegać się o takie świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek (sprawdź, jak złożyć wniosek o 500 plus oraz 300 plus), a także spełnić wyznaczone kryteria. 

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Karta Dużej Rodzinny daje rodzinie z co najmniej trójką dzieci możliwość do korzystania ze specjalnych uprawnień, np. zniżek do niektórych sklepów, muzeów, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych. Na tej liście znajdują się między innymi:
 • sklepy spożywcze: Lidl, Carrefour, Piotr i Paweł (różne zniżki w zależności od sklepu);
 • stacje paliw: Orlen, Shell, Lotos;
 • gastronomia, np. niektóre bary fast-food McDonald’s;
 • bilety na PKP;
 • bilety wstępu do parków narodowych;
 • noclegi w schroniskach PTTK;
 • zniżki na ubezpieczenia w PZU;
 • zniżki na noclegi w ośrodkach, które przystąpiły do programu;
 • zniżki na bilety LOT.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy