Fundacja UNICEF opracowała ranking jakości życia dzieci na terenie 38 państw Unii Europejskiej i OECD. Polska uplasowała się na 31 miejscu.

Reklama

Jak informuje Ewa Falkowska, dyrektor ds. Advocacy w polskim oddziale UNICEF, ranking badał trzy obszary życia dzieci, takie jak dobrostan psychiczny, zdrowie fizyczne oraz kompetencje edukacyjne i społeczne. W każdej kategorii Polska zajmuje miejsce poniżej 20. pozycji. Najgorzej jednak jest w sferze dobrostanu psychicznego.

Odsetek samobójstw wśród dzieci jest u nas bardzo wysoki (…). Od paru lat obserwujemy zapaść opieki psychiatrycznej nad młodym człowiekiem” – mówi Falkowska.

Otyłość i kompleksy u dzieci

W kategorii zdrowia fizycznego, do statystyk wliczał się m.in. odsetek dzieci otyłych. Falkowska podkreśliła, że to zjawisko rozwija się najbardziej dynamicznie w państwach najbogatszych.
„Około jedna trzecia dzieci w krajach bogatych cierpi z tego powodu. W Polsce to jest około 25 procent. W porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie to jest ponad 40 procent, nie wypadamy bardzo źle, ale niestety mamy bardzo dużą dynamikę wzrostu” – przestrzega.

Sprawdzany był również poziom zadowolenia ze swojego wyglądu. Statystyki są nieubłagane. Prawie połowa młodych Polaków ma kompleksy na punkcie swojego ciała. W większości są to dziewczynki.

Zobacz także

Dane zgromadzone w raporcie składają się na pewność siebie i poczucie własnej wartości u polskich dzieci.
„Nasze dzieci nie są pewne siebie. Mają problemy i trudności w nawiązywaniu przyjaźni, co oznacza, że w obszarze miękkich kompetencji mamy bardzo wiele do zrobienia. Bardzo koncentrujemy się na świetnych wynikach w nauce, a zapominamy, że młody człowiek powinien osiągnąć równowagę między edukacją a kompetencjami społecznymi, które później, w dorosłym życiu okazują się ważniejsze niż ta wiedza, którą czasem można przyswoić w inny sposób” - podsumowała Ewa Falkowska.

70 procent dzieci szczęśliwych. Czy to dużo?

Z drugiej strony, 70 procent ankietowanych dzieci w Polsce jest zadowolone ze swojego życia. Czy to dobry wynik? „Jeśli porównamy to na przykład do Holandii, gdzie aż 90 procent dzieci deklaruje, że jest zadowolone ze swojego życia, to pokazuje, że mamy jednak dużo do nadrobienia” – podsumowuje Falkowska.

Źródło: TOK FM

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama