6 dni po porodzie kobieta dowiedziała się, że lekarz się pomylił
"Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa i że mam się nie denerwować" – wstrząsającą historię opowiada matka.
- Ewa Podleśna-Ślusarczyk
― Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa ― opowiadała załamana matka w programie „Sterniczki” w Krytyce Politycznej. Przez całe 9 miesięcy była przekonana, że nosi pod sercem zdrowe dziecko. O tym, że jej syn ma zespół Downa, dowiedziała się dopiero po 6 dniach po porodzie! Nietrudno zrozumieć w jakim była szoku… – Przez całą ciążę myślałam, że urodzę zdrowego chłopca. Tuż po porodzie moje dziecko nie miało widocznych objawów zespołu Downa, więc przyjęto, że jest zdrowe. Dopiero po dwóch godzinach od narodzin zaczęło słabnąć. Badanie kariotypu i ustalenie, jaka to wada, zajęło kilka dni – wspomina.
Kobieta pragnie pozostać anonimowa, ale nie chce milczeć na temat błędów lekarza. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, by inne ciężarne mogły skorzystać z jej doświadczenia.
Lekarz prowadzący ciążę pomimo wieku przyszłej mamy, oraz niepokojących wyników USG, wskazującego na zawyżoną przezierność karkową, nie skierował pacjentki do diagnostyki prenatalnej (!). Dziś ma ona o to do niego ogromny żal.
Masz pytania na temat szczepień? Wątpliwości? Zadaj pytanie ekspertom!
Jej opowieść nie jest pierwszym głosem w sprawie zaniedbań lekarzy wobec dojrzałych mam, których to obecnie jest coraz więcej.
Choć wszyscy wiemy, że dostęp do diagnostyki prenatalnej w Polsce jest niezwykle ograniczony, nic nie usprawiedliwia takich historii. Według prof. Jacka Zaremby z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Polsce przeprowadza się rocznie 1500 badań, a w 4-krotnie mniejszych Czechach, przeprowadza się ich średnio 10 tysięcy. Różnica jest porażająca!
Gdyby lekarz podjął decyzję o dodatkowych badaniach w czasie ciąży, kobieta miałaby świadomość wady genetycznej płodu i mogłaby podjąć odpowiednie dla niej decyzje. – Nie wiem co bym zrobiła w danej chwili. Nikt mi nie dał takiej szansy. Pozbawiono mnie tego – twierdzi oburzona kobieta. [...] Państwo daje nam 153 zł miesięcznego świadczenia na niepełnosprawne dziecko. I to jest wszystko – dodaje ze smutkiem.
Badania prenatalne są niezwykle ważne. Proście lekarza o skierowanie!
Polecamy także: Miesiąc wiedzy o zespole Downa w Babyonline.pl