Czy szczepionki są bezpieczne? Wiemy, co myślą na ten temat Polacy!
Szczepić czy nie szczepić? To pytanie rodzice zadają sobie coraz częściej. Jak wynika z raportu CBOS, zdecydowana większość Polaków nie ulega manipulacjom antyszczepionkowców.
73% Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowanego 3 sierpnia. Co jeszcze sądzą Polacy o szczepieniach?
Wzrasta liczba nieszczepionych dzieci
Autorzy sondażu powołali się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, z których wynika, że od kilku lat coraz większy odsetek rodziców uchyla się od szczepień obowiązkowych. W 2013 roku 76% Polaków uważało, że szczepionki są bezpieczne. Dziś ten odsetek jest mniejszy o 3 punkty procentowe. Liczba nieszczepionych dzieci gwałtownie rośnie. W latach 2006-2010 zarejestrowano ok. 4 tys. odmów wykonania szczepienia rocznie. W 2016 roku liczba odmów wzrosła do 23 tys.
Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze szczepienia jest strach przed skutkami szczepienia (niepożądanymi odczynami poszczepiennymi) i przeciwwskazania medyczne do podania szczepionki. Obawę przed NOP-ami zadeklarowało aż 40% badanych.
Kalendarz szczepień jest potrzebny
Jak podają autorzy opracowania, większość Polaków zgadza się z obecnymi przepisami regulującymi kwestie szczepień. Mimo rosnącej aktywności antyszczepionkowców, 80% badanych stwierdziło, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe, a o innych szczepieniach ochronnych powinni decydować rodzice. Niestety, aż 12% respondentów uznało, że rodzice powinni mieć całkowitą kontrolę nad szczepieniami.
To, co niepokoi, to wysoki odsetek osób, które uważają, że dzieci powinny przechorowywać groźne choroby zakaźne w celu nabycia odporności – aż 13% badanych podziela ten kontrowersyjny pogląd (przypominamy o popularnym ospa party, które doprowadziło do śmierci 1,5-rocznego chłopca).
Co sądzicie o danych CBOS? Zgadzacie się z nimi?
Zobacz także: Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje
Źródło: rynekzdrowia.pl