25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaki to ma związek z twoim malutkim dzieckiem? Z twoim niewyspaniem, zmęczeniem, z kolką, z drogimi pieluchami i z tym, że nie ma żłobków? Bardzo duży! Członkowie Parlamentu Europejskiego będą m.in. decydować o tym, w jakiej Europie będziemy żyć. Polska jest w Europie. Wybory są ważne też dla nas! Oto powody, dla których musisz wziąć udział w tych wyborach.

Reklama

Parlament Europejski ma wpływ na Twoje życie

Parlament Europejski (a nie inne europejskie instytucje) decyduje o większości praw dotyczących nas i naszych dzieci. Specjaliści twierdzą, że około 75% praw ustalanych przez Parlament Europejski, ma bezpośredni wpływ na prawo polskie. Co to konkretnie znaczy? Oto przykład. PE ustalił, że prawo do urlopu po urodzeniu dziecka, powinni mieć oboje rodzice: mama i tata. Nie decydował dokładnie ile, bo o tym decydują parlamenty danych krajów. W każdym razie polski Sejm musiał przyjąć takie prawo (dające i mamie i tacie szansę urlopu), po decyzji Parlamentu Europejskiego.
Przeczytaj koniecznie: Tacierzyński, ojcowski 2014 - ile urlopu dla taty

Ważne! Parlament Europejski walczy o lepsze prawo konsumenckie. To decyzje PE dotyczące konieczności dokładnego opisywania składu żywności sprawią, że wołowina nie będzie udawana przez koninę. To decyzje PE wymuszą prawo w Polsce, które będzie nakazywało producentom żywności pisać ostrzeżenia, że dany produkt NIE jest polecany dzieciom (ma za dużo soli, cukru, sodu lub czegoś równie niezdrowego).

Zobacz także

Ukraina rozpoczęła rewolucję w obronie wartości europejskich

Zamieszki na Majadanie w Kijowie rozpoczęły się właśnie dlatego, że poprzedni prezydent Ukrainy zerwał rozmowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską! Ukraińcy wyszli na ulice, polała się krew, ginęli ludzie - wszystko po to, by iść w stronę Europy. My w Unii Europejskiej jesteśmy. A większości z nas nie chce się iść na wybory. Z lenistwa?
Chodzi tylko o korzystanie z tego, o co inni przelewają krew. To dużo?

Mogą wygrać politycy, którzy chcą zabrać prawa wyborcze kobietom

Powtarzanie w spotach telewizyjnych, że gender jest złem, mnie osobiście śmieszy. Bo gender to równe traktowanie płci. Nic więcej.
Ale pokazywanie w publicznej telewizji faceta w muszce, który obraża większość z nas, a kobietom chce odebrać prawa wyborcze, zaczyna przerażać. Tym bardziej, że okazuje się, iż są tacy, którym to się podoba, którzy chcą na niego głosować. Oby takich, którzy zagłosują na innych polityków było więcej (to do was, dziewczyny!). I niech człowiek nazywający kobiety istotą pośrednią nie będzie miał na nic wpływu...

Masz prawo głosu

Prawo głosu oznacza prawo do współdecydowania. To sedno demokracji. O prawdziwej demokracji marzono w Polsce przez lata. O prawdziwej demokracji marzą miliony ludzi na świecie. Ty masz to prawo. Skorzystaj z niego! Może ten film cię przekona?

Masz realny wpływ na to, w jakim świecie będzie żyło twoje dziecko

Parlament Europejski to nie jest jakiś tajemny, dziwaczny twór w którym "nie wiadomo kto zarabia potężną kasę". Parlament Europejski tworzą ludzie, dokładnie 751 osób z całej Europy, w tym 51 Polaków. Możesz znać ich z imienia i nazwiska. Możesz mieć ich adresy e-mailowe, pisać do nich, zadawać pytania (szczegóły na mamprawowiedziec.pl), prosić o działanie w Twoim imieniu.
Idąc na wybory decydujesz o tym, jacy ludzie zasiądą w PE. Sprawdź, co mówią o interesujących cię kwestiach na mamprawowiedzieć.pl. Sprawdź, czy są za wspólną, demokratyczną Europą. Czy raczej reprezentują partie, które nie chcą imigrantów, które chcą zamykać granice, które nie chcą, byś mogła mieszkać i pracować w dowolnym kraju w Europie.

Parlament Europejski zajmuje się sprawami polskimi

To nie są jakieś mało ważne dla nas sprawy zagraniczne. Parlament Europejski jak najbardziej zajmuje się polskimi sprawami, prawem dotyczącym Polaków (np. dotyczącym pracy, leczenia w Europie). To, że Parlament Europejski nie obraduje w Warszawie, tylko w Strasburgu i Brukseli nic nie zmienia.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości,
jeśli nie wiesz, jak głosować mieszkając za granicą
jeśli nie wiesz, na kogo głosować (lub co politycy mówią o ważnych dla Ciebie sprawach)
wejdź na mamprawowiedzieć.pl
Za pomoc przy powstaniu tekstu dziękuję Ewie Modrzejewskiej z serwisu mamprawowiedziec.pl

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama