Te domowe rośliny oczyszczą powietrze ze związków chemicznych i smogu! [ZDJĘCIA]
Które z domowych roślin uchronią nasze drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami i smogiem? Mamy listę roślin rekomendowanych przez NASA. Rozpoznasz je na zdjęciach? A może niektóre z nich masz już w domu?
1 z 19
Jeśli chcesz, żeby rośliny doniczkowe w twoim domu nie tylko pięknie wyglądały, ale też oczyszczały powietrze ze szkodliwych związków chemicznych zwróć uwagę na 18 konkretnych gatunków, które rekomenduje NASA.
Po co amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej domowe roślinki? A właśnie po to, żeby wykorzystać ich właściwości podczas wypraw kosmicznych. Te rośliny wchłaniają szkodliwą chemię lub wiążą niebezpieczne związki w nieszkodliwe postaci. Niebezpieczne związki czyli np. benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen, toluen czy amoniak.
Szkodliwe związki chemiczne, które krążą w powietrzu domowym
- Amoniak - powstaje np. przy produkcji tkanin syntetycznych. Może wywoływać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.
- Benzen - bardzo niebezpieczna substancja przemysłowa - toksyczna i rakotwórcza. Stosowana w produkcji tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.
- Formaldehyd - to środek konserwujący, który znajdziecie w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
- Ksylen - jest rakotwórczy. Najczęściej stosowany w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.
- Toluen - można go znaleźć w środkach czyszczących, klejach i farbach. A nawet w perfumach!
- Trichloroeten - jest składnikiem rozpuszczalników. Stosowany w produkcji tekstyliów.
Zobacz w naszej galerii zdjęć, które rośliny najlepiej oczyszczą powietrze w twoim domu!
Skąd w domowym powietrzu tyle chemii? Z farb, lakierów, tworzyw sztucznych, wykładzin, ścian, instalacji itp. Wdychanie tych związków jest niebezpieczne - podrażnia drogi oddechowe, oczy, śluzówkę nosa, a tym samym sprawi, że jesteśmy podatniejsi na infekcje.
Niektóre z tych roślin mogą też nas ochronić przed smogiem! Badania NASA zostały przeprowadzone w 1989 roku. Każda z roślin oczyszcza powierzchnię ok. 10 m kw. Czy dobrze nam znane i zupełnie zwyczajne: paprotka, bluszcz, chryzantema i gerber mają takie niezwykłe właściwości ochronne? Warto sprawdzić te oczyszczające rośliny!
Zobacz także: Badania NASA nad roślinami z 1989 roku - ORYGINAŁ z archiwum
Wybór zdjęć: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
2 z 19
Chryzantema wielkokwiatowa najczęściej widywana jednak na... cmentarzach w Polsce, świetnie się nadaje w doniczce do domu jako strażnik świeżego powietrza bez zanieczyszczeń. Poradzi sobie z benzenem, formaldehydem, trichloroetenem, ksylenem i toulenem.
Wszystkie odmiany chryzantem doniczkowych zalicza się do gatunku Dendranthema grandiflora (dawniej Chryzantema) - chryzantema wielkokwiatowa. Pochodzą i rosną naturalnie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii.
3 z 19
Dracena odwrócona to gatunek drzewiastej draceny, która w warunkach naturalnych rośnie na Madagaskarze, Mauritiusie oraz pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego. Ma łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Jest bardzo łatwa w uprawie. I chroni przed zanieczyszczeniami powietrza.
4 z 19
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych, m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat. Usunie z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i toluen, a także amoniak. Ma białe kwiaty podobne do anturium. Roślina jest także bardzo łatwa w uprawie.
5 z 19
Bluszcz pospolity (Hederia helix) usuwa z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroetan, ksylen i toluen. Jest długowieczny (może rosnąć nawet kilkaset lat!). Wszystkie części bluszczu są trujące więc uwaga na dzieci! Bluszcz może wspomóc oczyszczanie powietrza i stanowić pewną barierę dla zanieczyszczeń powietrza typu smogowego.
6 z 19
Sanseweria gwinejska (wężownica gwinejska), roślina pochodząca z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea), usunie z powietrza szkodliwe związki takie jak: benzen, formaldehyd, ksylen i toluen. Jest bardzo wytrzymała.
7 z 19
Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) czy też palma biczowa pozbędzie się z powietrza: formaldehydu, ksylenu i toluenu oraz amoniaku.
8 z 19
Gerbera Jamesona (lub Jamesonii, gerbera doniczkowa) pozbędzie się z powietrza: benzenu, formaldehydu, trichloroetenu. Trudna w hodowaniu.
9 z 19
Dracena wonna (Dracaena fragrans lub Smokowiec) usunie z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroeten. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ma małe wymagania.
10 z 19
Dypsis lutescens (gatunek palmy) oczyści powietrze ze szkodliwych związków typu: formaldehyd, ksylen i toluen.
11 z 19
Fikus benjamina (Ficus Benjamina, Figowiec benjamina) oczyszcza z powietrza: formaldehyd, ksylen i toluen. Jest odporny.
12 z 19
Epiprenum aureum (Epiprenum złociste, Rhaphidophora aurea)to ozdobne pnącze z liści, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.
13 z 19
Anturium Andrego usuwa z powietrza: ksylen, formaldehyd, benzen i toluen.
14 z 19
Liriope szafirkowata (Liriope muscari) to kępiasta bylina pochodząca ze Wschodniej Azji, gdzie rośnie w cienistych lasach, na wzniesieniach (100-1400m npm) Chin, Japonii i Korei. Bardzo popularna w USA.
15 z 19
Daktylowiec niski (Phoenix roebeleni) naturalnie rośnie w północnych Indiach, ale również w Laosie i na południu Wietnamu.
16 z 19
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata, Paprotka) usunie z domowej atmosfery - formaldehyd, ksylen i toluen. Nie lubi mocno ogrzewanych pomieszczeń domowych.
17 z 19
Nefrolepis obliterata (Nephrolepis obliterata) usunie formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen i toluen. Oryginalna, niezbyt znana w Polsce odmiana paproci.
18 z 19
Zielistka Sternberga (Chlorofytum, Chlorophytum comosum) poradzi sobie z usunięciem takich związków chemicznych jak: formaldehyd, ksylen i toluen, amoniak.
19 z 19
Aglaonema (Aglaonema modestum, podobna do Difenbachii) oczyści powietrze ze związków takich jak: benzen, formaldehyd.