Reklama

Ponad 50% dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV występuje powszechnie, we wszystkich populacjach na całym świecie. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, ale do przeniesienia wirusa może dojść nawet wtedy, gdy brak jest objawów zakażenia. Zakażenie wirusem HPV jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych, aktywnych seksualnie, osób dorosłych w wieku 18-28 lat. W pewnym momencie swego życia około połowa aktywnych seksualnie osób zostaje zakażona wirusem HPV. Spośród tej liczby 80% kobiet zostaje zakażona przed ukończeniem 50 roku życia.

Reklama

Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek
Szacuje się, że na świecie liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy sięga 1,4 miliona. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada blisko 4 000 kobiet. Spośród tej liczby, rocznie umiera około 2000 Polek, gdyż większość przypadków raka szyjki macicy diagnozowana jest w późnym stadium choroby. Wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie.

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia
Od momentu zakażenia wirusem HPV do wystąpienia stadium raka inwazyjnego mija około 5-10 lat. Dlatego szczyt zachorowań na raka szyjki macicy przypada u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania – po raku piersi – nowotworem złośliwym u kobiet i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet z powodu raka.

Jedynie 30% Polek regularnie poddaje się badaniom cytologicznym
Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Rozwijający się stan przedrakowy, a nawet wczesne przedinwazyjne postaci raka, nie dają najczęściej objawów, zmuszających kobiety do wizyty u ginekologa.
Tylko regularne badania cytologiczne, rozpoczęte nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej (lub w 21 roku życia) i powtarzane co rok do 30 roku życia, a następnie co 2-3 lata (jeśli 3 poprzednie wyniki były prawidłowe) pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium, kiedy istnieje szansa całkowitego wyleczenia.
Badanie cytologiczne, po jego wprowadzeniu w latach 50. XX wieku, w znaczący sposób ograniczyło liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy. Każdego roku w USA badania cytologiczne pozwalają wykryć u 3,5 miliona kobiet zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki. W Polsce rutynowym cytologicznym badaniom przesiewowym poddaje się jedynie 30% kobiet. 1/3 Polek cytologii nie robiła nigdy.

Reklama

Materiał został przygotowany przez organizartorów akcji
"Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy"

Reklama
Reklama
Reklama