Spotkanie u Prezydenta w Dzień Kobiet. Będzie przełomem?
"Jeśli będziecie mieć inicjatywy potrzebne kobietom, to wyjdę nawet z inicjatywą ustawodawczą. I choćby był opór, to... kobieca wrażliwość mojej żony budzi siłę" - zapowiedział Andrzej Duda na spotkaniu w z kobietami, które chorowały na raka. Czy zmieni to ich sytuację?
Na spotkaniu były m.in. Boskie Matki - grupa kobiet, które o tym, że mają raka, dowiedziały się w czasie ciąży. Były też kobiety, które w różnym wieku zachorowały na raka piersi oraz onkolodzy, którzy na co dzień je leczą. Na spotkanie zaprosiła prezydentowa Agata Duda, a przyszedł też prezydent.
Dziękuję żonie za...
- Dziękuję żonie za to, że mnie zaprosiła mnie na spotkanie z paniami. Wychowałem się w rodzinie, w której kariera akademicka mamy rozwijała się szybciej niż kariera taty. To był dom, w którym kobieta była niezwykle szanowana, a z drugiej strony dom partnerski dwojga ludzi, którzy dzielili radości i troski, także związane ze zdrowiem – mówił prezydent Andrzej Duda.
Życzył kobietom, aby w chorobie nigdy nie były samotne, by zawsze był przy nich ktoś bliski, kto będzie wspierać.
– Z żoną tworzymy parę – podkreślam: parę – która się wspiera. Jeżeli będziecie mieć jakiekolwiek inicjatywy potrzebne waszemu środowisku albo potrzebne kobietom, to jeśli trzeba będzie wyjść z inicjatywą ustawodawczą, to zapewniam, że jestem otwarty. I choćby był opór, to... kobieca wrażliwość mojej żony budzi siłę – dodał.
Boskie Matki: nie trzeba wybierać – ja czy dziecko
Obecne na spotkaniu Boskie Matki opowiadały o przeżyciach, gdy dowiedziały się w czasie ciąży, że chorują na raka. – To szok, bo często wydaje się, że trzeba wybrać: życie własne czy dziecka. To najtrudniejszy wybór dla kobiety. Na szczęście coraz częściej w czasie ciąży jest możliwość leczenia i urodzenia zdrowego dziecka. Pomagają w tym lekarze, np. w Warszawie w Centrum Onkologii - mówiła Agnieszka Baka z Fundacji Rak’n'Roll.
Przypomniała Magdę Prokopowicz, założycielkę Fundacji Rak’n'Roll, która zaszła w ciążę w trakcie leczenia onkologicznego. Urodziła zdrowe dziecko, choć lekarze radzili jej usunięcie ciąży.
Czytaj też: Życie moje czy dziecka - kobieta nie musi wybierać
Chce się żyć
Gdy pokazano fragment filmu "Chce mi się żyć" o kobietach z zaawansowanym rakiem piersi, wiele osób nie dało rady powstrzymać łez. Bohaterki filmu siedziały obok. Mówiły, co dawało im siłę w walce z rakiem: rodzina, miłość.
- Spotkania z kobietami, które chorowały na raka, były dla mnie zaskakujące. Poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie. Były osłabione chemioterapią, ale emanowały energią. Warto zarażać innych dobrym dobrym duchem, które panie wokół siebie roztaczają – mówiła kobiet, które walczą z rakiem prezydentowa Agata Duda.
Czy spotkanie zmieni sytuację kobiet?
Kilka dni temu byłam na konferencji, na której przedstawiono wyniki leczenia raka w Polsce. Jest czego się... wstydzić! Rak w Polsce jest wciąż diagnozowany później niż w innych krajach, a szansa na przeżycie raka - dużo mniejsza niż w innych krajach. Brakuje kompleksowej i dobrej opieki nad osobami, które chorują na raka, dostępu do nowoczesnych leków.
Kobiety, które chorowały na raka piersi - Boskie Matki, Amazonki - od wielu lat walczą o poprawę leczenia w Polsce. Wiedzą, jak w chorobie jest się samotnym, jak bardzo brakuje wsparcia bliskich, ale też lekarzy, jak często chory styka się z obojętnością, kolejkami do diagnostyki, do leczenia. Jak bardzo brakuje w Polsce dobrej opieki nad chorymi na raka i nowoczesnych leków.
Czy spotkanie z okazji Dnia Kobiet w Pałacu Prezydenckim to zmieni? Prezydent obiecał, że wyjdzie nawet z inicjatywą ustawodawczą.
Wyjdzie? Bo przecież nie wystarczą słowa...
Agata Kornhauser-Duda, Irena Szewińska, dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii i prowadząca konferencję red. Iwona Schymalla - podczas spotkania rozmawiano o miłości i wsparciu, które są ważne w leczeniu choroby nowotworowej.
Na stronie: wykorzystajczasnazycie kobiety, które zachorowały na raka piersi, mogą uzyskać wsparcie i znaleźć kontakt do innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Czytaj też: Samobadanie piersi lepsze niż USG