Gotowe posiłki lepsze dla dziecka, niż domowe?
Najnowsze badania dowodzą, że posiłki, które sami gotujemy, są niekorzystne dla prawidłowej wagi naszych dzieci. Czy to prawda?
Zawsze myśleliśmy, że nie ma nic lepszego, niż posiłek przygotowany naszymi dłońmi. Czy to ma się teraz zmienić?
Porównanie blisko 300 posiłków gotowych, z przygotowanymi przez rodziców, wypadło bardzo niekorzystnie dla obiadków domowych. Badania takie przeprowadzono na uniwersytecie w Aberdeen i opublikowano w magazynie medycznym Archives of Disease in Childhood.
Badano posiłki dla dzieci do 5.roku życia. Te, które można kupić w sklepie jako produkt gotowy do spożycia, okazały się... zdrowsze dla dziecka. Dlaczego? Według naukowców zawierają one bowiem, aż o 51% mniej kalorii, niż posiłek wykonany w domu. Domowe obiadki niestety często zawierają więcej kalorii, niż dziecko potrzebuje. Zawarta w nich ilość tłuszczu, także przekracza rekomendowane normy.
Naukowcy z Aberdeen wyliczają zalety posiłków gotowych:
- mniej kalorii
- mniej tłuszczu
- większa różnorodność warzyw i mięsa
- mniej soli
- mniej cukru
- mniej nasyconych tłuszczów i węglowodanów
Oczywiście podkreślają oni także, że jeżeli rodzic podejdzie świadomie do gotowania posiłków dla dziecka i będzie przestrzegał norm żywieniowych, to taki obiadek na pewno będzie smaczniejszy i dużo tańszy, niż kupiony w sklepie.
Zobacz także
Należy jednak uważać na używane produkty. 65% badanych posiłków gotowych, zawiera rekomendowaną ilość kalorii w porcji, a także właściwą gramaturę cukru, w przeciwieństwie do przepisów w książkach o żywieniu dzieci. Tam jak przeliczono, normy nie pokrywają się z potrzebami dziecka.
Nie do końca zgadza się z tą teorią prof. Julian Hamilton-Shield, który uważa, że rodzice tak naprawdę nie korzystają z książek o żywieniu niemowląt i małych dzieci do lat 5. Twierdzi on, że każdy gotuje tak, by było to korzystne dla dzieci. Bardziej zmartwił go fakt, że „eksperci” od komponowania menu dla dzieci w ogólnie dostępnych publikacjach, mogą się tak mylić co do gramatury składników.
Jak zwykle w takich sytuacjach, trzeba kierować się rozwagą, odpowiedzialnością za zdrowie dziecka i rozsądkiem. Dbajmy o właściwe odżywianie naszych dzieci!
A Ty podajesz dziecku gotowe posiłki, czy domowe obiadki?